System trójnikowy vs. rozdzielaczowy: który wybrać do swojego domu?

System trójnikowy vs. rozdzielaczowy: który wybrać do swojego domu?

Wybór odpowiedniego systemu instalacji wodnej w domu jednorodzinnym jest jednym z kluczowych decyzji, które wpływają nie tylko na komfort użytkowania, ale także na efektywność i koszty eksploatacji. W zależności od specyfiki budynku, dostępne są różne rozwiązania.

W artykule przybliżamy dwa popularne podejścia: system trójnikowy oraz rozdzielaczowy, a także wyjaśniamy, kiedy i dlaczego warto rozważyć zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

Analizujemy zalety i wady każdego z rozwiązań, wskazując na ich praktyczne zastosowanie w różnych typach budynków. Ponadto, omawiamy techniczne aspekty realizacji poszczególnych systemów, takie jak konieczność zaplanowania cyrkulacji ciepłej wody, aby zapewnić natychmiastowy dostęp do niej w każdym punkcie poboru.

Przedstawiamy również, jak wybór systemu wpływa na projektowanie i realizację instalacji wodnej, podkreślając znaczenie prawidłowego doboru komponentów i technik montażowych.

Jaki wybrać system instalacyjny?

W domu jednorodzinnym, który ma kilka kondygnacji, prowadzi się często piony. Natomiast w budynku parterowym stosuje się inne rozwiązania, rozprowadzając rury wyłącznie w poziomie.

W systemie trójnikowym w pomieszczeniu (np. w łazience) układa się jeden przewód główny, zwykle o większej średnicy, z którego odchodzą odgałęzienia do poszczególnych punktów poboru wody. Podejścia są łączone z głównym przewodem trójnikami - stąd nazwa systemu.

W wariancie rozdzielaczowym woda doprowadzana jest natomiast do rozdzielacza, a następnie już osobnym przewodem do każdego z sanitariatów (punktów poboru). W tym systemie rury w osłonach prowadzi się zazwyczaj w wylewce podłogowej po najkrótszej linii - od rozdzielacza do punktów poboru. Odcinki rur zatapiane w wylewce nie powinny być łączone.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej

Na etapie układania rur trzeba zaplanować cyrkulację. Wykonuje się ją wtedy, gdy odległość najważniejszych punktów poboru ciepłej wody od urządzenia, które ją przygotowuje, jest duża (powyżej 3-5 m). Dzięki cyrkulacji nie trzeba czekać zbyt długo, by popłynęła ona z kranu.

W instalacji z cyrkulacją przewód doprowadzający ciepłą wodę układa się tak, by obiegał wszystkie (lub prawie wszystkie) punkty poboru, a od ostatniego prowadzi się przewód dodatkowy, zwykle dość cienki, zwany „powrotem cyrkulacji”, którym ciepła woda wraca do zasobnika czy podgrzewacza (najłatwiej to zrealizować, gdy instalacja wodna ma tzw. układ trójnikowy).

Oczywiście warunkiem krążenia wody jest uruchomienie zainstalowanej na przewodzie powrotnym pompy, zwanej pompą cyrkulacyjną c.w.u. Gdy jest ona uruchomiona, ciepła woda pojawia się w punktach poboru natychmiast po otwarciu kurka.

Dowiedz się więcej o układaniu instalacji wodnej w domu ➡️ Rozprowadzenie rur w instalacji wodociągowej

Redakcja BD
fot. otwierająca: J. Werner

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz