Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Izolacje rekomendowane dla tarasów

Tarasy przeżywają ostatnio prawdziwy renesans, pojawiając się w zasadzie przy każdym nowo powstającym domu jednorodzinnym, ale także w apartamentowcach i budynkach użyteczności publicznej. Niezależnie od tego, czy znajdują się na gruncie, czy też na stropie, stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. By jednak taras przetrwał lata, należy zadbać o jego dobrą izolację.

Izolacje rekomendowane dla tarasów
SOPREMA Polska Sp. z o.o. Płyty termoizolacyjne PIR i PUR
www.soprema.pl
SOPREMA Polska Sp. z o.o. Płyty termoizolacyjne PIR i PUR
Dane kontaktowe:
Stefana Batorego 7, Pass, 05-870 Błonie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak zabezpieczyć taras przed działaniem wody?
  • Czym zaizolować taras?
  • Kiedy niezbędna jest izolacja termiczna tarasu?

Jak zabezpieczyć taras przed działaniem wody?

Większość tarasów, nawet tych po części zadaszonych, jest nieustannie narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim opadów deszczu i śniegu.

Zalegająca na powierzchni woda niszczy ją i może przenikać do znajdujących się niżej pomieszczeń, powodując zacieki i stwarzając warunki do rozwoju pleśni i grzybów.

Czym zaizolować taras?

Podobnie jak w przypadku dachów płaskich stosuje się tutaj papy bitumiczne (podkładowe i wierzchniego krycia), a także innowacyjną żywicę poliuretanowo-bitumiczną w płynie nakładaną pędzlem lub wałkiem na podłoże. By natomiast woda mogła spływać, należy zadbać o lekkie nachylenie tarasu (ok. 1,5–2%).

Kiedy niezbędna jest izolacja termiczna tarasu?

Gdy taras znajduje się nad ogrzewanym pomieszczeniem, koniecznie należy zadbać również o jego skuteczną termoizolację. Jako warstwa chroniąca przed stratami ciepła doskonale sprawdzają się płyty EPS (z polistyrenu ekspandowanego) lub XPS (z polistyrenu ekstrudowanego), które wykorzystujemy w naszych gotowych systemach izolacji tarasów.

Trzeba pamiętać, że materiał ociepleniowy musi być odporny na ściskanie, a od strony wewnętrznej należy oddzielić go warstwą paroizolacyjną, by uniknąć skraplania się wody na suficie.

W przypadku tarasów na gruncie lub podporach termo- i hydroizolację należy umieścić na styku jego płyty i ściany, do której przylega. Pozwoli to uniknąć mostków termicznych.

źródło i zdjęcia: SOPREMA Polska Sp. z o.o.

Pozostałe publikacje SOPREMA Polska Sp. z o.o.