Jednym z kluczowych punktów tej dyrektywy jest obowiązkowe termomodernizowanie budynków. W Polsce szacuje się, że ponad 1,7 mln budynków w ogóle nie posiada izolacji cieplnej ścian, a kolejne 347 tysięcy ma bardzo słabe ocieplenie.
Redukcja zużycia energii końcowej na poziomie całej UE o przynajmniej 11,7% do 2030 roku oznacza ograniczenie tego zużycia do 763 milionów ton ekwiwalentu ropy naftowej oraz zużycia pierwotnego do 993 milionów ton ekwiwalentu ropy naftowej. Aby osiągnąć ten cel, państwa członkowskie będą miały elastyczność dostosowania swoich planów w dziedzinie energii i klimatu.
Obowiązujące poziomy zużycia energii końcowej będą wiążące dla wszystkich państw członkowskich razem, podczas gdy docelowy poziom zużycia energii pierwotnej będzie jedynie wytycznym. Zużycie energii końcowej to ilość energii zużytej przez użytkowników, podczas gdy zużycie energii pierwotnej obejmuje tę używaną do produkcji i dostarczania energii.
W ramach dyrektywy, Komisja Europejska określiła krajowe cele i trajektorie dla państw członkowskich w celu osiągnięcia celu UE. Wzór do obliczania tych celów będzie miał charakter wytyczny i można będzie od niego odstąpić o 2,5%. Jeśli suma celów nie osiągnie 11,7%, mechanizm wypełniania luki pozwoli dostosować niższe cele. Wzór ten będzie uwzględniał takie czynniki jak zużycie energii, PKB na mieszkańca, rozwój źródeł odnawialnych i potencjał oszczędności energii.
Nacisk dyrektywy kładzie się również na promowanie oszczędności energii. Państwa członkowskie będą miały roczne cele oszczędności energii, które będą stopniowo wzrastać w latach 2024–2030, aż do osiągnięcia 1,9% oszczędności do końca 2030 roku. W tym celu zostaną zastosowane różnorodne środki, w tym te wynikające z dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz systemu handlu uprawnieniami do emisji.
Nowa dyrektywa stawia również szczególne wymagania sektorowi publicznemu, który ma osiągnąć roczne ograniczenie zużycia energii wynoszące 1,9%, z wyjątkiem transportu publicznego i sił zbrojnych. Państwa członkowskie mają również zobowiązanie do corocznej renowacji co najmniej 3% powierzchni budynków publicznych.
Ocieplanie domów będzie kluczowym elementem osiągania celów dyrektywy w zakresie efektywności energetycznej. Poprawa izolacji termicznej budynków przyczyni się do zmniejszenia strat ciepła zimą i chłodu latem, co pozwoli na ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia wnętrz. To zaś przyniesie obniżenie rachunków za energię i redukcję emisji gazów cieplarnianych związanych z energią.
Ocieplenie budynków może być realizowane różnymi metodami, takimi jak elewacje ociepleniowe, wymiana okien i drzwi, modernizacja instalacji grzewczych na bardziej wydajne oraz stosowanie inteligentnych technologii zarządzania energią. Ponadto, wykorzystanie źródeł energii odnawialnej, takich jak panele fotowoltaiczne, umożliwi produkcję własnej energii w sposób ekologiczny i oszczędny.
Implementacja efektywności energetycznej w budownictwie wymaga współpracy instytucji publicznych i prywatnych właścicieli nieruchomości. Rządowe programy oraz lokalne inicjatywy, oferujące dotacje, ulgi podatkowe lub preferencyjne kredyty, przyspieszą proces modernizacji budynków.
W dłuższej perspektywie, inwestycje w ocieplanie budynków są opłacalne nie tylko z punktu widzenia efektywności energetycznej i ochrony środowiska, ale także ekonomicznie. Mieszkania o wysokiej jakości izolacji są atrakcyjne dla nabywców, co podnosi ich wartość. Niższe rachunki za energię pomagają zaoszczędzić na kosztach eksploatacji, a termomodernizacja przekłada się na poprawę komfortu życia mieszkańców.
Nowa dyrektywa dotycząca efektywności energetycznej przyjęta przez Radę UE stanowi istotny krok w kierunku osiągnięcia celów energetycznych i klimatycznych Unii Europejskiej. Konieczność ocieplania domów, jako kluczowy aspekt dyrektywy, przyczyni się do ograniczenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych, przynosząc korzyści dla środowiska, gospodarki oraz mieszkańców. Efektywność energetyczna to zarówno wyzwanie, jak i szansa na rozwój i zrównoważony postęp społeczno-gospodarczy w Europie.
źródło i zdjęcia: Bella Plast Jastrzębski i Wspólnicy Spółka Komandytowa
Fotografia otwierająca: pixabay.com