Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Pompy ciepła - zielona alternatywa dla tradycyjnej energii

W obliczu rosnącego zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami, pompy ciepła zdobywają na popularności. Stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnej energii, a ich skuteczność potwierdzają lata badań i rozwoju.

Pompy ciepła - zielona alternatywa dla tradycyjnej energii
Kospel Pompy ciepła
kospel.pl
Kospel Pompy ciepła
Dane kontaktowe:
94 346 04 32, infolinia 801 011 225
Olchowa 1, 75-136 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pompy ciepła nie są nowym wynalazkiem. Ich historia sięga aż XIX wieku, kiedy to francuski naukowiec Nicolas Carnot opublikował pierwsze zasady ich działania. Od tamtej pory technologia pomp ciepła była nieustannie rozwijana, co zaowocowało urządzeniami o wysokiej wydajności i efektywności, jakie znamy dzisiaj.

Pompy ciepła klasyfikowane są ze względu na tzw. dolne źródło ciepła, czyli medium, z którego ciepło jest pobierane. Wyróżniamy pompy ciepła gruntowe, wodne oraz powietrzne. Obecnie najpopularniejszym typem są pompy ciepła powietrze-woda, które nie wymagają dodatkowych nakładów inwestycyjnych związanych z odbiorem ciepła z dolnego źródła.

Sposób działania pompy ciepła zależy od rodzaju dolnego źródła ciepła. Powietrzna pompa ciepła działa na zasadzie przepływu powietrza przez wymiennik, który odbiera ciepło za pośrednictwem czynnika chłodniczego. Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje ciepło geotermalne lub ciepło ogrzewające grunt za sprawą promieni słonecznych, a wodna pompa ciepła korzysta z ciepła wody, na przykład ze zbiornika wodnego.

Podobnie jak lodówka, pompa ciepła działa na zasadzie przenoszenia ciepła z jednego miejsca do innego. W przypadku pompy ciepła ciepło jest pobierane z powietrza zewnętrznego, gruntu lub wody i przekazywane do pomieszczenia. Kluczem w działaniu pompy ciepła jest czynnik chłodzący, który paruje w konkretnej temperaturze, pozwalając na pobieranie ciepła.

Pompa ciepła - co to jest i jak działa?

Pompy ciepła są nie tylko ekologicznym, ale także efektywnym rozwiązaniem dla domów i budynków. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej są one doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.

źródło i zdjęcia: Kospel