Rola szkła we wnętrzach w koncepcji Biophilic Design

Koncepcja Biophilic Design dąży dotworzenia poczucia harmonii pomiędzy wnętrzem, a światem zewnętrznym. Odbywa się to za sprawą żywych roślin, odpowiednich dekoracji i naturalnych materiałów. Okazuje się, że szkło również odgrywa w tym trendzie znaczącą rolę - nie tylko ze względu na właściwości dekoracyjne, ale też specyfikację techniczną. Urządzenie spokojnego i regenerującego wnętrza jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

Rola szkła we wnętrzach w koncepcji Biophilic Design
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Dane kontaktowe:
15 832 30 41
Portowa 24 27-600 Sandomierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Projektowanie biofilne - na czym polega?

Biophilic Design, czyli tzw. projektowanie biofilne to sposób na przeniesienie natury do wnętrza. W XXI wieku większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, a przecież kontakt z naturą jest wpisany w nasze DNA. Biophilic Design można więc odczytywać jako miłość do natury, która w projektowaniu przekłada się na wprowadzenie naturalnych elementów do wnętrz.

Mogą to być ogrody wertykalne, czyli tzw. „żywe ściany”, panele z mchu, a także inne naturalne elementy, takie jak rośliny domowe. Biofilny design jest nie tylko przyjemny dla oka, ale także poprawia samopoczucie, zmniejsza stres, zwiększa kreatywność, a nawet pomaga filtrować powietrze, redukując lotne związki organiczne, a także (za sprawą kwiatów doniczkowych)produkować tlen.

W miarę jak projektowanie biofilne stale ewoluuje z niszy miłośników roślin do ekspansywnego trendu wnętrzarskiego, poszerza się także sposób, w jaki o nim myślimy i włączamy naturę do domów, biur, restauracji i wszelkich innych wnętrz.

Okazuje się, że możliwości jest mnóstwo, bo biofilne elementy projektu to nie tylko rośliny i przedmioty, ale także materiały, w tym skóra, drewno, bambus, kamień i wełna. Nie muszą mieć dużego udziału w przestrzeni. Wystarczy, że będą to detale, takie jak ceramiczny pojemnik na kawę lub skórzane uchwytydo mebli.

Natura we wnętrzu może przejawiać się również w postaci dekoracji. Tu doskonale sprawdzają się różnego typu znaleziska plażowe, takie jak muszlei drewno wyrzucone na brzeg. Mogą być to również suszone kwiaty, konary sosny, a nawet skały – wszystkie wnoszą subtelne motywy dzikiej przyrody do wnętrza. Ważne, by nie przesadzić i zachować umiar.

Aranżacja wnętrza w myśl zasad Biophilic Design

Aranżacja wnętrza, zarówno prywatnego, jak i publicznego, w myśl zasad Biophilic Design w dużym stopniu wiąże się z tematem oświetlenia. W 2023 roku projektanci nadają temu jeszcze większy priorytet, ponieważ naturalne światło słoneczne jest dobrenie tylko dla roślin domowych, ale też mieszkańców i użytkowników wnętrza. Promienie słońca, które rozświetlają wnętrze dyktują rytm dobowy, poprawiają nastrój i zwiększają komfort przebywania w pomieszczeniu. Dlatego ważne jest, by szyby okienne w budynkach cechował wysoki współczynnik przenikania światła.

- O szkle okiennym zwykle rozmawia się w kontekście ochrony przed nadmiernym nagrzaniem wnętrz lub izolacyjności cieplnej. To ważne czynniki, które wpływają na bilans energetyczny budynku, jednak na komfort jego użytkowników ma wpływ jeszcze jeden parametr – przenikalność naturalnego światła dziennego. Im więcej jest go we wnętrzu, tym przyjemniej się w nim przebywa, a w przypadku trendu Biophilic Design jest to szczególnie istotne – przekonuje Ewelina Wójcicka, kierownik ds. komunikacji marketingowej Pilkington IGP.

Szkłem, które nie blokuje przepływu naturalnego światła jest Pilkington Optiwhite™. Jest to tzw. szkło odżelazione o wyjątkowej transparentności, które pozwala na wierne odwzorowanie kolorów obiektów obserwowanych przez szybę.

Te same walory pozwalają również zapewnić znakomite oświetlenie każdego wnętrza światłem dziennym. Pilkington Optiwhite™ w połączeniu z innym szkłem idealnie nadaje się na fasady budynków, które (za sprawą odpowiednio dobranych powłok) mogą chronić przed nadmiernym nagrzaniem, zyskać właściwości samoczyszczące lub chronić przed utratą ciepła.

Szklane panele z motywami roślinnymi

Nawiązanie do natury możliwe jest nie tylko poprzez stosowanie naturalnych materiałów i żywych roślin, ale także za sprawą rozmaitych motywów roślinnych. W tym kontekście daje się odczuć wielki powrót tapet i tkanin z roślinnym dekorem.

Szklane panele pomagają w realizacji założeń Biophilic Design we wnetrzach
Szklane panele z motywami roślin pomagają w realizacji założeń Biophilic Design we wnętrzach

To oczywiste nawiązanie do stylu vintage, ale jeśli ktoś woli bardziej nowoczesne środki wyrazu, może sięgnąć po szkło. Szklane panele kuchenne, które wypełniają przestrzeń pomiędzy blatem, a górnymi szafkami można zadrukować dowolną grafiką lub zdjęciem. Liście, kwiaty lub nawet struktura drewna sprawdzają się w tym przypadku doskonale - podnoszą estetykę, realizując założenia Biophilic Design.

Druk na tego typu szkle zależy od indywidualnych upodobań i może być dobrany do każdego wnętrza. To idealna propozycja dla kuchni, w których nie ma okien i żadne rośliny nie utrzymają się tam przez dłuższy czas. Ten sam problem częściej dotyczy łazienek, w których również można stosować szklane panele.

Stanowią one wówczas ciekawą alternatywę dla klasycznych płytek. Panele szklane mogą być stosowane zarówno w kabinach prysznicowych, jak i w formie okładzin ściennych wokół wanny.

- Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że szkło stosowane w miejscach o dużej wilgotności jest narażone na korozję. W kuchennych panelach sprawdzi nam się szkło Pilkington Optiwhite™, natomiast w wypadku łazienki warto sięgnąć po rozwiązanie, które zapewni wysoką estetykę i trwałość przez dłuższy czas. Takim rozwiązaniem jest szkło antykorozyjne dedykowane do łazienek Pilkington Opti Shower™, które dzięki trwałej powłoce pizolitycznej o wysokiej odporności na ścieranie, nie ulega zniszczeniu i zachowuje swoje właściwości przez długi czas - mówi Ewelina Wójcicka.

W świetle współczesnych tendencji wnętrzarskich, Biophilic Design wydaje się być nie tylko modnym trendem, lecz również filozofią przekształcającą przestrzeń życiową w harmonijne środowisko. Zastosowanie w nim szkła otwiera nowe możliwości dla projektantów wnętrz.

Warto zanurzyć się w tę fascynującą symbiozę Biophilic Design i szkła, która nie tylko ułatwia tworzenie estetycznych wnętrz, ale także sprzyja zdrowiu i dobrostanowi użytkowników. Szkło jest swoistym łącznikiem między wnętrzem, a naturą, przez co nasze otoczenie staje się nie tylko miejscem pobytu, ale także źródłem inspiracji i regeneracji.

 

Źródło i zdjęcia: Pilkington IGP