Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi i przegrody szklane

Jakie szyby zespolone wybrać do wielkoformatowych przeszkleń?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Duże przeszklenia cieszą się popularnością z uwagi na wysoki komfort, jaki zapewniają domownikom. Chodzi tu przede wszystkim o doskonałe wrażenia cieplne, świetlne, wizualne i akustyczne. Co więcej, duże przeszklenia są trudniejsze w pokonaniu przez włamywacza oraz mają lepsze właściwości termoizolacyjne, co ma znaczenie w kontekście Warunków Technicznych 2021.

Zastosowanie szyb zespolonych w budynkach jednorodzinnnych

Obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku Warunki Techniczne wprowadziły zmiany w zakresie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, będące sposobem na obniżenie zapotrzebowania domów na energię pierwotną pochodzącą z surowców nieodnawialnych. W ciągu roku nie może ono przekraczać 70 kWh na każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej obiektu.

Wynikający z WT21 standard energetyczny narzuca również dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła dla wszystkich elementów przegrody – im niższy U, tym więcej ciepła zostanie wewnątrz. Dla okien elewacyjnych Uw nie może przekraczać wartości 0,9 W/m2·K, stąd ogromny nacisk kładzie się na parametry techniczne stolarki i szyb zespolonych.

Kolejną istotną kwestią jest przepuszczalność promieni słonecznych szkła, która dla utrzymania korzystnego bilansu cieplnego domu powinna być na jak najwyższym poziomie. Im więcej światła dziennego przedostanie się do środka, tym będzie w nim jaśniej i cieplej, co pozwoli na znaczne zredukowanie ilości energii potrzebnej na doświetlenie pomieszczeń oraz ich ogrzewanie w sezonie grzewczym. To z kolei pociąga za sobą dalsze korzyści – obopólne dla użytkownika i klimatu, tj. mniejszy ślad węglowy i zmniejszoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery, no i oczywiście – niższe rachunki za prąd.

Szyby zespolone w domu jednorodzinnym
Dom prywatny z oknami XXL. Niskoemisyjne szkło ECLAZ zapewni niezrównany dostęp do światła dziennego (Lt = 77%) i optymalny bilans cieplny (Ug = 0,5W/m2K, g = 60%) fot. Saint-Gobain Building Glass

Standardem zrównoważonego budownictwa są nisko-, a za chwilę – zeroenergetyczne budynki posiadające wielkogabarytowe, energooszczędne przeszklenia, które nie mogą obyć się bez szkła niskoemisyjnego najwyższej jakości. Wychodząc naprzeciw wymogom wprowadziliśmy na rynek szyby zespolone ECLAZ produkowane w oparciu o przełomową technologię i w poszanowaniu naturymówi Maciej Mańko, Marketing Manager firmy Saint-Gobain Building GlassOkna wyposażone w pakiety dwu- lub trzyszybowe z ECLAZ są gwarancją zwiększonej ilości promieni słonecznych przenikających do pomieszczeń (Lt = 77%), przy jednoczesnym zachowaniu neutralności transmisji i odbicia światła oraz naturalności odwzorowania kolorów. Doskonałe parametry energetyczne (g = 60%) i izolacyjne (Ug = 0,5W/m2K) zapobiegają utracie ciepła z pomieszczeń i zapewniają wysoki komfort termiczny domownikom: zarówno latem, jak i zimą.

Szyby zespolone w oknach w sypialni
Wielkoformatowe okna z widokiem na naturę. Szkło ECLAZ to gwarancja zachowania neutralności transmisji i odbicia światła, a także naturalności odwzorowania kolorów fot. Saint-Gobain Building Glass

Oczywiście poruszone wyżej zagadnienia są istotne nie tylko w przypadku dwukomorowych szyb zespolonych stosowanych w zabudowie jednorodzinnej, lecz we wszystkich nowo powstających obiektach – z tą jednak różnicą, że przepisy dotyczące przeszklonych elewacji budynków publicznych są bardziej restrykcyjne niż ma to miejsce w przypadku przeszkleń w domach. Dzięki możliwości komponowania szkła ECLAZ z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami, w ręce projektantów oddawane są produkty sprawdzające się w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach.

Zastosowanie szyb zespolonych w elewacji

Wybór stolarki z odpowiednio dobranymi dwukomorowymi szybami zespolonymi stał się jednym z najistotniejszych aspektów w zakresie projektowania i wznoszenia obiektów. Przeszklona elewacja ma być nie tylko efektowna, ale też efektywna pod względem energetycznym, zaś inwestycja w dwukomorowe pakiety szybowe powinna zwracać się w miarę ich eksploatacji.

