Szklana podłoga - ekstrawagancja czy praktyczne rozwiązanie?

Choć szklana podłoga to dość nieoczywisty element aranżacji wnętrza, coraz częściej stosuje się ją w zwykłych domach. Szkło w podłodze sprawia, że pomieszczenia stają się doświetlone, a cały dom zyskuje w kontekście estetyki, akustyki czy termoizolacji. Dobór odpowiedniego szkła pozwala osiągnąć taki efekt, na jakim najbardziej nam zależy, jednak w każdym wypadku musi gwarantować absolutne bezpieczeństwo. Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo.

Szklana podłoga - ekstrawagancja czy praktyczne rozwiązanie?
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Dane kontaktowe:
15 832 30 41
Portowa 24 27-600 Sandomierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Od szyby w oknie do szklanej podłogi

Z biegiem lat szkło zyskiwało coraz większy udział w przestrzeni użytkowej wnętrz. Początkowo były to okna z coraz większym przeszkleniem, potem przyszedł czas na szklane meble, ściany, schody i balustrady, które zaczęto stosować. Dziś na popularności zyskuje szklana podłoga, która coraz częściej urozmaica przestrzeń domów prywatnych.

Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu, montaż szklanej podłogi nie powinien stanowić żadnej trudności, pod warunkiem, że zostanie zaplanowany jak najszybciej, na etapie przygotowania projektu technicznego.

Jeśli jednak ma być efektem rearanżacji, może się okazać, że nie jest to możliwe. Szklana podłoga nie jest rozwiązaniem uniwersalnym i nie może być montowana w każdym wnętrzu.

Strop musi być sprawdzony przez specjalistę, na podstawie dokładnego projektu oraz oględzin stanu technicznego. Jeśli analiza przejdzie pomyślnie, można planować budowę szklanej podłogi, której specyfika uzależniona jest od kilku czynników – miejsca zastosowania, sposobu podparcia, a także kształtu i proporcji wymiarów tafli szkła.

Szkło na podłodze stosuje się głównie z dwóch powodów. Pierwszym są względy praktyczne - przede wszystkim naturalne doświetlenie miejsc zacienionych, znajdujących się piętro niżej lub nadanie wizualnej lekkości stropom czy antresolom. Drugim jest efekt estetyczny - wprowadzenie niebanalnego i zaskakującego elementu do koncepcji urządzenia wnętrza.

Warto przy tym zaznaczyć, że szklana podłoga może stanowić przejrzystą przegrodę pomiędzy pomieszczeniami lub powierzchnię, przez którą widać celowo zaaranżowaną dekorację, najczęściej wykonaną z kamyków lub muszli. W takim przypadku ciekawy efekt potęguje podświetlenie wnęki, co nie tylko zapewnia ciekawą oprawę ekspozycji, ale też subtelne oświetlenie wnętrza.

W zależności od zamierzonego efektu szkło w szklanej podłodze można dostosować do własnych potrzeb. W tym celu stosuje się kolorowe folie PVB, by nadać mu dowolną barwę, a jednocześnie zachować przejrzystość.

Szkło może być też barwione w masie, matowe, piaskowane albo z sitodrukiem.W pomieszczeniach, które wymagają maksymalnego doświetlenia świetnie sprawdzi się superbezbarwne szkło Pilkington Optiwhite™. Poza tym istnieje możliwość stosowania szkła z funkcją grzejną lub o powiększonej odporności ogniowej.

Szkło do zadań specjalnych

Może się wydawać, że szkło przeznaczone na szklaną podłogę powinno być przede wszystkim wytrzymałe. Tymczasem najważniejsze jest to, by było bezpieczne, choć jedno nie wyklucza drugiego.

- Każda szklana powierzchnia, z którą stykamy się na co dzień jest narażona na rozbicie. Dlatego tak ważne jest, by stosować szkło, które będzie bezpieczne w użytkowaniu. W przypadku szklanej podłogi niezależnie czy w wersji pojedynczej czy zespolonej kluczowym jest element nośny składający się z grubego szkła laminowanego zawierającego szkło hartowane i wzmocnione termicznie o grubości minimum 28 mm - tłumaczy Piotr Oleszyński Doradca Techniczny w Pilkington Polska.

