Cztery sposoby na tańszą budowę ekologicznego domu

Budowa ekologicznego domu to marzenie wielu inwestorów indywidualnych. Świadomość ekologiczna Polaków jest coraz większa i mieszkanie w domu, który nie szkodzi środowisku, a przy tym jest tani w utrzymaniu, przestaje być luksusem zarezerwowanym dla nielicznych.

Cztery sposoby na tańszą budowę ekologicznego domu
Lindab Sp. z o.o. Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne
Dane kontaktowe:
22 250 50 50, 502 251 765
Wieruchów, ul. Sochaczewska 144 05-850 Ożarów Mazowiecki
Zobacz firmę w innym dziale: Blacha dachowa Systemy rynnowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ogrzewanie i chłodzenie domu dzięki ekologicznej pompie ciepła, pozyskiwanie energii ze słońca, stały dopływ świeżego powietrza przez zastosowanie systemu wentylacji z rekuperacją to tylko niektóre z rozwiązań w ekologicznym domu. Wielu obecnych i przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych chciałoby je mieć w swoim domu, aby jego utrzymanie było nie tylko tańsze, ale również bezpieczne dla środowiska. Oto sposoby na obniżenie kosztów budowy, dzięki którym marzenie o ekodomu może się spełnić.

Niższe koszty transportu dzięki zamówieniu u jednego dostawcy

Kompleksowa oferta ekologicznych rozwiązań do domów jednorodzinnych to wciąż rzadkość na polskim rynku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów indywidualnych, firma Lindab stworzyła projekt "Dom w ekoklimacie" oferujący cały pakiet rozwiązań dla ekologicznego domu.

Inwestor wybiera dach i panele fotowoltaiczne ze szczelnym i długowiecznym, a przy tym stalowym systemem rynnowym? Potrzebuje pompę ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze do ogrzania czy schłodzenia domu i wydajny klimatyzator na upalne dni? A może rozważa system wentylacyjny z rekuperacją, aby zadbać o stały dopływ świeżego powie- trza? Stacja ładowania aut elektrycznych również by się przydała, prawda? Nic prostszego.

W ofercie "Domu w ekoklimacie" inwestor znajdzie wszystkie wspomniane rozwiązania a ich dobraniem do projektu domu zajmie się wyspecjalizowany zespół ekspertów firmy Lindab. Zamówienie kilku produktów u jednego producenta ma jedną bardzo dużą zaletę. Jest to oszczędność na kosztach transportu, które w przypadku wielkogabarytowych produktów takich jak system rynnowy składający się z rur spustowych osiągających długość nawet do 3 metrów czy pokrycie dachowe, mogą mieć duży wpływ na finalną kwotę całej inwestycji.

Estetyczny i szczelny system rynny ukrytej Lindab.
Estetyczny i szczelny system rynny ukrytej Lindab

Wsparcie finansowe dzięki programom rządowym

Ekologiczne rozwiązania dla budownictwa są obecnie bardzo popularne w budownictwie m.in. ze względu na państwowe programy współfinansujące tego typu inwestycje. Koszty zakupu paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła, mogą być dofinansowane ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Od 3 stycznia 2023 zmianom uległy najważniejsze założenia programu "Czyste Powietrze". Przede wszystkim zwiększył się limit dochodowy do 135 000 tys. zł rocznie i niemal dwukrotnie zwiększył się poziom dofinansowania. Ważną zmianą jest możliwość ponownego złożenia wniosku przez osoby biorące wcześniej udział w programie "Czyste powietrze". Kolejna pozytywna zmiana to skrócony proces składania i rozpatrywania wniosków. Wiele banków i gmin włącza się w program "Czyste powietrze". Umożliwia to połączenie dotacji z programu z dotacjami gminnymi.

Od 15 grudnia 2022 roku ruszył nowy nabór wniosków do programu "Mój Prąd" skierowanym do inwestorów zainteresowanych instalacją fotowoltaiki. Ponadto, oprócz mikroinstalacji fotowoltaicznych, pro- gram współfinansuje również magazyny energii i ciepła oraz systemy zarządzania energią. Dla inwestorów zainteresowanych instalacją pomp ciepła w nowych domach w kwietniu 2022 roku uruchomiono również program "Moje ciepło", dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie w wysokości od 7 do 21 tys. zł właśnie na zakup pompy ciepła. Program współfinansuje zakup zarówno gruntowych pomp ciepła, pomp powietrze-woda, jak i pomp powietrze-powietrze. Eksperci "Domu w ekoklimacie" na bieżąco śledzą aktualnie obowiązujące programy rządowe, znają ich warunki i wspierają klientów w zakresie pozyskania dofinansowania.

Produkty 2w1

Rozwiązania oferujące dwie funkcje w jednym produkcie to, w przypadku rozwiązań do eko domów, raczej rzadkość. Jednak w ofercie "Domu w ekoklimacie" mamy takie rozwiązanie! Lindab SolarRoofTM to dach ze zintegrowanymi, ultracienkimi, wydajnymi panelami fotowoltaicznymi o niskiej, nieobciążającej konstrukcji wadze 2 kg/m2. Zamawiając pokrycie dachowe, od razu można dopasować do niego odpowiednią ilość i długość paneli wraz falownikami, optymalizatorami oraz niezbędnymi akcesoriami podłączeniowymi.

Energia ze słońca dzięki Lindab SolarRoofTM.
Energia ze słońca dzięki Lindab SolarRoofTM

Cały system wraz z dachem dostarczany jest jako całość, jednym transportem. Estetyka wykonania i idealne dopasowanie sprawiają, że panele stają się praktycznie niezauważalne i doskonale wkomponowują się w pokrycie dachowe. Pomoc ekspertów, którzy wykonają projekty instalacji, pomogą w doborze i nie przeszacują ilości materiałów Każda, niewykorzystana na budowie ilość materiału to realny niepotrzebny wydatek dla inwestora.

Mimo tego, wiele osób, które planują budowę domu wciąż korzysta z gotowych internetowych kalkulatorów, które mają pomóc w obliczeniu ilości potrzebnego materiału czy dobraniu mocy lub wydajności urządzeń do wielkości domu. Nie jest to może skomplikowane zadanie, gdy dobieramy jeden czy dwa produkty. Trudności pojawiają się na etapie budowy domu, podczas której w krótkim czasie trzeba zdecydować o kilkudziesięciu rozwiązaniach równocześnie. Wtedy o pomyłkę nietrudno. Natomiast dzięki współpracy z firmą specjalizującą się w eko rozwiązaniach dla domu, klient zyskuje pewność, że eksperci przygotują wszystkie niezbędne projekty do wykonania montażu instalacji oraz dobiorą odpowiednią moc i wydajność urządzeń.

W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której inwestor zamówi za dużo/zbyt mało materiału lub kupi urządzenie o zbyt dużej wydajności, przez co poniesie niepotrzebne, dodatkowe koszty. Nie do przecenienia jest również doradztwo techniczne specjalistów, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące rozwiązań i pomogą w dokonaniu najlepszego dla inwestora wyboru.

źródło i zdjęcia: Lindab Sp. z o.o.