Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co zrobić, aby poprawić efektywność energetyczną budynku?

Budowa domu łączy się z szeregiem wydatków. Oto, co zrobić, aby choć część z nich zwracała się przez lata w postaci oszczędności.

Co zrobić, aby poprawić efektywność energetyczną budynku?
Saint-Gobain Glass Polska Szkło budowlane, szyby do okien, szkło do wnętrz i na fasady, szkło specjalistyczne
www.saint-gobain-glass.pl www.glassolutions.pl

Aby oszacować efektywność energetyczną, która oznacza ilość zaoszczędzonej energii, należy dokonać pomiaru zużycia przed wdrożeniem rozwiązania mającego na celu poprawę efektywności energetycznej i po jego zastosowaniu. Ważne, aby w tym czasie zapewnić normalizację warunków zewnętrznych, wpływających na zużycie energii.

Co zrobić, żeby zmniejszyć ilość energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania i na dodatek efektywne ją wykorzystać?

Po pierwsze, już na poziomie projektu zadbaj o to, by zawierał on wszystkie możliwe do wdrożenia energooszczędne rozwiązania. Idea budowania domów pasywnych mówi m.in. o zastosowaniu jakościowych, spełniających wyśrubowane normy materiałów. Tym, na co należy zwrócić uwagę, jest odpowiednia izolacja bez mostków punktowych, a zwłaszcza liniowych. Przykładowo izolacja termiczna domu pozwala na zużycie mniejszej ilości energii do jego ogrzewania i chłodzenia. Dzięki temu osiągniemy i utrzymamy komfortową temperaturę we wnętrzach. Sama izolacja cieplna nie zapewni nam jednak zysków cieplnych.

Zamiast zwykłych żarówek zainstalujmy te energooszczędne. Obecnie na rynku świetlówki są wypierane przez trwalsze, bardziej wydajne i łatwiejsze w utylizacji lampy LED. Zmniejszą one ilość energii potrzebnej do uzyskania takiego samego poziomu oświetlenia jak przy użyciu tradycyjnych żarówek. Energooszczędne żarówki zużywają o dwie trzecie mniej energii, a ich czas pracy jest od 6 do 10 razy dłuższy niż zwykłych.

"Projektowanie szczelnych budynków, które posiadają m.in. energooszczędne okna, dobrze uszczelnione drzwi, dodatkową izolację termiczną ścian, piwnic i fundamentów może zmniejszyć utratę ciepła o 25 do 50%, w ekstremalnych warunkach budynek może być plus energetyczny, co oznacza, że będzie wytwarzał więcej energii niż zużyje."

Szkło ECLAZ

Właściwe rozmieszczenie okien i świetlików oraz użycie elementów architektonicznych, które odbijają światło do budynku może ograniczyć potrzebę korzystania ze sztucznego oświetlenia. Zwiększone użycie naturalnego światła i właściwe oświetlenie miejsca pracy zwiększa produktywność w szkołach i biurach. Efekt ten zapewni zastosowanie w oknach szkła ECLAZ, które łączy najlepszą wydajność energetyczną z niezrównanym dostępem do naturalnego światła dziennego. ECLAZ, innowacyjne rozwiązanie od Saint-Gobain Building Glass Polska, daje na przykład możliwość korzystania z profitów izolacji termicznej zespoleń dwukomorowych przy jednoczesnym zapewnieniu ilości naturalnego światła jak w zespoleniach jednokomorowych. Szyby ze szkła ECLAZ przepuszczają o ponad 10% więcej energii słonecznej i światła, mają wyższy bilans energetyczny o 20% oraz pozwalają widzieć kolory, nie przekłamując barw.

Szkło niskoemisyjne ECLAZ zostało zaprojektowane dla podniesienia standardów okien w budynkach niskoenergetycznych oraz poprawy jakości życia dzięki zapewnieniu większej ilości światła naturalnego wpadającego do pomieszczeń. Chcąc zobrazować korzyści wynikające z użycia ECLAZ chce się powiedzieć: odsłaniamy firanki i wpuszczamy więcej światła do domu - dopóki tego nie zrobimy, nie poczujemy różnicy.

Używając szyb ECLAZ od Saint-Gobain Building Glass Polska od razu można poczuć różnicę, ponieważ pomieszczenia stają się jaśniejsze. Pokoje dzieci, pokoje do pracy często są lokalizowane po mniej nasłonecznionych stronach budynku, ECLAZ pozwala lepiej naświetlić te pomieszczenia i jednocześnie zachować ciepło w domu. W okresie zimowym okno uzbrojone w ECLAZ zlokalizowane od strony południowej staje się wyjątkowo sprawnym urządzeniem grzewczym wykorzystującym najlepszą energię odnawialną - słońce.

Wykorzystując szkło ECLAZ inwestujemy w okna, które podnoszą komfort i wartość domu. Kupując dzisiaj okna z przeszkleniami ECLAZ otrzymujemy produkt, którego parametry będą odzwierciedlały największe potrzeby w zakresie komfortu świetlnego w pomieszczeniach oraz izolacyjności cieplnej dzisiaj, ale i w dalekiej przyszłości.

Dach w ciemnym kolorze może nagrzewać się aż do 70°C, a część powstałego ciepła mogą przekazywać do wewnątrz budynku. Dachy w jaśniejszych kolorach zużywają na chłodzenie o 40% mniej energii niż domy o ciemniejszych dachach. System białych dachów pozwala zatem zaoszczędzić więcej energii w bardziej słonecznym klimacie. Zaawansowane systemy ogrzewania i chłodzenia mogą zmniejszyć konsumpcję energii i poprawić komfort mieszkańców.

Ogrzewanie i chłodzenie budynku

Wybór technologii ogrzewania i chłodzenia używanej w budynku może mieć znaczący wpływ na zużycie energii i wydajność. Na przykład wymiana starego pieca gazowego, o wydajności rzędu 50% na nowy o wydajności pow. 100% (piece kondensacyjne w których uwzględnia się dodatkowe uzyski energii ze skroplonych spalin, może istotnie ograniczyć zużycie energii, emisję związków węgla, a co za tym idzie zimowe rachunki za gaz. Zamontowanie pompy ciepła pozwala zużyć zazwyczaj do 4 razy mniej energii w porównaniu do zwykłego ogrzewania elektrycznego. Z kolei zaletą geotermicznych systemów grzewczych jest to, że ich działanie może zostać odwrócone latem i tym samym mogą służyć do chłodzenia powietrza przez przesyłania ciepła z budynku do gruntu. Ich instalacja wiąże się z wysokim kosztem inwestycji, która zwraca się dzięki niższemu zużyciu energii szacunkowo po 5-10 latach.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Building Glass Polska