Dzięki zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła (GWC), centralne wentylacyjne nie szronią się, co pozwala uniknąć problemów z rozmrażaniem. Dodatkowo, GWC zwiększa sprawność temperaturową centrali wentylacyjnych. Dzięki temu, jeśli przy temperaturze np. -18ºC powietrze dostarczane do centrali ma temperaturę minimalną 0ºC, temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń wynosi około +15ºC do +18ºC (w zależności od stopnia odzysku ciepła przez centralę).
Bez instalacji GWC, w temperaturze minus 15ºC, powietrze nawiewane do pomieszczeń ma temperaturę około 0ºC, co prowadzi do dyskomfortu i strat w ogrzewaniu. Dzięki instalacji rekuperatora oraz GWC, oszczędności w okresie ogrzewania mogą wynieść nawet 50% wszystkich kosztów ogrzewania.
W okresie letnim, poprawnie dobrany i wykonany GWC pozwala na schłodzenie powietrza z temperatury +32ºC do temperatury +16ºC. Aby zapewnić niezbędny chłód, inwestor powinien zadbać o zabezpieczenie domu przed przegrzewaniem, np. poprzez zastosowanie rolet na oknach, zwłaszcza od strony południowej. Dzięki poprawnie wykonanemu GWC, zapewniony jest przyjemny mikroklimat i komfort w pomieszczeniach.
Dodatkową zaletą GWC jest to, że gruntowy wymiennik ciepła GEOSTRONG pozwala na odwilżanie powietrza latem poprzez wytrącanie wilgoci do podłoża, co zwiększa komfort w pomieszczeniach. Zimą, zwłaszcza przy dużych mrozach, powietrze staje się zdecydowanie suche, co może powodować dyskomfort, szczególnie u alergików.
Dzięki płytowemu wymiennikowi gruntowemu GEOSTRONG, powietrze automatycznie się wilgotni, co zwiększa komfort w całym obiekcie. Aby kontrolować wilgotność powietrza zimą, można zastosować dodatkowe dowilżanie GWC płytowego GEOSTRONG, poprzez montaż linii zraszających-kroplujących zamontowanych w podłożu wymiennika gruntowego.
źródło i zdjęcia: Global Tech