- Na bezpieczeństwo użytkowania wpływa również grubość szkła. Zwykle grubość szklanych podłóg zaczyna się od 3 cm, jednak jest to taki parametr, który powinien być każdorazowo weryfikowany za pomocą obliczeń przez wykwalifikowanego konstruktora - dodaje.

Wykonanie odpowiednich obliczeń pozwala ustalić wymaganą grubość, co powinno zostać zatwierdzone przez uprawnionego konstruktora, który sprawdza też czy wybrane materiały spełniają wymogi bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia pozostaje ciężar poszczególnych tafli, który dla jednego elementu nie może przekraczać 500 kg.

Szkło przeznaczone na szklaną podłogę musi być nie tylko odpowiednio dobrane, ale też odpowiednio obrobione. Wszystkie krawędzie należy poddać procesowi szlifowania lub polerowania, który pozbawi je karbów, czyli nierówności krawędzi.

Gdyby pozostały, mogą powodować naprężenia termiczne lub mechaniczne, które podnoszą ryzyko pęknięcia szkła. Ochrona przed naciskiem i uderzeniami spadających przedmiotów to nie wszystko, ponieważ odpowiednio dobrane szkło może chronić również przed ogniem, ale też hałasem. Dzięki naniesieniu specjalnej warstwy emalii ceramicznej, szkło może chronić również przed poślizgnięciem się.

W jakich rozwiązaniach sprawdzi się szklana podłoga?

Szklane podłogi stały się popularnym rozwiązaniem, stosowanym nie tylko na tarasach widokowych, ale też w muzeach, klubach czy galeriach handlowych. Często można się na nie natknąć przy różnego rodzaju atrakcjach turystycznych, np. fragmentach dawnej zabudowy miasta, która ulokowana jest poniżej aktualnego poziomu 0.

Szklany podest na zewnątrz. fot. Pilkington IGP sp. z o.o.
Szklany podest na zewnątrz. fot. Pilkington IGP sp. z o.o.

Szkło w podłodze pozwala wówczas oglądać dawny bruk miejski, katakumby czy schrony. Funkcjonalność jaką daje szklana podłoga sprawia, że coraz częściej stosuje się ją w domach prywatnych.

Jeśli ma pełnić funkcję typowo dekoracyjną, wówczas szklaną podłogę montuje się w salonie lub innym reprezentacyjnym pomieszczeniu. Jeśli ma doświetlać, wówczas można spodziewać się jej nie tylko w poszczególnych pokojach, ale też w korytarzach, na poddaszu, a nawet na zewnątrz przy podpiwniczeniu.

Takie podłogi mogą mieć dowolną powierzchnię, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych potrzeb. Jednak należy pamiętać, że w każdym przypadku, nawet w ramach jednego budynku, należy dobrać rodzaj konstrukcji nośnej oraz rodzaj i grubość szkła.

Czasem przeszklenia wymagają solidnej konstrukcji nośnej, która łączy się ze stropem poprzez kotwy chemiczne. Innym razem, zwykle w przypadku antresol, może być niezbędny podciąg lub podparcie w postaci słupów.

Z kolei szklana podłoga w stropie o konstrukcji drewnianej odsłoni jego belki, które w normalnych warunkach pozostają niewidoczne. Dobrze zadbać o to, żeby dla odmiany miały ciekawszy wygląd niż te zaimpregnowane na zielono.

Z uwagi na fakt, że szklana podłoga to rozwiązanie, które w każdym przypadku wymaga indywidualnych wyliczeń, doboru materiałów i techniki montażu, efekt jest zawsze unikalny i niepowtarzalny.

Skoro tak, to warto dostosować do własnych potrzeb nie tylko ciężar i wymiary szkła, ale także całą resztę parametrów. To od nich zależy, czy podłoga zacznie pełnić rolę przejrzystego świetlika czy nietuzinkowej dekoracji. Możliwości jest bardzo dużo, a każda z nich diametralnie zmienia charakter wnętrza.

źródło i zdjęcia: Pilkington IGP sp. zo.o.