W kwestii dostępu do światła dziennego, które odgrywa szczególną rolę w utrzymaniu dobrego samopoczucia użytkowników, w nowoczesnych projektach nie ma dziś miejsca na kompromisy. Innowacyjne szkło opiera się zatem na synergii kilku czynników: termoizolacji, wysokiej przepuszczalności światła i optymalnym bilansie energetycznym.

Vizja Park w Warszawie
Vizja Park w Warszawie fot. Saint-Gobain Building Glass

Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i biurowcach czy obiektach usługowych, warto podejść kompleksowo do kwestii wydajnego zarządzania ciepłem dobierając odpowiednie przeszklenia. W szklanych fasadach, ogrodach zimowych czy dużych przeszkleniach – zwłaszcza tych od strony południowej, doskonale sprawdzi się wysokotransparentne szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE z podwójną (a nawet potrójną!) warstwą srebra, które dzięki współczynnikowi g na poziomie 0,37 blokuje aż 63% promieniowania słonecznego. Komponując je w pakiecie szybowym (COOL-LITE na pozycji drugiej, skierowany do wewnątrz powierzchni międzyszybowej) ze szkłem ECLAZ (na pierwszej pozycji od strony wewnętrznej), otrzymujemy niezrównany poziom transmisji światła i zapobiegamy jednocześnie przegrzewaniu się pomieszczeń. Takie zestawienie umożliwi architektom stworzenie jasnych, sprzyjających pracy, nauce i odpoczynkowi przestrzenidodaje Maciej Mańko.

Enterprise Park w Krakowie
Enterprise Park w Krakowie fot. Saint-Gobain Building Glass

Zastosowanie bezpiecznego laminowanego szkła

Zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i mieszkalnych, nowoczesne szkło ma za zadanie nie tylko zapewnić użytkownikom komfort termiczny i świetlny, lecz także bezpieczeństwo i ciszę. Uzyskanie dodatkowych funkcji jest możliwe, gdy szkło zostanie poddane procesowi laminowania, który polega na umieszczeniu specjalnej folii z tworzywa sztucznego (jednej lub kilku warstw) między dwiema lub więcej taflami szkła. Tak powstałe szyby do zadań specjalnych zyskują miano „bezpiecznych”.

Ich sforsowanie jest sporym wyzwaniem, dzięki czemu skutecznie chronią przed włamaniem, wypadnięciem czy skaleczeniem (w przypadku stłuczenia kawałki szkła pozostają przyklejone do laminatu), a także zmiennymi czynnikami atmosferycznymi.

Duże przeszklenia pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo budynku
Dom prywatny. Szkło ECLAZ STADIP PROTECT SILENCE dba o bezpieczeństwo i spokój mieszkańców fot. Saint-Gobain Building Glass

Wszystkie produkowane przez nas rodzaje szkła bezpiecznego, takie jak m.in. ECLAZ STADIP PROTECT czy ECLAZ STADIP PROTECT SILENCE, są zgodne z obowiązującą normą PN-EN ISO 12543-2 „Szkło w budownictwie – Szkło laminowane i szkło bezpieczne laminowane – Część druga: Szkło bezpieczne laminowane”, dlatego mogą być stosowane we wszystkich rodzajach obiektów o podwyższonym standardzie. Idealnie spiszą się w elewacji budynku, oknach XXL, drzwiach, balustradach, dachach czy podłogachzapewnia Maciej Mańko.

Parametry i właściwości laminowanego szkła bezpiecznego będą zależały od rodzaju użytego szkła bazowego, liczby tafli i ich grubości, a także rodzaju oraz ilości folii PVB. Dodatkowa folia PVB SILENCE zapewni zwiększoną izolacyjność akustyczną, niwelując hałas pochodzący z zewnątrz.

Dwukomorowe szyby zespolone jakości premium są doskonałym przykładem produktu wielozadaniowego, który sprosta najbardziej restrykcyjnym przepisom i kompleksowo zatroszczy się o użytkowników, środowisko, a także architektów i inwestorów. Wielkogabarytowe przeszklenia uczynią budynek nie tylko bardziej designerskim, lecz przede wszystkim energetycznie zrównoważonym, przyjaznym i bezpiecznym.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Building Glass

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum