W przeszłości problem zalegającego śniegu był głównym wyzwaniem dla dachów płaskich. Dziś, intensywne opady deszczu wymagają od systemów odwadniania zdolności szybkiego i efektywnego radzenia sobie z dużymi ilościami wody w krótkim czasie. Nadmierna woda na dachu może prowadzić do przecieków, uszkodzeń konstrukcji, a nawet do jej zawalenia. Dlatego, wybór i projektowanie odpowiedniego systemu odwadniania jest zadaniem wymagającym nie tylko fachowej wiedzy, ale również dostępu do nowoczesnych i skutecznych rozwiązań.
– "Katastrofy budowlane mogą mieć różne skutki i wielorakie przyczyny. Jedno jest pewne – większości z nich można uniknąć. Projektanci i dostawcy rozwiązań do odwadniania wielkopowierzchniowych dachów płaskich również powinni mieć tę świadomość. Nigdy nie warto iść na skróty, nie warto "ciąć kosztów", stosując "alternatywne" rozwiązania, a przy tym przymykać oko na ryzyko obniżenia bezpieczeństwa. Pozorne oszczędności w dłuższej perspektywie mogą przynieść straty, a w skrajnych przypadkach mogą być tragiczne w skutkach" – mówi Maria Bogacz-Rygas, Menadżer Rynku Odwodnień Dachów Płaskich w Wavin Polska.
– "System odwodnienia dachów płaskich musi być dostosowany nie tylko do powierzchni dachu, ale także struktury opadów i do roli jaką pełni sam budynek. Wavin ma dwa systemy – pierwszy to system podciśnieniowego odwadniania dachów Wavin QuickStream, drugi oparty jest na systemie grawitacyjnym. Jako producent zawsze doradzamy projektantom, jak bezpiecznie i szybko dobierać wydajne systemy odwodnienia dla dachów płaskich, w tym do dachów wielkopowierzchniowych i dachów zielonych. Narzędzia, które umożliwiają to projektantom, są dostępne m.in. na platformie WaterFolder – są bezpłatne, wystarczy się zarejestrować. Bierzemy także udział w webinarach, które wyjaśniają, jak z nich korzystać i są udostępniane także na naszej stronie" – dodaje ekspertka.
Firma Wavin, lider w produkcji systemów odwadniających, oferuje innowacyjne rozwiązanie - system Wavin QuickStream. Jest to podciśnieniowy system odwodnienia, który wykazuje wyjątkową skuteczność w warunkach intensywnych opadów deszczu. Jego zastosowanie pozwala na zmniejszenie ilości potrzebnych przewodów i wpustów dachowych, co przekłada się na oszczędności czasu i kosztów instalacji. System wykorzystuje wysokiej jakości materiały, takie jak wysokiej gęstości polietylen (HDPE), zapewniając trwałość, elastyczność i odporność na warunki atmosferyczne.
Dla projektantów i inwestorów kluczowym aspektem jest również możliwość szybkiego i łatwego montażu systemu QuickStream, co jest zapewnione dzięki zoptymalizowanemu systemowi mocowania. Wavin oferuje pełne wsparcie na każdym etapie – od projektu, poprzez instalację, aż po serwis. Dzięki temu inwestorzy mogą być pewni, że wybrany system odwadniania nie tylko efektywnie poradzi sobie z deszczem nawalnym, ale także będzie trwałym i niezawodnym elementem budynku.
– "Wavin wspiera projektantów i instalatorów swoim 30-letnim doświadczeniem w produkcji oraz projektowaniu systemów odwodnienia dachów, w tym wielkopowierzchniowych dachów płaskich. System podciśnieniowego odwodnienia Wavin QuickStream sprawdza się, gdy potrzebny jest szybki i sprawny odbiór dużej ilości wody opadowej z płaskiego dachu – w sposób bezpieczny i wydajny. Może być stosowany zarówno na dachach dużych obiektów przemysłowych czy magazynowych, jak i komercyjnych. Jako producent pomagamy projektantom w wyborze jak najwydajniejszego i bezpiecznego systemu, dlatego wspieramy ich doradztwem i bezpłatnymi narzędziami, np. kalkulatorami dostępnymi na platformie WaterFolder. Usprawniają one dobór poszczególnych elementów, pomagając stworzyć wydajną i bezpieczną instalację. Narzędzia tego typu umożliwiają także wygenerowanie szczegółowego raportu dla danego obiektu i wybranej instalacji, w którym ujęte są wszystkie elementy systemu odwodnienia" – wyjaśnia Maria Bogacz-Rygas.
Decyzja o wyborze między systemem odwadniania podciśnieniowego a grawitacyjnym zależy od wielu czynników, takich jak typ i powierzchnia dachu czy wymagania bezpieczeństwa obiektu. Wavin proponuje oba rozwiązania, oferując projektantom narzędzia wspomagające proces projektowania, takie jak bezpłatne kalkulatory opadów, co pozwala na precyzyjne dostosowanie systemu odwodnienia do indywidualnych potrzeb każdego projektu.
– "Płaskie dachy to potencjał, ponieważ można je zazieleniać i wykorzystywać do celów rekreacyjnych, ale to także wyzwanie. Wymagają wydajnego i sprawnego systemu odwodnienia, szczególnie w dobie coraz częstszych deszczy nawalnych. Odbiór, odprowadzenie i retencja wody opadowej to podstawa naszej działalności. Dysponujemy wiedzą, doświadczeniem i know-how, którymi dzielimy się z projektantami. Nigdy nie idziemy na skróty – oferujemy produkty i systemy najwyższej jakości. Nasze rozwiązania są zgodne z europejskimi i krajowymi normami, a instalacje stworzone na ich podstawie są zgodne z dostępną wiedzą i ze sztuką budowlaną. Dlatego projektanci zawsze mogą na nas liczyć" – podsumowuje ekspertka Wavin Polska.
System podciśnieniowego odwadniania dachów Wavin QuickStream – zobacz realizacje:
Podsumowując, odpowiednie systemy odwadniania dachów płaskich stanowią kluczowy element w projektowaniu budynków odpornych na zmieniające się warunki klimatyczne. Wybór nowoczesnych i efektywnych rozwiązań, takich jak system Wavin QuickStream, gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo użytkowników, ale również długotrwałą ochronę wartości inwestycji.
źródło i zdjęcia: Wavin
Fotografia otwierająca: pixabay.com