Moda na minimalizm ma coraz więcej zwolenników. To dobrze. Wówczas przechowywanie w domu nie sprawia problemów. Jednak nie oszukujmy się, większość z nas ma dużo rzeczy, po prostu nie sposób od tego uciec.
Już sama przestrzeń kuchni generuje wiele przedmiotów. Nie sposób nie wspomnieć o garażu, do którego często znosi się rzeczy, które "może kiedyś się przydadzą".
Aby zaprowadzić w domu porządek raz na zawsze, trzeba podejść do tematu z głową, co wcale nie oznacza konieczności wyrzucania większości posiadanych rzeczy. Najważniejsze bowiem jest umiejętne przechowywanie, a pomogą w tym pojemne szafy, zabudowy idealnie wpasowane w nieustawne wnęki, sprytne szafki cargo oraz wszelkiego rodzaju półki i półeczki.
Wszystko to możesz zbudować z płyt laminowanych Pfleiderer, które sprawdzają się doskonale przy nawet najbardziej wymagających projektach, dzięki wysokiej jakości wykonania oraz łatwej obróbce, umożliwiającej precyzyjne cięcie płyt.
A jeśli mimo wszystko czujesz, że masz wokół siebie zbyt wiele rzeczy, wówczas warto zgłębić filozofię słynnej ekspertki od sprzątania - Marie Kondo.
Jej zdaniem oczyszczanie przestrzeni ma nam pomóc określić nasze rzeczywiste potrzeby względem domu i pokazać jakie mamy "relacje" ze swoimi rzeczami. Jeśli czegoś nie używamy, nie czujemy do tych rzeczy żadnych sentymentów, to czy faktycznie warto je posiadać?
Przechowywanie w kuchni
W kuchni mamy zazwyczaj bardzo dużo rzeczy - mowa nie tylko o akcesoriach do gotowania, ale również zakupach, które codziennie przynosimy do domu.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie osobnej spiżarki. Kiedy jednak nie mamy możliwości, aby ją w domu wygospodarować, z pomocą przyjdzie... szafa. Dokładnie tak, ten mebel sprawdza się nie tylko w sypialni. Zabudowa przypominająca szafę zapewnia miejsce do przechowywania dla naprawdę wielu rzeczy, ale przede wszystkim sprawia, że aranżacja kuchni wydaje się bardziej uporządkowana.
Co więcej, szafa kuchenna może być również ciekawą ozdobą, za sprawą dekorów, które zastosowane na dużej powierzchni prezentują się fenomenalnie. Doskonałym przykładem jest Orzech Okapi R30135. To dekor o pięknym brązowym wybarwieniu, bardzo elegancki i wyrazisty.
Świetnie komponuje się z jasnymi dekorami np. Terazzo Beige S68052, który swoją fakturą przypomina kamienne lastryko. Równie warty uwagi jest Jesion Portland Czarny R34032 – ciemny, stylowy, ale jednocześnie bardzo subtelny dekor, który możesz połączyć z kontrastującą bielą, np. łagodną i nieco przygaszoną Kredą U11102.
Szafa w kuchni może być nie tylko strefą do przechowywania, ale może się w niej mieścić cała kuchnia. I to dosłownie! To rozwiązanie idealne dla minimalistów oraz do pomieszczeń, w których kuchnia jest połączona z salonem, ponieważ zamykając drzwi szafy zupełnie oddzielamy kuchnię od reszty aranżacji, tworząc prostą, nierozpraszającą przestrzeń.
Sprawdzą się tu wówczas fronty o intrygującej barwie, które prowadzą do zastanowienia, cóż ciekawego kryje się za nimi. Takim kolorem zdecydowanie jest Granat Królewski U17500 – mocno nasycony i głęboki odcień niebieskiego.
W kuchni z klasyczną zabudową, warto z kolei zamontować wewnątrz szafek szuflady i półki cargo. To rozwiązanie pozwala szybko uporządkować przestrzeń, sprawia, że mamy wszystko pod ręką i ułatwia też dostęp do najgłębszych zakamarków w szafkach. Jeśli kuchnia jest mała, dostępną przestrzeń warto wykorzystać maksymalnie. Można to zrobić montując szuflady w cokołach, zawieszając pod górnymi szafkami relingi na ścianie, a same szafki wiszące zaprojektować tak, aby sięgały do sufitu.
Sypialnia i garderoba w jednym
W sypialni przechowujemy nie tylko własną garderobę, ale również pościel czy koce, dlatego już na wstępnym etapie planowana aranżacji, warto pomyśleć o pakownej szafie. Takiej, w której znajdą się relingi, półki i szuflady.
Ciekawym elementem wyposażenia szafy są również wieszaki dedykowane dla spodni, wysuwane półki na buty czy płaskie szuflady na biżuterię. Wybór ich zależy od naszych potrzeb. Aby zabudowa była nie tylko funkcjonalna, ale również dekoracyjna, warto część półek pozostawić otwartych.
Modnym obecnie rozwiązaniem jest zbudowanie ich z innego koloru płyty meblowej niż frontów, np. połączenie nowoczesnego, jasnego Jesionu Górskiego R34033 z Błękitem Królewskim U18059 lub Bieli Alpejskiej U11400 z ciepłym dekorem Szarobeżowy U15133.
W kolekcji Mood Stories znajdziesz wiele ciekawych gotowych propozycji połączeń dekorów, zarówno jednobarwnych, jak i inspirowanych pięknem drewna czy kamienia.
A co zrobić, gdy w naszej sypialni ograniczony metraż nie pozwala na stworzenie dużej szafy? Nic straconego, rozwiązaniem problemu będzie zabudowa nad łóżkiem. Pomysłów na nią jest naprawdę wiele - od w pełni zamkniętych szafek, po taką, która łączy szafki zamknięte i otwarte.
Wszystko zależy od tego, co chcemy w niej przechowywać. Warto jednak zostawić sobie przestrzeń na półki nocne, gdzie będzie można odłożyć książkę czy lampkę nocną.
W małej sypialni doskonale sprawdzi się także łóżko z szufladami. To idealna przestrzeń do przechowywania grubych koców i kołder, które zajmują sporo miejsca. Sprytnym trikiem, który pozwala zwiększyć powierzchnię przechowywania, jest schowanie ich do worków próżniowych. Odessane z powietrza zajmują często o połowę mniej miejsca.
Zabudowy wysokiej jakości
Szafy, szafki i półki często tworzą miejsce do przechowywania sporych ilości rzeczy, i żeby służyły nam przez wiele lat, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów.
Na szczęście bazą kolekcji Mood Stories jest wysokiej jakości płyta drewnopodobna - łatwa w obróbce i zapewniająca precyzyjne cięcie. Wykonane z niej meble będą długo cieszyły doskonałym wyglądem.
Wybór płyt meblowych Pfleiderer to nie tylko gwarancja jakości, ale także szeroka gama najmodniejszych dekorów. Jakość i dobry design produktów Pfleiderer zostały docenione przez jury przyznające prestiżowe nagrody w dziedzinie wzornictwa.
Kolekcja Mood Stories zdobyła nagrody tj. ICONIC Awards, German Design Award, IDA Awards, jak i Diament Meblarstwa. Znalazła się także w finale konkursu Dobry Wzór.
źródło i zdjęcia: PFLEIDERER Polska sp. z o.o.