Znane, odwiedzane przez tysiące turystów miejsca, zabytki, zachwycające dech w piersiach dzieła natury - niekiedy trudno jest nam nawet zauważyć, że zastosowano tam szkło. Dzięki swojej przejrzystości wtapia się w otoczenie, jednocześnie tworząc niezwykłą, niewidzialną ochronę.
Zjawiskowa kładka na Tower Bridge w Londynie czy Most Konstytucji, z którego rozpościera się widok na piękną Wenecję to przykłady miejsc, gdzie szło nie tylko chroni, ale jednocześnie potęguje wrażenia estetyczne. Każdego dnia, bez względu na pogodę czy porę roku setki osób przechodzą obok szkła, które zabezpiecza ich przed upadkiem lub wypadnięciem. Jednocześnie pozwala na zupełnie inny odbiór otoczenia, jak np. szklana podłoga na moście Tower Bridge, dzięki której można obserwować jezdnię znajdującą się poniżej. W tego typu lokalizacjach sprawdzają się wyłącznie produkty innowacyjne, o najwyższej jakości, zapewniające ochronę i długoletnie użytkowanie bez uszkodzeń oraz porysowań. Takim produktem jest m.in. szkło laminowane SGG STADIP marki Saint-Gobain GLASS Polska.
Bezpieczeństwo w laminacie
Szkło SGG STADIP jest odpowiedzią na coraz większe wymagania względem wytrzymałości oraz bezpieczeństwa szkła stosowanego w szczególności w obiektach i miejscach publicznych, gdzie narażone jest ono na dużą ilość użytkowników, w wysokich budynkach biurowych, mostach, tarasach, podestach, ogrodach zimowych czy na dachach.
Bezpieczne szkło laminowane oferowane przez Saint-Gobain GLASS Polska składa się z dwóch lub więcej tafli szkła połączonych jedną lub kilkoma warstwami folii z PVB. W zależności od zestawu oraz liczby i grubości poszczególnych tafli szkła oraz folii PVB, uzyskuje się szkło laminowane o różnych parametrach, które dzieli się na: SGG STADIP, SGG STADIP PROTECT oraz SGG STADIP SILENCE. Laminaty warto stosować wszędzie tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo, izolacja akustyczna czy ochrona przed włamaniem, skaleczeniem lub wypadnięciem - mówi Dariusz Lewandowski, Kierownik Przetwórstwa Szkła w firmie Saint-Gobain GLASS Polska.
Bezpieczne szkło SGG STADIP posiada jedną folię PVB o grubości 0,38 mm, szkło SGG STADIP PROTECT z dwiema lub więcej warstwami folii PVB to doskonałe zabezpieczenie antywłamaniowe, a SGG STADIP SILENCE pokryte jedną lub więcej warstwami folii akustycznej PVB Silence to niezawodne zabezpieczenie przed hałasem. - Laminaty SGG STADIP PROTECT 33.2 oraz SGG STADIP SILENCE 33.2 (szkło 3mm + dwie warstwy foli + szkło 3mm) posiadają klasę P2A bezpieczeństwa! Oznacza to, m.in., że szkło wytrzymuje trzykrotne uderzenie z wysokości 3 metrów stalową kulą o wadze 4,11 kg. Dzięki czemu szkło bez obaw można zastosować na szklanych dachach, podłogach czy balustradach - dodaje Dariusz Lewandowski. Szkło laminowane to także doskonałe zabezpieczenie przed wypadnięciem, zbiciem oraz skaleczeniem. W przypadku zbicia szyby laminat nie tylko zachowa stabilność, ale także nie dopuści do wypadnięcia osoby, która dokonała uszkodzenia. Jednocześnie laminat zapobiega rozpryskowi odłamków szkła. Zastosowanie laminatu sprawia, że w razie stłuczenia fragmenty szkła pozostają przyklejone do folii.
Przyroda bez zakłóceń
W miejscach, gdzie obok bezpieczeństwa użytkowników liczy się także ochrona danej strefy przed hałasem, np. w rezerwatach przyrody idealnie sprawdzi się szkło SGG STADIP SILENCE. Z uwagi na zastosowanie specjalnej folii akustycznej, która tłumi hałas posiada ono lepsze parametry akustyczne niż pozostałe szkła z gamy SGG STADIP o identycznym składzie (grubość tafli szkła i liczba folii). Szkło SGG STADIP SILENCE 33.2 zapewnia lepszą akustykę nawet do 30%! Za sprawą specjalnej folii PVB Silence, którą umieszcza się pomiędzy dwiema szybami szkło laminowane SGG STADIP SILENCE pozwala na uzyskanie optymalnych wyników zarówno w kwestii izolacji akustycznej, ale także w odporności na uderzenia. W obiektach zamkniętych nie bez znaczenia jest fakt, że szkło SGG STADIP SILENCE pozwala na znaczne wytłumienie dźwięków deszczu i gradu padającego na okna oraz szyby zespolone montowane w połaciach dachowych - w ogrodach zimowych, oranżeriach, motylarniach, delfinariach, itp.
Więcej informacji na www.saint-gobain-glass.pl
źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Glass Polska