W tym artykule:
- Poznaj zalety szklanych drzwi w aranżacji wnętrz.
- Dowiedz się, jak szklane drzwi sprawdzą się w domach i obiektach komercyjnych.
- Odkryj, jak nowoczesne technologie i rodzaje szkła wpływają na bezpieczeństwo i funkcjonalność szklanych drzwi.
- Zainspiruj się pomysłami na wykorzystanie szklanych drzwi w swoim domu lub firmie.
Szkło w architekturze było, jest i będzie niezastąpionym materiałem
Szklane drzwi w domach prywatnych stały się synonimem nowoczesności i elegancji. Dzięki nim wnętrza zyskują na przestronności, co szczególnie ceni się w mniejszych mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Równie ważne jest to, że dzięki szklanym drzwiom naturalne światło swobodniej wpada do wnętrz, a to niewątpliwie wpływa na komfort ich użytkowania. Nie bez znaczenia pozostają estetyczne walory szklanych drzwi – czynią z nich element, który wyróżnia wnętrze i nadaje mu nowoczesny charakter, co ma ogromny potencjał w dobie projektowania personalizowanego.
- Szkło w architekturze było, jest i będzie niezastąpionym materiałem, a ciągły rozwój technologiczny pozwala na wykorzystanie go w nawet bardzo wymagających realizacjach. Dzisiaj szkło to nie tylko okna, drzwi i ściany, ale również przegrody poziome, takie jak podłogi czy dachy, a możliwość stosowania coraz większych przeszkleń sprzyja zacieraniu granicy pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem. Korzyści płynące ze stosowania wszelkiego rodzaju przeszkleń nie są jednostronne i nie ograniczają się tylko do lepszego doświetlania wnętrza obiektów czy poprawy komfortu życia/funkcjonowania jego użytkowników, ale również do możliwości wyeksponowania tego, co chcemy pokazać na zewnątrz. Dla mnie jest to istotne w kontekście myślenia o szklanych drzwiach, które z jednej strony pełnią wiele funkcji niezbędnych do właściwej obsługi danego budynku/obiektu: stanowią świetne zabezpieczenie (pożarowe, akustyczne, antywłamaniowe), doświetlają strefy wejściowe, w których niejednokrotnie są jedyną szklaną przegrodą, a z drugiej strony są właśnie zaproszeniem do wnętrza i przełamują tym samym stereotyp drzwi jako bariery - mówi Michał Popielak, architekt wnętrz z POPIELAKstudio.
Szkło stosowane do produkcji drzwi to tzw. szkło bezpieczne
- Szkło stosowane do produkcji drzwi to tzw. szkło bezpieczne. W zależności od ich rodzaju oraz od miejsca zastosowania, stosuje się szybę pojedynczą lub szyby zespolone. Można zastosować szkło laminowane Pilkington Optilam™, którego odłamki w przypadku ewentualnego stłuczenia pozostaną na miejscu, dzięki folii umieszczonej pomiędzy taflami szkła. W zależności od grubości szyby oraz rodzaju folii, jakie zostaną zastosowane w projekcie, poprzez taką konfigurację można zapewnić także ochronę przed hałasem. Drugim rodzajem szkła stosowanego w drzwiach może być szkło hartowane, które zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ w wypadku ewentualnego rozbicia rozsypuje się na nieostre kawałki. Szyby przeznaczone do produkcji szklanych drzwi mogą także posiadać wiele innych funkcjonalności - ogniochronne, superbezbarwne (zapewniające maksymalną przejrzystość) lub dekoracyjne (gwarantujące poczucie prywatności, dzięki zastosowaniu szkła matowego, ornamentowego, z sitodrukiem lub barwionego w masie). Możliwości jest tak wiele, że łatwo odpowiedzieć na indywidualne potrzeby dowolnego obiektu – przekonuje Ewelina Wójcicka, kierownik ds. komunikacji marketingowej Pilkington IGP.
Jeśli więc konieczne jest spełnienie wymogów przeciwpożarowych warto skorzystać ze szkła ogniochronnego Pilkington Pyrostop® lub Pilkington Pyrodur®. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dodatkowego zabezpieczenia ewakuujących się osób przed niebezpiecznym działaniem ognia.
Warto również wspomnieć o aspekcie ekologicznym szkła w budownictwie
Szkło jest materiałem, który można poddać recyklingowi, a procesy jego wytwarzania stają się coraz bardziej energooszczędne, co przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego obiektów komercyjnych. Doskonałym przykładem jest szkło Pilkington Mirai™ o najniższym śladzie węglowym na rynku, które zostało wyprodukowane przy użyciu kombinacji paliwa alternatywnego, wysokiej zawartości szkła pochodzącego z recyklingu i ekologicznych źródeł energii elektrycznej.
źródło i zdjęcie: Pilkington IGP, NSG Group