Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Ogrzewanie konwekcyjne - komfortowe i ekonomiczne

Zapewniają naturalną cyrkulację powietrza i ogrzewają niską temperaturą swojej powierzchni, więc przebywanie w ich pobliżu nie wiąże się ze znoszeniem suchego powietrza i buchającego gorąca z kaloryfera. Sprawdź, jakie inne zalety ma ogrzewanie konwekcyjne.

Ogrzewanie konwekcyjne - komfortowe i ekonomiczne
Verano Grzejniki kanałowe VERANO KONWEKTOR typ VK i TURBO VK
v-k.pl
Verano Grzejniki kanałowe VERANO KONWEKTOR typ VK i TURBO VK
Dane kontaktowe:
81 44 08 330, tel. kom. 515 166 103
Vetterów 7 a, 20-277 Lublin
Zobacz firmę w innym dziale: Rekuperatory

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Komfort i bezpieczeństwo

We wnętrzach z zamontowanym ogrzewaniem konwekcyjnym nie przegrzewa się powietrze w pobliżu konwektora. Choć w przypadku innych, znanych nam grzejników tak właśnie się dzieje, ogrzewanie konwekcyjne wychodzi naprzeciw temu problemowi.

Dzieje się tak, ponieważ ciepło oddawane przez promieniowanie w tym systemie grzewczym ma niewielki udział. Dzięki temu, bezpośrednio obok źródła ciepła nie występuje nieprzyjemny gorąc. Konwektory zapewniają równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu i naturalną cyrkulację powietrza.

Są to urządzenia niskotemperaturowe - to znaczy, że ogrzewają powietrze niską temperaturą własnej powierzchni nawet przy 95°C temperatury zasilania.

Przy parametrach czynnika grzejnego 85/75/20°C, temperatura powietrza na wysokości 50 mm nad środkiem wylotu kanału konwekcyjnego wynosi 54,6°C - tak wynika z badań przeprowadzonych dla konwektora Verano w Instytucie Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Radomiu, 

Ogrzewanie konwekcyjne jest bezpieczne - użytkownicy grzejników z tym systemem ocieplania nie mają bezpośredniego kontaktu z gorącym wymiennikiem. Temperatura dotykowa powierzchni takiego grzejnika jest niska - ok. 40-55°C przy temperaturze zasilania 75°C. Ponadto łatwo je wyczyścić - to jedyne grzejniki na rynku, które da się rozłożyć na części.

Eliminacja dwutlenku węgla

Dwutlenek węgla wydychany z płuc jest nieco cięższy od powietrza, dlatego kumuluje się w dolnej części każdego wnętrza, wpływając niekorzystnie na zdrowie osób, które w nim przebywają.

Konwekcyjny ruch mas powietrza wpływa na jego homogenizację - eliminuje strefy powietrza, które zawierają wydychany CO2

Grzejnik kanałowy konwektorowy VK 15
Grzejnik kanałowy konwektorowy VK 15

Ekonomia i niska eksploatacja ogrzewania

Bezwładność cieplna układu wpływa na szybką regulację temperatury w pomieszczeniu. Zależy od masy krążącego czynnika grzewczego (np. wody) oraz od masy samych grzejników. Grzejniki Verano konwektor mają małą pojemność wodną.

Typowy grzejnik naścienny (600x1080), o mocy 1226 W, ma pojemność zaledwie 0,61 dm³. Jego odpowiedniki rynkowe, np. grzejniki stalowe płytowe 22°C 600/1000, mieszczą aż 7 dm³ wody. Konwektory Verano natomiast charakteryzują się niewielką bezwładnością.

Mała bezwładność oznacza szybszą reakcję konwektora na zmiany parametrów czynnika grzewczego i wahania temperatury w pomieszczeniu i poprawę ekonomiki pracy instalacji centralnego ogrzewania. Zapewnia również szybszy rozruch układu grzewczego i nie powoduje przegrzewania pomieszczeń.

Szybkie nagrzewanie przy niedużym koszcie energetycznym jest bardzo ważne wiosną i jesienią, kiedy nie chcemy długo czekać na wyższą temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli instalacja ma mniejszą pojemność, ogrzewa mniej wody, jest energooszczędna, a czas, jaki potrzebuje do nagrzania pomieszczenia, jest krótki.

Konwektor osiąga większą moc przy wyższych temperaturach wody zasilającej, jednak wyższa temperatura zasilania nie wpływa na wysokie zużycie energii przez instalację grzewczą. W instalacji z małą pojemnością wodną, podgrzanie wody o kilka stopni jest łatwe, tak jako jak utrzymanie osiągniętej już temperatury powietrza.

Redukcja kosztów ogrzewania nawet o 20%

Instalacje z konwektorami mogą w łatwy sposób wykorzystywać ciepło, które produkują urządzenia AGD (takie jak kuchenka czy piekarnik), potrafią też spożytkować ciepło słoneczne. Zawór termostatyczny zmniejsza wtedy dopływ wody do grzejnika.

Układ konwektorów reaguje natychmiast. Według badań przeprowadzonych m.in. w University of Portsmouth Wielkiej Brytanii, instalacja z grzejnikami konwektorowymi redukuje koszty ogrzewania nawet o 20% w porównaniu z układem grzejników płytowych.

Grzejniki o dużej pojemności wodnej reagują na zmianę warunków w pomieszczeniu zdecydowanie wolniej. Wynika to z tego, że nie można powstrzymać oddawania ciepła przez czynnik grzewczy zamknięty w grzejniku z nagrzaną obudową. Im większa waga grzejnika i jego pojemność wodna, tym więcej ciepła się marnuje.

Źródło i zdjęcia: Verano