Pomysły na łapanie deszczówki i sposoby jej wykorzystywania

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pomysły na łapanie deszczówki i sposoby jej wykorzystywania

Jak mądrze gospodarować wodą w czasie suszy? W jaki sposób łapać i przechowywać deszczówkę? Czy to się w ogóle opłaca? Poznaj pomysły na łapanie wody deszczowej i sprawdź sposoby na jej wykorzystywanie.

aktualizacja: 2021-06-15 08:39:35

Susza w Polsce stała się faktem, a nie tylko przypuszczeniem, bądź ewentualnością. Nowy rządowy program „Moja woda”, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie do wszelkiego rodzaju systemów magazynowania wody deszczowej w każdym domu jednorodzinnym, jest dowodem na to, jak wielki problem z niedoborem wody zmaga się Polska oraz jak ważne jest to, żeby podejść do tego tematu naprawdę poważnie. Więcej o programie "Moja woda" przeczytasz tutaj.

Wykorzystanie wody deszczowej - wykres kołowy
Wykorzystanie wody deszczowej - wykres kołowy (Źródło: Otto Graf GmbH)

Czy wiesz, że ok. 50% wody wodociągowej możesz zastąpić wodą opadową? Deszczówka może być wykorzystywana do mycia podjazdu przed domem, spłukiwania toalet, a nawet prania ubrań, jednak przede wszystkim wykorzystuje się ją do podlewania ogrodu. Deszczówka jest wodą miękką i ubogą w chlor, rośliny są za nią wdzięczne.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz magazynować deszcz? Sposobów jest kilka. Oto kilka z nich:

Naziemne zbiorniki na wodę deszczową mogą pełnić aż trzy funkcje w ogrodzie:

  • łapanie wody opadowej prosto z rynny (tutaj przyda się zbieracz wody, który przekieruje wodę z rynny wprost do zbiornika),
  • stworzenie kompozycji kwiatowej - niektóre zbiorniki "2w1" posiadają donicę na rośliny,
  • dodatkowa dekoracja w ogrodzie.
Zbiornik GARANTIA®2w1 (taupe)
Zbiornik GARANTIA®2w1 (taupe). (Źródło: Otto Graf GmbH)
Zbiornik GARANTIA® antyczna amfora (terracotta)
Zbiornik GARANTIA® antyczna amfora (terracotta). (Źródło: Otto Graf GmbH)

Wybór naziemnych zbiorników na deszczówkę jest naprawdę duży. Styl zbiornika można dopasować do wyglądu swojego domu, bądź atmosfery panującej w ogrodzie. W ofercie GRAF znajdują się zbiorniki w stylu klasycznym, śródziemnomorskim, rustykalnym i nowoczesnym. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Podziemne zbiorniki na wodę deszczową to propozycja dla osób, które mają w planach budowę domu, albo nie boją się małej rewolucji w ogrodzie. Jak sama nazwa wskazuje, zbiorniki podziemne są posadowione w gruncie, przed ich montażem trzeba przygotować odpowiednio duży wykop w ziemi oraz zaplanować rozmieszczenie całej instalacji.

Podziemne zbiorniki mają niewątpliwie jedną największą zaletę - magazynują kilka/kilkanaście razy więcej wody opadowej niż zbiorniki naziemne. Ich pojemności zaczynają się od 1000 l.

Zbiornik podziemny Carat z Pakietem Eco-Plus
Zbiornik podziemny Carat z Pakietem Eco-Plus. (Źródło: Otto Graf GmbH)

Zbiorniki do magazynowania wody deszczowej są bardzo korzystnymi rozwiązaniami zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Instalacja umożliwia zaoszczędzenie do 50% wody pitnej, a także korzystnie wpływa na poziom wód gruntowych oraz odciąża kanalizację ściekową.

Na rynku można również zetknąć się z tunelami (komorami) lub skrzynkami rozsączającymi. Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest rozsączanie wody w gruncie, mogą one również magazynować wodę deszczową. Moduły z tworzyw sztucznych stały się popularnym rozwiązaniem do rozsączania i magazynowania wody deszczowej. Zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu do rozwiązań proponujących żwir lub rury drenażowe, są lekkie i łatwe w transporcie. Odpowiednio głęboko wkopane wytrzymują obciążenia aut osobowych, a nawet ciężarowych.

Skrzynki rozsączające GRAF® EcoBloc Inspect flex
Skrzynki rozsączające GRAF® EcoBloc Inspect flex. (Źródło: Otto Graf GmbH)

Artykuł napisany przy współpracy z GRAF Polska Sp. z o. o. z siedzibą w Skierniewicach. www.grafpolska.pl

Już blisko 60 lat marka GRAF jest synonimem wysokiej jakości produktów z tworzywa sztucznego. Przedsiębiorstwo założone w 1962 r. początkowo specjalizowało się w produkcji plastikowych pojemników do zastosowania w rolnictwie. Obecnie, dzięki stale wprowadzanym innowacjom, firma GRAF jest europejskim liderem w dziedzinie rozwiązań do wykorzystywania wody deszczowej.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

06 Lis 2020, 17:01

Dlaczego program został zamknięty. Przecież czytam że wciąż można składać wnioski  

time image

Gość Darek

06 Lis 2020, 11:30

Ja złożyłem wniosek w ostatnim dniu września. Czekam na rozpatrzenie.

time image

Gość Darek

06 Lis 2020, 11:29

Już za późno na dofinansowanie. Termin składania wniosków został zamknięty prawie z dnia na dzień z dniem 30.09. Mimo, że program jest zaplanowany do roku 2024.

time image

Gość wodnik szufarek

03 Lis 2020, 19:20

ktos z szanownych czytelniów moze juz jest po zalatwieniu dofinansowania do zbiorników na deszczowkę? jestem bardzo zainteresowany jak to jest realnie bo z opisow to wychodza cuda. prosze o jakies konkretne naprowadzenie jak zaltwic dofinansowanie

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje