Obalamy mity o rekuperacji

Dom z wilgocią i pleśnią nigdy nam się nie przytrafi, jeśli od początku zainwestujemy w dobry projekt wentylacji mechanicznej. Krąży o niej wiele mitów: że jej koszty są nieproporcjonalne do korzyści, że hałasuje i przeszkadza, i szkoda na nią pieniędzy. Czy na pewno?

Obalamy mity o rekuperacji
aeroVent Rekuperacja
www.aerovent.pl
aeroVent Rekuperacja
Dane kontaktowe:
606 792 314
ul. Tomaszowska 2, 04-840 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

W nowoczesnym, energooszczędnym domu fundamenty i ściany są dokładnie ocieplone, a okna i drzwi mają wysoką klasę szczelności. Wszystko to sprawia że wentylacja grawitacyjna często nie wystarcza.

Taki dom bez rekuperacji staje się termosem, w którym na oknach, ścianach i sufitach może zbierać się wilgoć i pleśń, a w powietrzu obecna jest duża ilość CO2 i pyłu.

MIT 1: Rekuperacja to bardzo drogi system, szkoda na niego pieniędzy

System wentylacji i rekuperacji wydaje się drogi. Zamontowany w domu o powierzchni ok. 250 m² może kosztować nawet 25 tys. złotych. To dużo pieniędzy. Ale ta kwota może być znacznie niższa, jeśli dom od początku będzie budowany z uwzględnieniem wyposażenia go w system wentylacji mechanicznej.

Najwięcej wydatków można ograniczyć, jeśli nie wybudujemy od fundamentów niepotrzebnych kominów wentylacyjnych.

Dom o powierzchni ok. 250 m² zazwyczaj ma dwa lub trzy kominy. Jeśli wybudowanie jednego z nich, wraz z jego fundamentowaniem, obróbką blacharską, ew. otynkowaniem lub wykończeniem cegłą klinkierową, kosztuje od 8 tys. zł do 9 tys. zł, to w skrajnym przypadku oszczędności mogą zrównać się z ceną kompletnego systemu wentylacji.

MIT 2: Dzięki rekuperacji zaoszczędzę na ogrzewaniu

Rekuperator nie ogrzewa budynku, więc nie zastąpi ogrzewania. Wręcz przeciwnie - wymusza ciągłą wentylację budynku. Koszty ogrzewania domu z wentylacją, nawet z odzyskiem ciepła, w porównaniu do kosztów ogrzewania domu wyposażonego w niedziałającą wentylację grawitacyjną, będą zawsze większe.

Korzyścią jest natomiast uzyskanie we wnętrzach nieporównywalnego komfortu, jaki da nam świeże powietrza bez wilgoci, wynikającego z ciągłej wymiany powietrza w domu.

Rekuperator odzyskuje ciepło powietrza wydmuchiwanego z domu. Dla zobrazowania skuteczności działania systemu, wystarczy zauważyć, że jeśli na zewnątrz panuje temperatura w okolicach 5ºC, temperatura powietrza nawiewana do domu wynosi 18ºC, jeśli temperatura w wewnątrz domu to ok. 21ºC.

MIT 3: Wentylacja mechaniczna hałasuje

Powietrze płynące w przewodach wentylacyjnych wydaje dźwięk. Szumi. Natomiast jest wiele sposobów na to, żeby zniwelować hałas szumiącego powietrza.

Doświadczony projektant i wykonawca, który dobrze rozumie projekt instalacji wentylacyjnej w domu może ją wykonać tak, żeby ograniczyć hałas płynącego powietrza.

Specjaliści stosują do tego tłumiki i skrzynki rozprężne. Sama instalacja musi być zaprojektowana tak, żeby zapewniała niewielkie prędkości przepływu. Dzięki temu hałas nie musi być tłumiony, po prostu nie jest generowany przez instalację wentylacji.

Wentylacja mechaniczna może być cicha i niesłyszalna dla domowników.

Źródło i zdjęcia: aeroVent