Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły elektryczne

Możliwości i zastosowanie nowoczesnych kotłów elektrycznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Polacy coraz częściej wybierają kotły elektryczne. Urządzenia zasilane energią elektryczną są doskonałą alternatywą wobec klasycznych źródeł ciepła, ponadto cechują się łatwą obsługą, bezproblemową instalacją oraz wysoką kulturą pracy. Najnowocześniejsze modele, jak EKCO.MN3, wspierają również sterowanie za pomocą urządzenia mobilnego.

Zastosowanie kotła elektrycznego Krispol EKCO.MN3

Kocioł elektryczny Kospel EKCO.MN3 jest uniwersalnym urządzeniem, które doskonale spełnia swoją rolę niemal w każdych warunkach. Kocioł jest wyposażony w pompę obiegową oraz przeponowe naczynie wzbiorcze o pojemności 5 litrów. Na rynku jest ponadto dostępna wersja bez naczynia przeponowego – EKCO.M3.

Nowoczesny kocioł jest przystosowany do współpracy z instalacją fotowoltaiczną, a także z powodzeniem może być wykorzystywany w akumulacyjnych systemach grzewczych. Model EKCO.MN3 jest przyjazny dla środowiska i dla niezdecydowanych użytkowników będzie ciekawą alternatywą wobec kotłów stałopalnych. Kocioł elektryczny z łatwością można zaadaptować do warunków domowych bez konieczności budowy specjalnej kotłowni, w tym dostosowywania pomieszczenia do restrykcyjnych wymogów dotyczących wentylacji, co jest konieczne przy innych kotłach.

Dostępne wersje kotła elektrycznego Krispol EKCO.MN3

Kocioł EKCO.MN3 jest oferowany w dwóch wariantach umożliwiających pracę z mocą 4/6/8 kW lub 12/16/20/24 kW. Jednostka pracująca z mocą do 8kW może być podłączona do instalacji jednofazowej (230V) lub trójfazowej (400V).

Kocioł o mocy od 12kW do 24kW wymaga podłączenia do instalacji trójfazowej (400V). Podczas pierwszego włączenia, użytkownik wybierając odpowiednią opcję na panelu sterowania, określa moc maksymalną, z jaką będzie mogło pracować urządzenie. Zmiany maksymalnej mocy można dokonać w każdej chwili wybierając odpowiednią pozycję w menu ("Ustawienia").

Parametry pracy kotła elektrycznego Kospel EKCO.MN3
Parametry różnych wersji kotła elektrycznego Kospel EKCO.MN3 fot. Kospel

Możliwość zmiany maksymalnej mocy kotła elektrycznego sprawia, że urządzenie pozwala na optymalne dopasowanie mocy do zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Umożliwia również korektę w zakresie dostępnych mocy, gdy zapotrzebowania jest niedoszacowane lub przeszacowane.

Aby dowiedzieć się, jaka moc kotła będzie optymalna, warto skorzystać z kalkulatora doboru kotła elektrycznego.

System zarządzania kotłem elektrycznym Krispol EKCO.MN3

Na wygodnym w obsłudze panelu sterowania z wyświetlaczem LCD można odczytać parametry pracy kotła. Dodatkowo użytkownik znajdzie na nim informacje m.in. o temperaturze pokojowej, zewnętrznej oraz wody w zasobniku. Na panelu sterującym znajdują się ponadto pokrętła umożliwiające zmianę parametrów pracy kotła, konfigurację ustawień oraz dostęp do menu serwisowego.

Kocioł elektryczny został wyposażony w system pozwalający m.in. na zaprogramowanie temperatury w cyklu dobowym i tygodniowym, wybór krzywej grzania oraz dezynfekcję termiczną zbiornika. Kocioł posiada praktyczne programy Party, Wakacje oraz tryb Turbo.

  • Program Party pozwala na szybkie ustawienie komfortowych temperatur poza standardowym harmonogramem pracy kotła,
  • Program Wakacje – na utrzymania ekonomicznej temperatury podczas dłuższej nieobecności domowników.
  • Tryb Turbo to opcja, która umożliwia przyspieszenie nagrzewania domu do pożądanej temperatury. Dostępne rozwiązania znacznie ułatwiają dostosowanie pracy kotła do indywidualnych potrzeb użytkownika.

