Polskie szyby zespolone - eksportowy sukces napędzany innowacjami

Polska, jako jeden z czołowych producentów szyb zespolonych, zdobywa coraz większe uznanie na rynkach międzynarodowych. Dynamiczny rozwój technologiczny i inwestycje w nowoczesne, zrównoważone rozwiązania pozwalają polskim firmom zyskiwać przewagę nad zagraniczną konkurencją. Mimo obserwowanego od 2022 roku spadku produkcji i eksportu szkła, prognozy na 2024 rok zapowiadają poprawę sytuacji.

Polskie szyby zespolone - eksportowy sukces napędzany innowacjami
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
www.pilkington.pl
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Dane kontaktowe:
15 832 30 41
Portowa 24, 27-600 Sandomierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Aktualna sytuacja eksportowa

W Europie przeszło 60% szyb produkuje się w Niemczech, Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii. Według Centrum Analiz Branżowych, w 2023 roku produkcja szyb zespolonych w Europie zmalała o około 13%, osiągając poziom 119 mln m², a wartość produkcji spadła o 7% do 6,3 mld EUR.

Rok 2022 był rekordowy z produkcją 137 mln m² szyb o wartości 6,79 mld EUR. Niemniej jednak, rynek szyb zespolonych doświadczył znaczącego spadku w 2023 roku .

Wzrost produkcji o niespełna 5% w 2022 roku, połączony z około 14-procentowym wzrostem cen, sprawił, że wartość rynku zwiększyła się o imponujące 19,5%. Niestety, w 2023 roku produkcja spadła o 13%, a wartość o 7%, co oznacza, że średnie ceny szyb zwiększyły się o około 5% do 52,8 EUR za 1 m², zanim od połowy roku zaczęły spadać.

Niemcy pozostają liderem eksportowym, podczas gdy Polska zajmuje drugie miejsce. Udział Polski w produkcji szyb w Europie zmalał z blisko 16% w 2022 roku do około 14,5% w 2023 roku. Produkcja w Polsce zmniejszyła się z 22,6 mln m² do 18,5 mln m².

Pomimo trudności, rynek szyb zespolonych ma szansę na odbicie w nadchodzących latach, a Polska może odegrać w tym istotną rolę. Branżą zarządza kilkanaście kluczowych przedsiębiorstw, w tym pięć największych firm, takich jak Pilkington IGP.

Gdzie trafia polskie szkło?

Szkło produkowane w zakładach NSG Group znajduje szerokie zastosowanie na rynkach zagranicznych, co tłumaczy intensywny eksport do Europy. Produkty te trafiają do różnych branż, od budowlanej po stoczniową.

Szczególną popularnością cieszą się szyby zespolone produkowane przez Pilkington IGP, które są chętnie zamawiane przez największych producentów okien drewnianych w Skandynawii. Kluczowymi odbiorcami są firmy zlokalizowane w Szwajcarii, Niemczech, Estonii oraz na Litwie.



„Udział eksportu w naszej firmie to obecnie ok. 40%, ale cały czas skupiamy się na rozwoju tego segmentu. Wśród naszych klientów są największe grupy kapitałowe, które produkują okna. Są to m.in. Dovista, NorDan, Inwido Group czy Idealcombi. To tłumaczy ilości eksportowanych szyb. W 2022 roku nasz eksport osiągnął poziom 65 mln EUR. Choć ze zdecydowaną częścią naszych odbiorców mamy podpisaną umowę stałą, wciąż aktywnie poszukujemy nowych partnerów biznesowych. Z jednej strony wynika to z naturalnej chęci rozwoju firmy, z drugiej szukamy podmiotów, które stawiają na nowe technologie i zrównoważony rozwój” – mówi Bartosz Delesiewicz, Export Sales Department Manager w Pilkington IGP.

Przykłady zastosowań polskiego szkła

Eksportowane z Polski szkło stosuje się nie tylko w oknach, ale i na fasadach oraz we wnętrzach różnorodnych obiektów. Na przykład, szyby zespolone marki Pilkington trafiły do czeskiego kompleksu Main Point Pankrac, gdzie zastosowano laminowane szkło Pilkington Activ Suncool Optilam™. Dzięki temu budynek uzyskał certyfikat LEED Platinum, będąc pierwszym takim biurowcem w Czechach.

Innym przykładem jest budynek banku DNB Solheimsviken w Norwegii, gdzie zastosowano szkło Pilkington Optiphon™ Therm S3, łączące przejrzystość z wysoką izolacyjnością akustyczną. Natomiast norweski domek letni Reilstad, nagrodzony „Glass Award 2019”, wykorzystał szyby zespolone Pilkington Suncool™ 70/35, zapewniając doskonały współczynnik przenikania ciepła.

Przyszłe perspektywy i plany rozwoju

Centrum Analiz Branżowych prognozuje, że w 2024 roku produkcja szyb zespolonych w Polsce zwiększy się o 2-3%, osiągając poziom około 19 mln m² szyb. Wzrost ten będzie napędzany przez ożywienie na rynku remontowym oraz rosnący popyt na nowe budynki. W latach 2025-2026 przewiduje się dalszy wzrost produkcji, sięgający 20-23 mln m².

„Prognozy są optymistyczne i całkiem realne, więc budzą nadzieję na poprawę sytuacji. Pozostają jednak tylko prognozami, więc należy nieustannie bacznie obserwować rynek, pozostawać w kontakcie z klientami oraz partnerami biznesowymi i śledzić zmienne rynkowe. Ważne jest przy tym, by w razie potrzeby być otwartym na reakcję i zmiany, co może być trudne, ale w konsekwencji konieczne dla dobra firmy” – mówi Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Szkła Architektonicznego NSG Group Region Wschodni.

Polski sektor szyb zespolonych stoi przed wyzwaniami, ale także przed ogromnymi możliwościami rozwoju. Inwestycje w innowacje i zrównoważone technologie, a także intensywne działania na rzecz zwiększenia eksportu, mogą przynieść polskim producentom dalsze sukcesy na międzynarodowych rynkach.

źródło i zdjęcia: Pilkington IGP, NSG Group