Deszczówka – problem czy zasób?
Przez wiele lat deszczówka była postrzegana jako problem, zwłaszcza w miastach. Nawalne deszcze często prowadzą do lokalnych podtopień, a systemy kanalizacyjne nie są w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością wody. Jednak coraz więcej ekspertów i decydentów zaczyna postrzegać deszczówkę jako cenny zasób, który można wykorzystać, a nie tylko problem, który trzeba rozwiązać.
Poprzez wykorzystanie odpowiednich narzędzi i technologii, takich jak systemy retencyjne i infiltracyjno-retencyjne, deszczówka może być zbierana, magazynowana i wykorzystywana w różnorodny sposób – na przykład do nawadniania roślin, tworzenia i utrzymania niebiesko-zielonych dachów polderowych czy zasilania miejskich fontann. To zmienia status quo i pozwala nam przekształcić problem w rozwiązanie.
– "W ofercie Wavin są m.in. zbiorniki antykompresyjne Wavin TreeTank, które wspierają miejskie nasadzenia drzew pod terenami utwardzonymi (niesprzyjającymi rozwojowi korzeni), ponieważ umożliwiają roślinom odpowiedni wzrost, ukorzenienie i pobór wody oraz substancji mineralnych z gleby. Oferujemy także systemy Wavin PolderRoof, które umożliwiają zakładanie niebiesko-zielonych iogrodów w jednym czy rozwiązania do łapania i magazynowania deszczówki, które można łączyć ze zbiornikami retencyjno-rozsączającymi – takimi jak podziemne skrzynki Wavin Aquacell czy Wavin Q-Bic Plus." – mówi Agnieszka Wrzesińska, menedżer produktu w Wavin Polska.
Niebiesko-zielone miasta – przyszłość urbanizacji
Niebiesko-zielone miasta to koncepcja, która zdobywa coraz większą popularność. Polega ona na integracji elementów naturalnych, takich jak woda i zieleń, z infrastrukturą miejską. Dzięki temu miasta stają się bardziej odporne na skutki zmian klimatycznych i przyjazne dla mieszkańców.
Przykładem niebiesko-zielonego miasta może być Alkmaar w Holandii, które w 2020 roku zostało uznane za najlepszą zieloną przestrzeń w Europie w konkursie Green Cities Europe. Miasto to z powodzeniem wdrożyło program "Zazielenienie i bioróżnorodność", który obejmował szereg inicjatyw związanych z zielonymi przestrzeniami miejskimi.
Innym przykładem jest Nowy Jork, gdzie dzięki pomysłowi lokalnej społeczności powstał park ponad ulicami – High Line. Ta nieużywana, metalowa konstrukcja transportowa została przekształcona w zieloną przestrzeń publiczną, która jest teraz jednym z najbardziej popularnych miejsc w mieście.
– "Przede wszystkim ważna jest już nie tyle sama retencja, ile mądre przywracanie wody deszczowej do obiegu – tak aby nawadniać, np. nowo nasadzone drzewa i rośliny obecne w przestrzeni miejskiej. W ten Wavin Tree Tank sposób nie tylko tworzymy niebiesko zielone miasta – miejsca przyjazne do życia i odporne na suszę, ale także oszczędzamy na wodzie, która w okresach suchych i gorących nawadnia miejskie skwery. Deszcz, który rzadziej, ale za to coraz gwałtowniej spada z nieba, można skutecznie łapać, aby włączyć deszczówkę do obiegu zbliżonego z naturalnym. Woda jest przecież ważnym i życiodajnym zasobem. Dlatego deszczówka musi – w kontrolowany sposób – być gromadzona i ponownie wykorzystywana. Ten kierunek rozwoju jest dużym wyzwaniem, przed którym stoją włodarze miast i osoby zarządzające miejską zielenią." – mówi Agnieszka Wrzesińska.
– "Ponadto deszczówka w mieście nie musi służyć wyłącznie do podlewania zielonych skwerów. Z powodzeniem, po wcześniejszym oczyszczeniu (aby zachować bezpieczeństwo kontaktu ludzi z wodą), może zasilać także miejskie fontanny." – dodaje ekspertka.
Drzewa – zielone płuca miast
Jednym z kluczowych elementów niebiesko-zielonych miast są drzewa. Nazywane zielonymi płucami miast, drzewa nie tylko oczyszczają powietrze, ale także tworzą zdrowy mikroklimat, dają cień, podnoszą walory krajobrazowe i przyczyniają się do obniżenia temperatury w mieście. Aby jednak drzewa mogły pełnić te funkcje, muszą być zdrowe i dobrze rosnąć, co wymaga odpowiednich warunków – w tym dostępu do wody. Dlatego systemy retencyjne i infiltracyjno-retencyjne są tak ważne – zapewniają drzewom niezbędną wodę, nawet w czasie suszy.
– "Takie symboliczne drzewo, które ma nam przypominać o konieczności podejmowania odpowiedzialnych decyzji, posadziliśmy podczas ostatniej konferencji Stormwater Poland w Katowicach. To klon pospolity, który w dobrych warunkach może żyć 160 lat. Posadziliśmy go z wykorzystaniem naszego rozwiązania – Wavin TreeTank. Drzewo zastąpiło inne, które uschło, a przygotowania (instalacja zbiornika antykompresyjnego TreeTank) trwały dwa dni. Symboliczne sadzenie aktywnie wsparli m.in. włodarze Katowic, obecni na konferencji. Idea Wavin TreeTank jest prosta – dostarczamy korzeniom miejsce do rozwoju, aby w przyszłości drzewo „umiało” sobie poradzić w trudnym, zurbanizowanym terenie. Nasze rozwiązanie wspiera je w tym – zapewnia odpowiednie warunki do prawidłowego ukorzenienia i wzrostu." – wyjaśnia Agnieszka Wrzesińska z Wavin Polska.
Niebiesko-zielone miasta to przyszłość urbanizacji. Dzięki integracji elementów naturalnych z infrastrukturą miejską, miasta stają się bardziej odporne na skutki zmian klimatycznych i przyjazne dla mieszkańców. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest przemyślane zarządzanie deszczówką oraz sadzenie drzew i tworzenie zielonych przestrzeni. Tylko w ten sposób możemy stworzyć miasta, które są nie tylko przyjazne dla ludzi, ale także dla środowiska.
– "Dobrze posadzone drzewo to drzewo, któremu zapewniono odpowiednie warunki do wzrostu i którego korzeniowy nie koliduje z infrastrukturą miasta, np. nie niszczy chodników. Początkowy koszt nasadzenia wykorzystującego rozwiązania typu Wavin TreeTank nie jest mały, ale w perspektywie wieloletniej jest racjonalny i stanowi wartość ekonomiczną. Dobrze przeprowadzone nasadzenia nie generują strat i kolejnych kosztów, a po latach zwracają się. Więcej drzew w mieście oznacza mniejszą potrzebę korzystania z klimatyzacji. Korzyści środowiskowe, zdrowotne i społeczne są bezcenne." – podsumowuje ekspertka Wavin Polska.
źródło i zdjęcia: Wavin