Zadaszenia z poliwęglanu na małe przestrzenie
Zadaszenia z poliwęglanu są łatwiejsze w montażu, tańsze w utrzymaniu i stanowią doskonały wybór, zwłaszcza, gdy mamy ograniczoną przestrzeń do zabudowy. Modele mające kształt łukowy czy spadzisty pozwalają uniknąć obowiązku częstego czyszczenia - śnieg czy liście zsuwają się samoczynnie, a inne zabrudzenia usuniemy za pomocą silniejszego strumienia wody.
Wykonanie konstrukcji zadaszenia najlepiej powierzyć fachowcom, powinna być wykonana z drewna, stali lub aluminium - natomiast montaż płyt (komorowych czy litych) łatwo wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi i dokładne zapoznanie się z instrukcją montażu. Jednak pamiętajmy, że chociaż montaż nie stwarza trudności, to należy stosować właściwie akcesoria i nie pomijać żadnego z etapów prac.
Dlaczego poliwęglan?
Poliwęglan to nowoczesne tworzywo, które dzięki swoim wyjątkowym właściwościom z sukcesem zastąpi tradycyjny materiał wykończeniowy, jakim jest np. szkło. Charakteryzuje się aż 200-krotnie większą wytrzymałością na uderzenia i jest prawie dwa razy od niego lżejsze.
Płyty mogą być wyginane w łuk - dopasowując się do kształtu konstrukcji, na której są opierane. Poliwęglan jest pokryty specjalną warstwą akrylową, chroniącą przed niszczącym działaniem promieni UV.
Zyskujemy zatem nie tylko dobrze oświetlone, ale i bezpieczne dla zdrowia wnętrze. Płyty z powodzeniem można wykorzystać jako element zadaszeniowy nad konstrukcjami pełniącymi funkcję ochronną, takimi jak wiata samochodowa, wiata tarasowa, zadaszenie balkonu.
Poliwęglan wykazuje znakomitą odporność na temperatury - zachowuje swoje właściwości w zakresie od -40°C aż do +120°C.
Zadaszenia z poliwęglanu na obiektach użytku publicznego
Płyty z poliwęglanu znajdą zastosowanie również tam, gdzie szukamy zadaszeń wielkich powierzchni. Jednym z takich miejsc są obiekty sportowe i hale gimnastyczne. Wymagają dobrego doświetlenia, dźwiękoszczelności jak i odpowiedniej izolacji. Poliwęglan łączy w sobie wszystkie te cechy.
Wysoki standard cieplny i wytrzymałość na uderzenia (gdzie mają miejsce rozgrywki gier zespołowych) wzmocnimy użyciem płyt o większej gramaturze. W tym przypadku gramatura 20 i 25 mm byłaby najbardziej pożądana.
Ten wysokiej klasy materiał spełnia wygórowane wymagania, których należy przestrzegać przy prawidłowym funkcjonowaniu budynku. W obiektach, których główną funkcją jest organizowanie rozgrywek sportowych „na świeżym powietrzu”, pojawia się także zagadnienie zadaszenia trybun dla kibiców. Materiał powinien odznaczać się niskim ciężarem i sporą wytrzymałością na obciążenia, dlatego i tu wybór poliwęglanu cieszy się sporym zainteresowaniem.
Z uwagi na swoją niewielką masę właściwą nie będzie stanowić dla konstrukcji wsporczej dużego ciężaru, natomiast dzięki wewnętrznej strukturze polimerowej przeniesie obciążenia, jakie będą występować na powierzchni zadaszenia. Przy montażu płyty w kolorze bezbarwnym osiągniemy, oczywiście, największy stopień doświetlenia.
Uniwersalne właściwości poliwęglanu, i kolorystyczne wariacje płyt, umożliwią także wykonawstwo ambitniejszych projektów. Obiekty kultury typu filharmonia, opera, teatr, miejsca weekendowych zakupów, jak galerie czy centra handlowe, to wielkogabarytowe kompleksy z oryginalną architekturą. Nietuzinkowe konstrukcje z powodzeniem pokryje poliwęglan i sprawi, że bryła budynku będzie lekka i nowoczesna.
Myśląc o dużych płaszczyznach pokryć, spontanicznie nasuną się nam również pływalnie i baseny. Przy projektowaniu zadaszeń pomieszczeń wypełnionych wodą, należy wziąć pod uwagę nie tylko standardowe czynniki budowlane, ale i konkretne uwarunkowania budowli. Nad masami wodnymi pojawia się para, z której skrapla się woda.
Temu niepożądanemu zjawisku zaradzą jedynie specjalne płyty poliwęglanowe pokryte odpowiednią powłoką. To rozwiązanie, ze względu na wyższą cenę, jest mniej popularne i skłania potencjalnych klientów do poszukiwań innych rozwiązań.
Zadaszenia z poliwęglanu na obiektach prywatnych
Niestandardowe wielkości tarasów są jedną z głównych przesłanek poszukiwań zadaszeń pod wymiar. Płyty z poliwęglanu, w prywatnych nieruchomościach, najchętniej używamy do zadaszeń wiat, altan, werand i tarasów. Poliwęglan, tak komorowy jak i lity, sprawi, że konstrukcja będzie się dobrze prezentowała, nie odbiegając od stylistyki i detali domu.
Niekorzystne warunki atmosferyczne, chociaż nie od razu zaszkodzą drzwiom (czy elewacji) to z czasem może wpłyną na ich żywotność, dlatego zabezpieczenie ich poliwęglanem – który nie wymaga konserwacji i stanowi solidny budulec na lata - jest przedsięwzięciem godnym polecenia.
Dlaczego warto się zdecydować na zadaszenie z poliwęglanu?
Dach z poliwęglanu (jako bezpieczniejsza alternatywa dla szkła) ochroni nas przed niekorzystną pogodą i zabezpieczy ogrodowe meble. Niska waga i względna lekkość zadaszenia nada budynkowi nowoczesności bez konieczności murowania czy używania dachówek. Poza estetyką i wpasowaniem daszka w architekturę domu, poliwęglan ma jeszcze jedną ważną cechę.
Jest materiałem trudnopalnym, czyli zmniejszającym ryzyko pożaru. Taka zabudowa nie tylko ociepli mieszkanie, ale zabezpieczy nas przez potencjalnym włamaniem i zwiększy bezpieczeństwo dzieci.
źródło i zdjęcia: Robelit