Drewno klejone - materiał konstrukcyjny o wielu zaletach

Budowa obiektów w technologii drewna klejonego z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Drewno klejone warstwowo posiada wiele cech, które czynią je idealnym materiałem do budowy najróżniejszych typów konstrukcji. Nowoczesna technologia produkcji jest w stanie wydobyć z drewna jego wszystkie najlepsze cechy, zapewniając jednocześnie wytrzymałość, trwałość i lekkość projektowanych konstrukcji oraz niskie nakłady związane z ich utrzymaniem.

Drewno klejone  - materiał konstrukcyjny o wielu zaletach
NordWOOD Konstrukcje z drewna klejonego
Dane kontaktowe:
58 660 00 88
Chylońska 191 81-007 Gdynia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ekologiczne drewno klejone

Naturalne pochodzenie drewna wyróżnia je na tle innych materiałów. Drewno klejone warstwowo jest materiałem naturalnym, ekologicznym  i w pełni odnawialnym. Wszystkie produkty oferowane przez firmę NordWOOD pochodzą z certyfikowanych obszarów leśnych prowadzących zrównoważoną gospodarkę leśną. Wyroby te spełniają standardy uzgodnione przez członków organizacji PEFC.

Ponadto produkcja elementów drewnianych pochłania mniej energii i materiałów niż w przypadku konstrukcji wykonanych ze stali czy betonu. Jest przyjazna środowisku ponieważ w jej wyniku powstają odpady, które mogą posłużyć do produkcji np. płyt wiórowych albo materiałów opałowych np. peletu.

Ognioodporne drewno klejone

Drewno klejone warstwowo daje się łatwo kształtować, jest plastyczne, lekkie, wytrzymałe i trwałe. Umożliwia  wykonanie indywidualnych kształtów – dużych i małych, prostych i wygiętych. Jest dobrym izolatorem i materiałem  ognioodpornym. Drewno klejone wyprodukowane zgodnie z obowiązującą normą EN 14080:2013 ma gładką powierzchnię i zaoblone krawędzie. Podwyższenie temperatury w trakcie pożaru nie wpływa na wytrzymałość drewna, ale przyspiesza proces zwęglania.

Badanie ogniowe ściany z drewna klejonego. Klasyfikacja EI 60. fot. NordWOOD
Badanie ogniowe ściany z drewna klejonego. Klasyfikacja EI 60. fot. NordWOOD

Testy przegród ogniowych z drewna klejonego przeprowadzone przez firmę NordWOOD w akredytowanym laboratorium udowodniły, że taka przegroda jest w stanie odizolować pomieszczenie  od pożaru i umożliwić  przebywającym w nim osobom bezpieczną ewakuację z budynku przez odpowiednio zaplanowany czas (klasyfikacja REI 60 dla stropu - możliwość ewakuacji przez 60 minut).

Uniwersalne drewno klejone

Produkty z drewna klejonego sprzyjają innowacyjnym rozwiązaniom architektonicznym podnosząc walory estetyczne i wizualne budowli. Swoboda projektowania elementów pozwala tworzyć obiekty o unikatowym i niepowtarzalnym charakterze zapewniając jednocześnie odpowiednią funkcjonalność, pewność i bezpieczeństwo projektowanych konstrukcji. 

Amfiteatr w Nowym Sączu, konstrukcja z drewna klejonego z powłoką PVC, fot.: biuro prasowe UMWM
Amfiteatr w Nowym Sączu, konstrukcja z drewna klejonego z powłoką PVC, fot.: biuro prasowe UMWM

Drewno klejone jest coraz częściej i chętniej wykorzystywane przy budowie nowych obiektów, zwłaszcza budynków rekreacyjnych, hal widowiskowo-sportowych, szkół, magazynów, hal produkcyjnych, kościołów, mostów, wielokondygnacyjnych parkingów samochodowych, masztów elektrycznych i wielu innych obiektów.

źródło i zdjęcia: NordWOOD