Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Nowe trendy w 2022 roku wykorzystujące drewno naturalne

Niektóre materiały są ponadczasowe z uwagi na ich cechy oraz uniwersalność. Współcześnie nowe trendy coraz częściej adaptują i rozwijają opracowane wcześniej założenia. Taki właśnie charakter ma coraz szersze wykorzystanie naturalnego drewna, zarówno w tradycyjnych, jak i mniej typowych interpretacjach.

Nowe trendy w 2022 roku wykorzystujące drewno naturalne
DLH Global Deski tarasowe drewniane, deski tarasowe kompozytowe, blaty kuchenne, elewacje drewniane, podłogi drewniane
www.dlh.pl
DLH Global Deski tarasowe drewniane, deski tarasowe kompozytowe, blaty kuchenne, elewacje drewniane, podłogi drewniane
Dane kontaktowe:
58 662 29 68, 58 691 09 81
Starogardzka 4, 83-010 Straszyn

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Gdzie współcześnie stosuje się drewno?
  • Co wpływa na popularność naturalnego drewna?
  • Skąd czerpać inspirację do wykorzystania drewna?
  • Jakie drewniane podłogi uzupełnią niemal każdą aranżację?

Zastosowanie drewna we współczesnych aranżacjach

Przede wszystkim drewno nie jest samo. Inaczej niż zaledwie kilka lat temu, występuje na tle całej gamy naturalnych materiałów. W projektach zarówno o dużym, jak i znacznie skromniejszym budżecie pojawia się kamień naturalny – niekojarzący się już wcale z nieosiągalnym zbytkiem, a jedynie z bardzo wysoką jakością i pięknem. Prawdziwy renesans przeżywa rattan, w formie zarówno najróżniejszych mebli wyplatanych, jak i słynnej plecionki wiedeńskiej m.in. na siedziskach i oparciach krzeseł czy zagłówkach łóżek. Do najmodniejszych tkanin należą lny, wełny, surowe bawełny i jedwabie. Ceramika to nie tylko szykowna porcelana, ale także pełna ciepła glina, praktyczna kamionka, zachwycająca barwą terakota.

Co wpływa na popularność naturalnego drewna?

Już sama świadomość, że dany przedmiot powstał ze szlachetnego, naturalnego materiału, to bardzo wiele. We współczesnych projektach chętnie się to jednak uwypukla, podkreśla. Najmodniejsza zastawa to ta ze śladami ludzkiego dotyku w postaci (kontrolowanych, często zamierzonych) niedoskonałości kształtu czy malatury. Szkło – z bąbelkami czy sfalowanymi krawędziami. Tkanina – ta o nieco nieregularnym splocie, z widocznymi zgrubieniami nici. Nic zatem dziwnego, że wśród drewnianych mebli, blatów czy podłóg dominują modele o bardzo wyrazistym rysunku słojów i sęków. Łatwo je znaleźć pod hasłem Antique lub Rustic. A prawdziwym przebojem w przypadku blatów biurek, stołów i wysp są blaty wykonane z drewna z oflisem, czyli z nieregularnymi krawędziami wzdłużnymi – pozbawionymi tylko kory. W ofercie DLH w tej formie dostępne są teak i merbau.

Wyszły z mody aranżacje, w których wszystkie elementy są idealne równe, proste, prosto ze sklepu. Z rozmów z projektantami wnętrz wiemy, że ich klienci coraz częściej chcą przenieść pod nowy adres nie tylko cenne dzieła sztuki, ale także rodzinne pamiątki czy po prostu meble i dodatki, z którymi się zżyli. Tłem dla przedmiotów z historią w zależności od koncepcji mogą być wspomniane już deski i parkiety z wyrazistym rysunkiem słojów i sęków. Ale także patynowane, które przypominają drewno wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Tego rodzaju efekt dają m.in. podłogi trójwarstwowe Moscow Rustic czy Madrid Rustic. Odpowiednie działania (jak szczotkowanie) i preparaty (woski, oleje czy lakiery barwiące) mogą nadać podobny charakter także wielu podłogom surowym.

Blat drewniany z oflisem (teak)
Blat drewniany z oflisem (teak) fot. DLH Global

Skąd czerpać inspirację do wykorzystania drewna?

Na krótko przed lockdownem nawet najdalsze podróże były czyś łatwym, tanim, dostępnym. Nie budziły emocji jak kiedyś. Przymus pozostania w domu przypomniał wielu z nas, jak dużo nam wszelkie wyjazdy dają. Stąd być może powrót do podróżniczych inspiracji w mieszkaniach. Jaki mają charakter? Ogromnie zróżnicowany. Od wyraźnych, czytelnych cytatów z odległych krajów i kręgów kulturowych – m.in. krajów Azji, głównie Chin, Japonii, Indii – po nawiązania bardzo wysublimowane, jak w stylu japandi, gdzie skandynawska prostota dyskretnie łączy się z japońskim wysublimowaniem. Jednak z dalekich stron czerpiemy nie tylko formy, kolory, wzory, ale także materiały. Zachwycają sprowadzane z daleka kamienie naturalne, o których była już wzmianka. Czas jednak odkryć i nowe gatunki drewna. Takie jak hevea, która pod względem walorów użytkowych (m.in. znakomitej odporności na wilgoć i wodę) może iść w zawody z bambusem, ale ma rysunek bliższy naszemu rodzimemu dębowi.

Drewniana podłoga White Pearl
Drewniana podłoga White Pearl fot. DLH Global

Jakie drewniane podłogi uzupełnią niemal każdą aranżację?

Kontakt z naturą – także we wnętrzu – ma dobroczynny wpływ chyba na każdego. Ale część z nas potrzebuje mocnego koloru, bogactwa faktur, różnorodności materiałów. Silne bodźce w projektach współczesnych wnętrz jednak na ogół równoważy się delikatniejszymi składnikami kompozycji. Tak by tu, gdzie się mieszka, a nie tylko bywa, czekało na domowników wyciszenie i ukojenie. W takim kontekście sprawdzą się podłogi dwuwarstwowe takie jak White Truffle i California Dream oraz White Pearl i Alaska z katalogu DLH.


Drewniana podłoga Pure Forest fot. DLH Global

Dwie pierwsze są mocno wyszarzone, dwie kolejne wybielone. Dzięki temu pozwolą wybrzmieć dowolnej feeri barw czy struktur, choć jednocześnie zapewnią wnętrzu niezbędny balans. A jeśli to elementy drewniane mają mieć bodźcujący charakter? Niezwykłe, choć naturalne walory prezentują dostępne w DLH podłogi przemysłowe z teaku (o bardzo dużym zróżnicowaniu odcieni), oraz blaty z drewna frake, które pod względem ekspresji rysunku dorównują szlachetnym (niestety mniej praktycznym) fornirom zebrano.

źródło i zdjęcia: DLH Global