Obowiązujące dziś przepisy budowlane narzucają na nowo powstające domy jednorodzinne konieczność spełniania standardów energetycznych dla dobra ludzi i planety. Obiekty energooszczędne czy niemal zeroenergetyczne to już nie moda, ale nasza odpowiedzialność za środowisko, przyszłość obecnych i następnych pokoleń oraz za własne zdrowie i lepsze samopoczucie.
Drogą do neutralności klimatycznej, do której zmierzamy, jest m.in. stosowanie nowoczesnych pakietów szybowych wykorzystujących szkło niskoemisyjne i przeciwsłoneczne. To za ich zasługą możemy skutecznie oszczędzać i cieszyć się najwyższym komfortem życia. Jak to możliwe?
Co możemy zrobić, kiedy ceny prądu wciąż rosną?
Nadmierna eksploatacja paliw kopalnych pociąga za sobą gwałtowny wzrost kosztów energii. Skutki tych działań odczuwamy coraz dotkliwiej - wysokość rachunków powoli przyprawia nas o zawrót głowy, a domowy budżet z miesiąca na miesiąc stacje się szczuplejszy.
Inwestycja w domy energooszczędne lub o standardzie niemal zeroenergetycznym, czy termomodernizacja już istniejących obiektów, stają się remedium dla problemu dostępności zasobów naturalnych, postępujących zmian klimatu oraz rosnących wydatków mieszkańców.
Z czego to wynika? Z minimalnego zapotrzebowania takich budynków na energię, które może być w całości pokryte przez odnawialne źródła czy darmowe promienie słoneczne.
I choć koszt remontu bądź budowy jest nieco wyższy od tradycyjnych rozwiązań, inwestycja szybko zwraca się z nawiązką, z uwagi na doskonałe właściwości izolacyjne poszczególnych elementów przegrody, które zatrzymują we wnętrzach pozyskane ze słońca ciepło, a tym samym - na nasze pieniądze.
Żeby móc cieszyć się darmową energią słoneczną, trzeba dokładniej przyjrzeć się przeszkleniom i ich właściwościom. Warunkiem koniecznym jest nie tyle jak największy ich rozmiar, choć popularne okna XXL zdecydowanie podnoszą walory estetyczne bryły, ile odpowiednie parametry techniczne: przepuszczalność światła Lt, przepuszczalność energii słonecznej g oraz izolacyjność termiczna Ug.
Istotna jest także liczba szyb w zespoleniu. W myśl zasady „im więcej, tym lepiej”, warto postawić na pakiet trzyszybowy, dzięki któremu zyskamy lepszą izolację termiczną bez utraty dostępu do światła dziennego, a kolejnym bonusem będzie poprawa warunków akustycznych czy zwiększone bezpieczeństwo.
Drugą zasadniczą kwestią jest rodzaj zastosowanego szkła. Na jakie szyby warto postawić, by zacząć oszczędzać?
Postaw na oszczędności - szyby niskoemisyjne
Żeby móc czerpać maksymalne korzyści z promieni słonecznych, należy uwzględnić takie czynniki, jak lokalizacja działki, ukształtowanie terenu czy wysokość okolicznych zabudowań.
Dla budynków energooszczędnych i niemal zeroenergetycznych, najbardziej pożądana jest ekspozycja południowa przeszkleń. To dzięki niej do wnętrz wpada największa ilość promieni słonecznych, a co za tym idzie - ciepło słoneczne dogrzewające pomieszczenia.
Jeśli możemy zastosować się do tej zasady, szyby dwukomorowe ze szkłem niskoemisyjnym znacząco podniosą efektywność energetyczną naszego domu.
Ale co zrobić w przypadku, gdy nie mamy możliwości usytuowania okien od południa? Wówczas również warto zastosować szyby z powłoką niskoemisyjną, które z równie dobrym skutkiem zadbają o nasz komfort termiczny i świetlny.
Z pomocą szkła niskoemisyjnego istotnie ograniczymy konieczność posiłkowania się sztucznym oświetleniem, nie będziemy musieli również dodatkowo ogrzewać budynku i przeznaczać na ten cel większych zasobów energii.
Oszczędzamy zatem podwójnie - prąd i wydatki związane z jego zużyciem, w imię własnego komfortu i poprawy kondycji środowiska.
Jesienią i zimą rozwiązanie to zdaje się być w sam raz, jednak latem ciepło nie jest już tak mile widzianym gościem w naszych domach. A jeśli powiemy, że istnieje takie szkło, które chroni wnętrza przed przegrzaniem?
Postaw na oszczędności - nowoczesne szkło przeciwsłoneczne
Idealnym dopełnieniem szkła niskoemisyjnego będą nowoczesne szyby przeciwsłoneczne. To duet, któremu niestraszne są żadne warunki pogodowe!
Wysokoselektywne szkło blokuje nadmierną ilość promieniowania podczerwonego odpowiedzialnego za podnoszenie się temperatury w pomieszczeniach, dzięki czemu możemy cieszyć się odpowiednim dla funkcjonowania poziomem ciepła bez strat na dostępie do światła dziennego. Jak działa ta innowacyjna technologia?
Szkło przeciwsłoneczne stanowi odpowiedź na ocieplanie się klimatu i ekstremalnie wysokie temperatury, z którymi mamy do czynienia coraz częściej niezależnie od pory roku. Jego zastosowanie pozwala oszczędzać na energochłonnej klimatyzacji i systemach wentylacyjnych.
Z uwagi na to, że przepuszczalność promieni słonecznych zachowana jest na wysokim poziomie, możemy rzadziej posiłkować się oświetleniem wewnętrznym w ciągu dnia.
W obliczu drastycznych podwyżek prądu, zastosowanie wysokowydajnych, energooszczędnych przeszkleń w nowoczesnym budownictwie zdecydowanie się opłaca - jeśli korzystamy z OZE, możemy obniżyć rachunki za energię (oświetlenie, ogrzewanie i chłodzenie) nawet o 90%!
Niepomierne korzyści odniosą zarówno domownicy cieszący się komfortem mieszkania, jak i planeta.
Źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Glass