Jak zabezpieczyć taras przed działaniem wody?
Większość tarasów, nawet tych po części zadaszonych, jest nieustannie narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim opadów deszczu i śniegu.
Zalegająca na powierzchni woda niszczy ją i może przenikać do znajdujących się niżej pomieszczeń, powodując zacieki i stwarzając warunki do rozwoju pleśni i grzybów.
Czym zaizolować taras?
Podobnie jak w przypadku dachów płaskich stosuje się tutaj papy bitumiczne (podkładowe i wierzchniego krycia), a także innowacyjną żywicę poliuretanowo-bitumiczną w płynie nakładaną pędzlem lub wałkiem na podłoże. By natomiast woda mogła spływać, należy zadbać o lekkie nachylenie tarasu (ok. 1,5–2%).
Kiedy niezbędna jest izolacja termiczna tarasu?
Gdy taras znajduje się nad ogrzewanym pomieszczeniem, koniecznie należy zadbać również o jego skuteczną termoizolację. Jako warstwa chroniąca przed stratami ciepła doskonale sprawdzają się płyty EPS (z polistyrenu ekspandowanego) lub XPS (z polistyrenu ekstrudowanego), które wykorzystujemy w naszych gotowych systemach izolacji tarasów.
Trzeba pamiętać, że materiał ociepleniowy musi być odporny na ściskanie, a od strony wewnętrznej należy oddzielić go warstwą paroizolacyjną, by uniknąć skraplania się wody na suficie.
W przypadku tarasów na gruncie lub podporach termo- i hydroizolację należy umieścić na styku jego płyty i ściany, do której przylega. Pozwoli to uniknąć mostków termicznych.
źródło i zdjęcia: SOPREMA Polska Sp. z o.o.