Jakie czynniki mają wpływ na degradację membran dachowych?
Membrany dachowe są głównie degradowane przez promieniowanie ultrafioletowe zawarte w świetle słonecznym. Inne czynniki degradujące tworzywa sztuczne (np. biodegradacja, utlenianie) mają wręcz minimalny wpływ na ich trwałość. Szczególnie na membrany wykonane z polipropylenu (PP).
Istnieje jednak zjawisko synergii (współpracy, złożenia) czynników uszkadzających. W przypadku polipropylenowych MWK uszkodzonych przez UV (np. przez pozostawienie ich jako pokrycia tymczasowego, bez zasadniczego) ich rozkład przyspiesza podwyższona temperatura.
Warto o tym wspomnieć, ponieważ bardzo często wykonawcy popełniają kilka błędów jednocześnie.
Pozostawiają MWK na dachu jako pokrycie tymczasowe, co skutkuje ich uszkodzeniem przez UV i dodatkowo nie wykonują wentylacji nad MWK (pod pokryciem zasadniczym).
To powoduje przyspieszenie powstania uszkodzeń. Powodują przyspieszenie pojawienia się uszkodzeń przez synergię działania UV i temperatury. Temperatura nie uszkadza membran, ponieważ temperatury rozkładu tworzyw są dużo wyższe.
Jak długo membrana dachowa może pozostać bez przykrycia?
Czym dłużej membrana jest na dachu bez pokrycia zasadniczego, tym szybciej ulegnie uszkodzeniu, dlatego też najlepiej jest układać obie warstwy jednocześnie. Wtedy w membranie zostanie zużytych bardzo mało środków uodparniających ją na działanie promieniowania UV.
Jak najszybciej wykończ poddasze
Drugim powodem powstawania uszkodzeń w MWK jest naświetlanie ich również od strony poddasza - np. gdy poddasze jest doświetlane przez okna dachowe, bo zaprojektowane jako mieszkalne, ale nie wykończone - bez osłony z wełny i płyt g-k.
źródło i zdjęcia: Marma Polskie Folie