Cienka izolacja może być bardzo skuteczna

Z uwagi na brak odpowiednich standardów w zakresie obliczania wydajności cieplnej termoizolacji refleksyjnych, firma Aluthermo® podejmuje szereg działań we współpracy z instytutami naukowymi, celem obliczenia FAKTYCZNYCH właściwości termoizolacyjnych swoich produktów.

Cienka izolacja może być bardzo skuteczna
Aluthermo dystrybuowany przez PBN Invest Sp. z o.o Cienkie izolacje termiczne Aluthermo®
Dane kontaktowe:
602 418 182
Al. Solidarności 13 07-100 Węgrów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wydajność cieplna izolacji refleksyjnych w praktyce

Dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych, właściwym współczynnikiem wydajności izolacyjnej jest współczynnik Lambda, określający przewodzenie cieplne przez materiał. Dla cienkich izolacji refleksyjnych, współczynnikiem określającym izolacyjność przegrody jest wartość teoretycznego oporu cieplnego (rezystancji termicznej) R.

W przeciwieństwie do pomiaru strat energii przez przewodzenie, NIE MAJĄCYCH ZASTOSOWANIA do cienkich izolacji refleksyjnych, w firmie Aluthermo® koncentrujemy się na określeniu wydajności naszych izolacji w jak najbardziej realnych warunkach: dokonując pomiarów zużycia energii.

Porównanie izolacji refleksyjnej Aluthermo® QUATTRO z tradycyjną izolacją

W firmie ELIOSYS, przeprowadzono badanie, którego celem było porównanie właściwości termoizolacyjnych izolacji refleksyjnej Aluthermo® QUATTRO  z tradycyjną izolacją w postaci szklanej wełny mineralnej o grubości 200mm (λ 0,040).

konstrukcja, imitująca powierzchnię dachową
Konstrukcja, imitująca powierzchnię dachową

W tym celu, specjalnie przygotowana konstrukcja, imitująca powierzchnię dachową, została wymiennie zaizolowana przy pomocy obydwu materiałów. Konstrukcja została zbudowana z elementów drewnianych, osadzonych na drewnianej płycie o grubości 18mm.

Wewnętrzna powierzchnia zaizolowanej struktury była utrzymywana w stałej temperaturze o wartości 21°C przez podwójny system ogrzewania konwekcyjnego, podczas gdy symulowana temperatura zewnętrzna wynosiła od -5 do 5°C, w krokach co 5°C.

Ponadto, temperatura wewnątrz konstrukcji, była monitorowana przy użyciu termopar, natomiast energia wymagana do utrzymania temperatury otoczenia na poziomie 21°C, była rejestrowana przez szczegółowy system pozyskiwania danych (DAQ). W badaniu zmierzono i porównano ilość energii potrzebnej do utrzymania temperatury  wewnętrznej.

W badaniu zmierzono i porównano ilość energii potrzebnej do utrzymania temperatury  wewnętrznej.

Co mówią wyniki?

Wstępne wymiary wykazały, że stan ustalony, został osiągnięty po ok. 5 godzinach. W rezultacie zachowano okres stabilizacji wynoszący min. 8 godzin przed rozpoczęciem gromadzenia danych do obliczeń.

Badanie porównawcze ALUTHERMO® w Centrum Badań ELIOSYS

Z przeprowadzonego badania wynika, że cienka izolacja refleksyjna Aluthermo® QUATTRO, w realnych warunkach użytkowania, wykazuje WYŻSZE parametry izolacyjności niż tradycyjny materiał izolacyjny.

Specyficzne ciepło pozorne obliczone dla Aluthermo® QUATTRO przy temp. -5°C, 0°C oraz +5°C, wynosi 2%, co wskazuje na to, że materiał izolacyjny Aluthermo® osiąga spójne wyniki bez względu na temperaturę zewnętrzną, podczas gdy efektywność wełny szklanej o grubości 200 mm, jest różna dla poszczególnych 3 temperatur testowych.

źródło i zdjęcia: Aluthermo dystrybuowany przez PBN Invest Sp. z o.o