System grzewczy z pompą ciepła ma rozbudowaną jednostkę wewnętrzną z grupą hydrauliczną, zespołem grzejnym i automatyczną modulacją mocy. Grupę hydrauliczną tworzą elementy, które są niezbędne do poprawnego działania systemu grzewczego. Dobór tych elementów jest niezwykle istotny zarówno dla osoby przeprowadzającej montaż urządzenia, jak i przyszłego użytkownika pompy. Jednak zwykle muszą być one zamontowane i skonfigurowane osobno, a ich zakup to dodatkowe koszty. Jednak w systemie ogrzewania z pompą ciepła HPM2 firmy KOSPEL są one już zawarte.
Jest to zintegrowany zestaw złożony z wymiennika c.w.u. z buforem c.o., jednostki zewnętrznej HPMO2, a także jednostki wewnętrznej HPMI2 z grupą hydrauliczną w postaci zaworu dzielącego trójdrogowego współpracującego z wymiennikiem c.w.u. oraz grupy bezpieczeństwa. Na tę ostatnią składa się naczynie przeponowe o pojemności 12 litrów, zawór bezpieczeństwa, elektroniczny manometr oraz automatyczny odpowietrznik.
Dobierz jednostkę zewnętrzną!
Pierwszy moduł pakietu to jednostka zewnętrzna HPMO2. Jej rolą jest wychwytywanie ciepła z otoczenia i przekazywanie do obiegu grzewczego w budynku. W systemie ogrzewania z pompą ciepła HPM2 firmy KOSPEL mamy możliwość doboru jednostki zewnętrznej o odpowiedniej mocy – od 8 do 23 kW – dzięki czemu ogrzejemy zarówno niewielkie domy, jak i duże budynki mieszkalne. Wszystkie pompy ciepła HPMO2 są przystosowane do budynków o maksymalnym zapotrzebowaniu energetycznym.
HPMO2-8 kW to pompa ciepła, której klasa energetyczna wynosi A+++ (35°C)/ A++ (55°C), a cichą pracę potwierdza współczynnik 52 dB(A) mierzony z odległości 1 m. Urządzenie ma także szeroki zakres działania przy temperaturze od –25°C do +43°C powietrza zewnętrznego, ekologiczny czynnik chłodniczy R32, elektryczny zespół grzejny z automatyczną modulacją mocy 3/6 kW oraz wysoki współczynnik efektywności energetycznej COP 4,6 (A7/W35).
Co ważne, parametr COP (ang. Coefficient of Performance) określa wydajność pompy ciepła. HPMO2 – 8 kW ma również system wtrysku EVI, dzięki czemu odznacza się wysoką efektywnością pracy i temperaturą wody do 60°C, sterowanie pogodowe z funkcjami grzania i chłodzenia, godzinowy, dobowy i tygodniowy cykl regulacji pompy cyrkulacyjnej c.w.u. oraz system zarządzania dwoma obiegami grzewczymi (grzejniki + podłogówka) i obiegiem c.w.u.
Ten nowoczesny sprzęt od firmy KOSPEL wzbogacony jest w technologię zabezpieczającą skropliny przed zamarzaniem. Co więcej, możemy za pomocą smartfona zdalnie sterować pracą pompy dzięki zastosowaniu modułu C.MI2. Z kolei pompa ciepła HPMO2-12 kW to wersja charakteryzująca się współczynnikiem odpowiedzialnym za cichą pracę na poziomie 55 dB(A) z odległości 1 m oraz wysokim współczynnikiem efektywności energetycznej COP 4,75 (A7/W35). Wersję HPMO2 – 16/23 kW wyróżnia współczynnik cichej pracy na poziomie 56 dB(A) z odległości 1 m, a efektywność energetyczna COP na poziomie 4,76 (A7/W35).
Kompletna jednostka wewnętrzna HPMI2
Drugi element systemu ogrzewania z pompą ciepła HPM2 firmy KOSPEL stanowi moduł wewnętrzny hydrauliczny HPMI2 wraz ze sterownikiem. Jest to innowacyjna centrala grzewcza ze sterowaniem pogodowym, która została wyposażona w grupę hydrauliczną i elektryczny zespół grzejny. Dzięki dopasowanym elementom umieszczonym w kompaktowej obudowie HPMI2 wyróżnia szybki montaż. Urządzenie ma zaawansowane możliwości sterowania – sterowanie pogodowe z funkcjami grzania i chłodzenia, dobowy i tygodniowy cykl regulacji temperatur w pomieszczeniu oraz c.w.u oraz sterowanie 2 obiegami grzewczymi + obiegiem c.w.u. Jej elektryczny zespół grzejny z automatyczną modulacją mocy wynosi 3/6 kW dla pomp HPM2-8 i HPM2-12 oraz 3/6/9 kW dla pompy HPM2- 16/23.
Jednostka wewnętrzna HPMI2 od firmy KOSPEL ma grupę hydrauliczną, na którą składa się zawór dzielący trójdrogowy umożliwiający podgrzewanie wody przy współpracy z wymiennikiem c.w.u. oraz grupę bezpieczeństwa – naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa, elektroniczny manometr i automatyczny odpowietrznik. Centrala umożliwia także zdalne sterowanie przez internet za pomocą modułu internetowego C.MI2. Dzięki temu zyskujemy pełną kontrolę nad pracą urządzenia, dokonując diagnostyki serwisowej urządzenia, jak również wprowadzając jedynie za pomocą smartfona.
SWVPC – zbiornik kombinowany "all in one"
W skład innowacyjnego systemu ogrzewania z pompą ciepła HPM2 firmy KOSPEL wchodzi również SWVPC, czyli zbiornik buforowy i wymiennik c.w.u w jednym. Jego kompaktowa budowa i pojemność – 250/60 l – zapewnia dostęp do wody dla 4 osób oraz oszczędność miejsca w kotłowni. Urządzenie umożliwia optymalizację współpracy z pompą ciepła dzięki zastosowaniu zespołu wężownic połączonych równolegle w jeden wymiennik ciepła, co zapewnia najbardziej efektywną współpracę z zestawem HPM.
Zbiornik buforowy jest zaś przeznaczony do magazynowania ciepła lub chłodu we współpracy z pompą ciepła. Przegroda w zbiorniku buforowym skutecznie zapobiega mieszaniu się wody ciepłej zasilającej instalację c.o. i wody chłodnej powracającej z instalacji. Co ważne, obudowa urządzenia została wykonana z tworzywa ABS, dzięki czemu jest trwała i zabezpiecza zbiornik przed uszkodzeniami mechanicznymi, a materiał nie starzeje się podczas wieloletniego użytkowania.
Nowy, kompleksowy system ogrzewania z pompą ciepła HPM2 firmy KOSPEL stanowi doskonałe rozwiązanie do montażu w nowych i modernizowanych instalacjach. To grupa uzupełniających się i optymalnie skonfigurowanych ze sobą urządzeń. Ich celem jest zaspokojenie wysokich oczekiwań pod względem przyjaznej temperatury i ciepłej wody użytkowej w domu.
po wypełnieniu zamieszczonego na stronie formularza firma Kospel dobierze odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu oraz skontaktuje Cię z autoryzowanym instalatorem pomp ciepła Kospel w Twojej okolicy
źródło i zdjęcia: Kospel