 

Sterowanie pogodowe w kotle elektrycznym Krispol EKCO.MN3

Kocioł Kospel EKCO.MN3 wyposażono w sterowanie pogodowe, które znacznie poprawia komfort użytkowania instalacji grzewczej. Praca sterownika pogodowego jest oparta na zasadzie - im niższa temperatura panuje na zewnątrz budynku, tym wymagana jest wyższa temperatura wody w instalacji. Optymalna temperatura wody jest ustalana na podstawie tzw. krzywej grzewczej.

Użytkownik może optymalizować warianty krzywej grzewczej w celu osiągnięcia pożądanej temperatury wewnątrz budynku. Pomiar temperatury zewnętrznej pozwala na automatyczne ustawienie optymalnej temperatury wody w instalacji, a tym samym na bardziej efektywne utrzymanie zadanej temperatury w pomieszczeniach.

Krzywa grzewcza kotła
Krzywa grzewcza kotła fot. Krispol

Zdalne sterowanie kotłem elektrycznym Krispol EKCO.MN3

Zdalne sterowanie instalacją centralnego ogrzewania to jedna z najbardziej pożądanych funkcji w systemach automatyki budynkowej. Wygodne sterowanie kotłem elektrycznym Kospel EKCO.MN3 przez Internet jest możliwe po instalacji dodatkowego modułu C.MI. Zmiany parametrów pracy kotła można dokonywać ze smartfona, tabletu lub komputera.

Sterowanie ogrzewaniem przez Internet to nie tylko wygoda, ale i poprawa bezpieczeństwa oraz dodatkowe oszczędności. Użytkownik może zdalnie kontrolować pracę instalacji oraz regulować temperaturę w budynku z dowolnego miejsca na świecie.

Dodatkowy moduł internetowy C.MI umożliwia zdalne sterowanie pracą kotła
Dodatkowy moduł internetowy C.MI umożliwia zdalne sterowanie pracą kotła fot. Krispol

Krispol EKCO.MN3 jako źródło ciepła w akumulacyjnych systemach grzewczych

Wyposażenie instalacji w dodatkowy bufor pozwala na magazynowanie ciepła w godzinach obowiązywania tańszej taryfy za energię elektryczną. Następnie ciepło zgromadzone w buforze jest oddawane do instalacji w ciągu dnia. Dobrze zaprojektowana instalacja jest praktycznie bezobsługowa i pozwala na duże oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Schemat przykładowego akumulacyjnego systemu grzewczego
Schemat przykładowego akumulacyjnego systemu grzewczego fot. Krispol

Wykorzystanie kotła Krispol EKCO.MN3 w instalacji fotowoltaicznej

Wykorzystanie kotła elektrycznego sprawdzi się także do ogrzania domu energią elektryczną wytworzoną przez panele fotowoltaiczne. Kocioł Kospel EKCO.MN3 doskonale sprawdzi się we współpracy z instalacją fotowoltaiczną – zarówno jako główne źródło ogrzewania, jak i wspomaganie innej jednostki grzewczej (np. kominka lub kotła na paliwo stałe). Połączenie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej z dobrą termoizolacją budynku pozwala w wielu przypadkach na znaczne obniżenie lub nawet całkowite wyeliminowanie rachunków za ogrzewanie.

Schemat przykładowej instalacji centralnego ogrzewania z kotłem elektrycznym
Schemat przykładowej instalacji centralnego ogrzewania z kotłem elektrycznym współpracującym z instalacją fotowoltaiczną i wspomagającym inne źródło ciepła fot. Krispol

Dofinansowanie zakupu kotła elektrycznego

Warto wspomnieć o możliwości wykorzystania dotacji z programu „Czyste powietrze” na zakup i montaż kotła elektrycznego. W przypadku urządzeń grzewczych i materiałów budowlanych wchodzących w skład systemu ogrzewania elektrycznego program przewiduje maksymalne koszty kwalifikowane na poziomie 10 tys. złotych. Wysokość wsparcia z programu „Czyste powietrze” jest uzależniona od dochodów gospodarstwa domowego.

Z kolei program „Mój Prąd” umożliwia otrzymanie dotacji w wysokości do 5 tys. złotych (50% kosztów kwalifikowanych) na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wówczas energia elektryczna produkowana przez panele fotowoltaiczne może być wykorzystywana do zasilania kotła elektrycznego.

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Krispol

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum