PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły elektryczne

Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2022-07-15

Ekologia, klimat, a także wygoda i oszczędność. Wybierając sposób ogrzewania, warto wziąć pod uwagę wszystkie te zależności.

W dzisiejszych czasach spotykamy się z polityką klimatyczną, która zmierza ku odejściu od systemów grzewczych zanieczyszczających powietrze. Kończące się złoża węgla, a także malejące zasoby drewna i gazu powodują wzrost cen tych surowców. Jedynym źródłem ogrzewania, które może w całości pochodzić z odnawialnych źródeł energii, jest ogrzewanie elektryczne.

Jakie zadania powinno spełniać elektryczne źródło ciepła? Przede wszystkim jego wpięcie do istniejącej instalacji elektrycznej nie powinno być trudne. Jeśli połączymy to z niskim kosztem inwestycyjnym, zyskamy urządzenie, które zadowoli inwestorów i użytkowników. Produktem, który spełnia te wszystkie wymagania, jest kocioł elektryczny. Dzięki niemu skutecznie można ogrzać dom i wodę użytkową w wymienniku c.w.u.

Ogrzej dom w zgodzie z klimatem i dbałością o finanse - połącz kocioł elektryczny z instalacją PV

Oczywiście ceny energii elektrycznej również rosną. Co w takim razie świadczy o tym, że ten sposób ogrzewania jest lepszy od pozostałych? Przede wszystkim mamy wpływ na koszty, jakie poniesiemy na ogrzewanie w skali roku. Jeśli wzrasta cena gazu, a także węgla i drewna, wtedy użytkownikowi nie pozostaje nic innego jak więcej płacić za ogrzewanie.

Przy ogrzewaniu elektrycznym mamy kilka alternatyw, które skutkować będą mniejszymi rachunkami. Najbardziej skuteczną jest połączenie kotła elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną.

Płać mniej za prąd – produkuj go sam. Instalacje fotowoltaiczne są coraz częstszym widokiem na dachach gospodarstw domowych. Jest to nie tylko sposób na pozbycie się dużych rachunków za prąd. Jest to argument, dzięki któremu elektryfikacja urządzeń domowych jest opłacalna. Jest to również jeden ze sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie kotłem elektrycznym.

Poprawnie zaplanowana instalacja fotowoltaiczna zapewni nie tylko pokrycie zapotrzebowania energii elektrycznej na cele bytowe, pozwoli również na znaczące obniżenie rachunków na cele grzewcze.

Poznaj pozostałe metody pozwalające na oszczędne ogrzewanie domu kotłem elektrycznym

Instalacja fotowoltaiczna nie jest jedynym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym. Drugim jest wybór odpowiedniej taryfy energetycznej i użycie zbiornika buforowego. Przy wyborze taryfy G12 (dzienna i nocna) bufor ciepła składuje wodę ogrzaną w tańszej taryfie.

Przechowane w buforze ciepło zostanie dostarczone do instalacji dokładnie wtedy, kiedy będzie potrzebne. Finalnie takie urządzenie wpłynie na niższe rachunki za energię w Twoim domu. O wydatkach na ogrzewanie decyduje w dużej mierze stopień ocieplenia budynku.

Jeśli mamy dom nieocieplony o dużym zapotrzebowaniu na energię cieplną, wtedy warto zastanowić się nad wykonaniem jego termomodernizacji. Każde działanie termomodernizacyjne jak na przykład wymiana okien, drzwi, czy ocieplenie zewnętrzne budynku będzie skutkować mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym.

Jakie jeszcze zalety mają kotły elektryczne?

Kotły elektryczne Kospel charakteryzuje wygodne użytkowanie. Ich obsługa ogranicza się do ustawiania parametrów przy użyciu sterownika z wyświetlaczem LCD. Kospel ma w swojej ofercie zarówno kotły elektryczne ze sterowaniem pokojowym, jak i pogodowym. Sterowanie pogodowe pozwoli dopasować pracę kotła do temperatury panującej na zewnątrz.

Jeśli w instalacji nie mamy wymiennika c.w.u., Kospel oferuje również kocioł elektryczny z wbudowanym wymiennikiem o pojemności 130 litrów. Kotły elektryczne są przede wszystkim urządzeniami bezpiecznymi w użytkowaniu.

Kotły elektryczne Kospel charakteryzuje wygodne użytkowanie.
Kotły elektryczne Kospel charakteryzuje wygodne użytkowanie.

Nie następuje w nich proces spalania, nie wytwarzają również żadnych szkodliwych substancji podczas pracy. Wygodę zapewnia również brak potrzeby magazynowania i uzupełniania paliwa grzewczego. Łatwość instalacji i niska cena inwestycyjna w porównaniu z innymi źródłami ciepła to kolejne cechy wyróżniające kotły elektryczne spośród pozostałych rozwiązań.

Kocioł elektryczny Kospel jako alternatywne źródło ciepła

Czy kocioł elektryczny Kospel sprawdzi się jako drugie źródło ciepła? Oczywiście. Kocioł elektryczny spełni również to zadanie. Do jego użycia nie potrzebujemy żadnych dodatkowych pozwoleń czy przewodu kominowego. Urządzenie może być głównym źródłem ciepła, ale także zastępować inne urządzenie, w czasie produktywnej pracy instalacji PV.

Podczas zimy pozwoli również wykorzystać nadwyżki energii uzyskanej w okresie letnim, a tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania. Należy również pamiętać, że od 1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe zasady ustawy o OZE.

Według nich dla użytkownika instalacji PV bardziej opłacalne będzie miało obecne zużycie niż wykorzystanie zmagazynowanej energii w późniejszym czasie. Jednak instalacje założone do 31 marca 2022 roku będą rozliczane na starych zasadach przez 15 lat.

źródło i zdjęcia: Kospel

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum