Efektywność energetyczna i dekarbonizacja stanowią istotne tematy we wszystkich aspektach działalności przedsiębiorstwa wienerberger. Grupa jest zaangażowana w globalną wizję osiągnięcia neutralności węglowej i podejmuje działania mające na celu ochronę klimatu.
Poprzez optymalizację technologiczną procesów produkcyjnych oraz zwiększenie wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł, wienerberger konsekwentnie i skutecznie redukuje emisję gazów cieplarnianych w dwóch kluczowych obszarach. Pierwszy z nich dotyczy bezpośrednich emisji, które powstają w wyniku spalania paliw kopalnych, natomiast drugi obejmuje ślad węglowy generowany pośrednio przez produkcję energii elektrycznej lub cieplnej.
Jednym z osiągnięć firmy wienerberger w Polsce, potwierdzającym dążenie do wysokiej efektywności energetycznej i ograniczenia pośrednich emisji, jest zdobycie Białych Certyfikatów. Na początku 2023 roku firma otrzymała te świadectwa za zaplanowaną wymianę przestarzałego oświetlenia na nowoczesne oprawy LED w ośmiu zakładach produkcyjnych ceramiki budowlanej w Polsce (Lębork, Honoratka, Dobre, Oleśnica, Kupno, Gnaszyn, Paczków i Kunice). Inwestycja została już zrealizowana i stanowi jeden z elementów działań firmy na rzecz zrównoważonej, zeroemisyjnej produkcji.
Białe Certyfikaty - wartość dla środowiska i przedsiębiorstwa
Świadectwa Efektywności Energetycznej, znane również jako Białe Certyfikaty, stanowią oficjalne potwierdzenie działań podejmowanych przez firmę w celu poprawy efektywności energetycznej. Przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o te certyfikaty, gdy realizują projekty modernizacyjne, które przynoszą znaczące oszczędności energetyczne. Dokumenty te są przyznawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie wniosku złożonego w Urzędzie Regulacji Energetyki po przeprowadzeniu szczegółowej oceny projektu modernizacyjnego.
Od stycznia do połowy maja 2023 roku w całej Polsce zostało wydanych 360 Białych Certyfikatów. wienerberger, jako jeden z dwóch producentów ceramicznych materiałów budowlanych, otrzymał te świadectwa już na samym początku roku. Co więcej, wartość certyfikatów energetycznych firmy znacznie przekraczała minimalne wymagania, które są konieczne do ich uzyskania. Zgodnie z ustawą, każde przedsiębiorstwo, które planuje inwestycje mające na celu obniżenie zużycia energii o co najmniej 10 ton ekwiwalentu ropy naftowej (toe), może ubiegać się o Świadectwa Efektywności Energetycznej. W przypadku firmy wienerberger, wymiana przestarzałego oświetlenia na nowoczesne, ekologiczne oprawy LED pozwoliła na znaczące oszczędności energii w zakładach produkcyjnych.
- "Wartość naszego świadectwa to bardzo konkretna cyfra, bo wynosi aż 30,7 toe, czyli 357 MWh. Tyle właśnie energii oszczędzamy w skali roku dzięki naszym inwestycjom. Dla lepszego zobrazowania tych wyników, możemy porównać to ze zużyciem energii elektrycznej przez przeciętną rodzinę w Polsce. Szacuje się, że 4-osobowe gospodarstwo domowe zużywa około 5500 kWh prądu przez rok. To oznacza, że zaoszczędzona przez wienerberger energia na poziomie tych 357 MWh, to zużycie odpowiadające liczbie prawie 65 domów. Można powiedzieć, że to małe miasteczko" – mówi Jacek Wierus, Head of ESG w wienerberger.
Zdobycie Świadectw Efektywności Energetycznej przynosi liczne korzyści zarówno dla firmy, jak i dla środowiska. Białe Certyfikaty nie tylko umożliwiają zwrot kosztów inwestycji, ale również podnoszą wartość marki na rynku. Przez przeprowadzenie audytu, przedsiębiorstwo ma możliwość weryfikacji technologii, które mogą być wdrożone w przyszłości, w celu zwiększenia efektywności działań firmy w obszarze zrównoważonej produkcji.
Zielona energia
Wymiana źródeł światła na nowe energooszczędne oprawy LED w zakładach produkcyjnych wienerberger w Polsce, nie tylko przyczyniła się do znaczącej redukcji emisji dwutlenku węgla i zużycia energii elektrycznej, ale i pomogła w poprawie warunków pracy. Lepsze oświetlenie stanowisk wpłynęło na samopoczucie pracowników oraz na ich efektywność i bezpieczeństwo.
- "Całe przedsięwzięcie polegało na wymianie 466 źródeł światła w ośmiu różnych zakładach. Dzięki tej modernizacji w przeciągu całego roku będziemy w stanie ograniczyć pośrednią emisję dwutlenku węgla o 249 ton oraz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 357 MWh. To naprawdę świetne wyniki. Cieszymy się także z tego, że ta transformacja energetyczna przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale także wspiera naszych pracowników w ich codziennych obowiązkach. Już teraz możemy powiedzieć, że wpływa to nie tylko na ich bezpieczeństwo i komfort pracy, ale pozwala również zredukować ilość błędów na linii produkcyjnej" – dodaje Jacek Wierus.
Firma wienerberger zobowiązała się także do podjęcia kolejnych proekologicznych inwestycji, które mają przyczynić się do dekarbonizacji przemysłu budowalnego. Już teraz przedsiębiorstwo kupuje energię w 100 proc. pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W kolejnych miesiącach firma planuje także sfinalizować własne inwestycje dotyczące zielonej energii, rozwijając koncepcje farm fotowoltaicznych oraz w przyszłości wiatrowych na terenie zakładów Wienerberger w Polsce.
źródło i zdjęcia: wienerberger
Fotografia otwierająca: pixabay.com