Obiekt o mocy 900 MW ma odgrywać kluczową rolę w stabilizacji szwajcarskich i europejskich sieci energetycznych, i przyczyniać się do bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Szwajcarii.
Aż 60 firm połączyło siły po to, żeby zrealizować budowę tego obiektu. Koszt inwestycji wyniósł około 2 miliardy franków szwajcarskich.
Elektrownia wodna, która jest jednocześnie magazynem energii, otrzymała pozwolenie na budowę w 2008 roku. Powstała w grocie 600 m pod ziemią. Do produkcji energii wykorzystuje wodę z dwóch zbiorników - Emosson i Vieux Emosson - znajdujących się przy tamie Emosson zbudowanej w 1974 roku.
Nant de Drance ma sześć turbin pompowych - każda z nich ma moc 150 MW. Te wysoce elastyczne urządzenia umożliwiają przejście od pompowania wody z pełną mocą do produkcji energii z pełną mocą w czasie krótszym niż pięć minut.
Objętość wody przepływającej przez turbiny Nant de Drance wynosi 360 m³ na sekundę. Dla porównania - średni roczny przepływ Wisły na odcinku warszawskim wynosi 561 m³ na sekundę.
Górny zbiornik Vieux Emosson mieści 25 mln m³ wody, co odpowiada zdolności zmagazynowania 20 mln kWh (odpowiednik 400 000 akumulatorów samochodów elektrycznych). Te parametry pozwalają elektrowni na odgrywanie ważnej roli w stabilizacji sieci elektrycznych.
Usytuowana w Alpach elektrownia ma 194 m długości, 52 m wysokości i 32 m szerokości. Wysokość dwóch studni pionowych, łączących jeziora Vieux Emosson i Emosson, wynosi 425 m. Budowa Nant de Drance wymagała wydobycia 400 000 m³ skały i wydrążenia 17 km tuneli.
Zapora Vieux Emosson, położona na wysokości 2200 m n.p.m., została podwyższona o 21,5 m, co pozwoliło na podwojenie jej pojemności, i tym samym na zapewnienie właściwej pojemność dla magazynowej energii.
Od początku budowy Nant de Drance wykonawcy ściśle współpracowali z organizacjami ekologicznymi, żeby zrównoważyć wpływ inwestycji i linii wysokiego napięcia łączącej ją z siecią energetyczną na środowisko. Współpracy tej towarzyszy czternaście projektów ekologicznych o budżecie 22 mln franków szwajcarskich.
Źródło i zdjęcia: Bella Plast, Nant de Drance