Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dach naczółkowy - tradycja spotyka nowoczesność

Dach naczółkowy, wywodzący się z tradycyjnego budownictwa, to nie tylko estetyczne uzupełnienie budynku, ale również praktyczne rozwiązanie, które zasługuje na naszą uwagę. Chociaż naczółek jest często kojarzony z architekturą regionalną, szczególnie na Podhalu, to coraz częściej pojawia się również w nowoczesnych projektach, a jego zastosowanie ma głębokie korzenie w architekturze antycznej.

Dach naczółkowy - tradycja spotyka nowoczesność
Florian Centrum Sp. z o.o. Blacha dachowa
floriancentrum.com.pl
Florian Centrum Sp. z o.o. Blacha dachowa
Dane kontaktowe:
24 355 14 65
Metalowa 11 A , 99-300 Kutno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest dach naczółkowy?
  • Jakie jest zadanie naczółka?
  • Jakie są wady i zalety dachu naczółkowego?

Czym jest dach naczółkowy?

To konstrukcja, w której naczółek, czyli część dachu wysunięta poza lico ściany szczytowej, rozprasza wiatr i stanowi zadaszenie balkonu. Dzięki temu, dach naczółkowy skutecznie chroni budynek przed silnymi wiatrami, a także ułatwia spływanie deszczówki i osuwanie się zalegającego śniegu.

Dach naczółkowy można spotkać w różnych typach budynków - od domów drewnianych rekreacyjnych, przez typowe domy jednorodzinne, aż po budynki usługowe. Ciekawostką jest fakt, że dachy naczółkowe były stosowane już w architekturze antycznej i do Polski przybyły z Zachodu, dlatego były określane jako dachy niemieckie lub pruskie.

Jakie jest zadanie naczółka?

Konstrukcja dachu naczółkowego jest prosta, ale wymaga stworzenia odpowiedniej więźby. W więźbie naczółka występują dwie krótkie krokwie narożne tworzące wraz z belką oczepową na dole trójkątny obrys. Na górze znajduje się wymian, który podpiera środkową krokwie naczółka. Na dole umieszcza się jętki zgubne, które podpierają krokwie naczółka.

Dach naczółkowy dobrze prezentuje się, gdy ma strome połacie. Minimalny kąt nachylenia to 35 stopni, co pozwala na stworzenie pod nim poddasza użytkowego lub nieużytkowego. Warto zauważyć, że pod dachem dwuspadowym z naczółkami jest znacznie więcej miejsca do mieszkania niż pod dachem czterospadowym.

Kiedy mówimy o pokryciu dachu naczółkowego, nie ma ograniczeń co do materiału pokryciowego. Możemy wybierać między dachówką, blachą płaską lub blachodachówką. Dwa ostatnie materiały są znacznie korzystniejsze pod względem ceny, a zapewniają podobną trwałość i estetykę.

Wady i zalety dachu naczółkowego

Dach naczółkowy ma wiele zalet, w tym wzmocnienie dachu, zmniejszenie naporu wiatru na szczyty dachu, wydajne odprowadzenie opadów z dachu, większą przestrzeń pod dachem oraz osłonę szczytów budynku. Jednak warto pamiętać, że jego konstrukcja nie jest najprostszą i może generować wyższe koszty wykonania.

Dach naczółkowy to atrakcyjne i praktyczne rozwiązanie, które łączy w sobie tradycje z nowoczesnością. Pomimo nieco wyższych kosztów wykonania, jego liczne zalety sprawiają, że warto rozważyć jego zastosowanie w naszym domu.

źródło i zdjęcia: Florian Centrum Sp. z o.o.