Niecodzienną wystawę pt. "Spacer architektoniczny" można będzie oglądać przez miesiąc, aż do 16 marca 2023 roku. Tworzą ją 24 tablice, które prezentują szkło jako materiał o wielkim potencjale. Dzięki nim zwiedzający przekonają się, że szkło, choć przezroczyste i często niezauważalne, jest niezbędnym elementem współczesnej architektury, a rozwój technologiczny, który miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat pozwolił nadać mu różne, niejednokrotnie bardzo wyspecjalizowane właściwości.
- "Wystawa adresowana jest nie tylko do miłośników architektury. Przede wszystkim dostarcza informacji na temat produkcji szkła i prezentuje przykłady ciekawych realizacji z użyciem szkła marki Pilkington, ale też inspiruje, pobudza wyobraźnię i zachęca do szukania nowych sposobów wykorzystania tego materiału. Bo choć przezroczyste i bezbarwne, szkło stwarza niebywałe możliwości aranżacyjne, zmienia charakter wnętrz, ale i całych budynków. Ma ogromy potencjał, którego warto być świadomym" - Szymon Piróg kierownik biura doradztwa technicznego w Pilkington Polska.
"Spacer architektoniczny" to wystawa, która została przygotowana w celu zwrócenia uwagi na to w jaki sposób szkło zmieniało się na przestrzeni lat i co oferuje nam dziś. Stosunkowo niedawno był to jedynie bezbarwny materiał, służący do wypełnienia okna.
Obecnie nowe technologie sprawiają, że możemy z niego korzystać szerzej, bardziej świadomie, w ekologiczny i zrównoważony sposób, wpływając przez to nie tylko na wygląd budynków, ale również ich funkcjonalność. Jest to niezwykle uniwersalny materiał, który ma potencjał do tego, by zrewolucjonizować architekturę.
- "Nie pierwszy raz kampus AGH zmienia się w arenę działań z obszaru sztuki. Warto przypomnieć, że każdego dnia przez uczelnię przewija się kilka tysięcy ludzi. Studenci, pracownicy poruszają się w tej przestrzeni w drodze do pracy i na zajęcia. Spędzają tutaj znaczną część dnia. Wypełniając naszą przestrzeń wystawami dbamy o to, aby po drodze znaleźć moment na odprężenie czy poszerzenie wiedzy w jakimś specyficznym obszarze. Lokalizacja wystawy dot. szkła nie jest przypadkowa. Umiejscowiliśmy ją w sąsiedztwie Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, która spośród naszych wszystkich jednostek ze szkłem ma najwięcej wspólnego. To tutaj właśnie naukowcy i studenci na co dzień zajmują się obróbką, analizą i szerokim wykorzystaniem tego surowca" - Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowa AGH w Krakowie.
To już kolejna inicjatywa NSG Group w Polsce, za sprawą której firma edukuje na temat szkła i jego zastosowania. Wcześniej zorganizowano wystawę "Od piasku do szkła", którą niedawno można było oglądać w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. We współpracy z władzami Sandomierza zainicjowano również Szklany Spacer, który pokazuje, jak wyglądały w przeszłości sandomierskie zabytki. Podobny projekt zrealizowano nad brzegiem jeziora Tarnobrzeskiego.
- "Zarówno "Szklany Spacer", jak i "Spacer Architektoniczny" to przedsięwzięcia, które pozwoliły nam udowodnić jak ciekawy efekt można osiągnąć, gdy ma się kreatywny umysł i szkło do dyspozycji. Transparentność i plastyczność tego materiału w połączeniu z nowymi technologiami pozwala tworzyć rzeczy, które nie tylko przyciągają wzrok, ale są bardzo funkcjonalne" - Natalia Kubowicz, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w NSG Group.
Wystawa dostępna jest dla każdego na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej na alei Adama Mickiewicza 30 w Krakowie. Wcześniej była prezentowana w Skierniewicach, Sandomierzu, Ostrołęce, na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz w Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. W każdym z tych miejsc cieszyła się zainteresowaniem studentów architektury, miłośników designu, nowoczesnego budownictwa, a także artystów poszukujących inspiracji.
źródło i zdjęcia: Pilkington IGP Sp. z o.o.