Oddychaj czystym i świeżym powietrzem!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oddychaj czystym i świeżym powietrzem!

O komforcie życia w domu czy mieszkaniu decyduje w znacznej mierze jakość powietrza, jakim na co dzień oddychamy. Jeśli jest ono na bieżąco wymieniane i odpowiednio filtrowane, ma właściwą temperaturę oraz wilgotność, zapewni znacznie lepsze samopoczucie oraz zdrowie domowników.

aktualizacja: 2020-08-28 07:51:52
ECOMAX
Wentylacja mechaniczna, a więc wspomagana energią to najbardziej efektywny sposób wymiany powietrza wewnątrz pomieszczenia. Umożliwia bowiem stałą kontrolę temperatury oraz zapewnia optymalną świeżość i jakość. Warto więc zainwestować w wydajny, markowy rekuperator obrotowy z odzyskiem ciepła, który pomoże zminimalizować rachunki za ogrzewanie, a podczas letnich upałów odzyska częściowo zbawienny chłód.

Skandynawska jakość i doświadczenie

Bydgoska firma Ecomax jest wyłącznym dystrybutorem jednych z najbardziej zaawansowanych rekuperatorów obrotowych norweskiej marki ENSY, testowanych na co dzień w wymagających warunkach atmosferycznych. Niemal 120-letnie doświadczenie w produkcji mechanicznych urządzeń wentylacyjnych oraz unikalna technologia pozwoliły osiągnąć bezkompromisową wydajność działania, umożliwiającą zatrzymanie optymalnej ilości ciepła, przy zachowaniu wyjątkowej świeżości i jakości powietrza - również pod względem wilgotności. ENSY to nie tylko synonim nowoczesności i ekologii, to także realna oszczędność, bowiem wszystkie modele rekuperatorów zużywają minimalną ilość energii.

Rekuperator ENSY

Zdrowie i komfort domowników

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rekuperator rzeczywiście jest im potrzebny, czy zwykła wentylacja nie będzie wystarczająca. Z rekuperacją tymczasem wiąże się wiele korzyści, z których często nie zdajemy sobie sprawy.

Dobra jakościowo oraz wydajna centrala wraz z właściwie zaprojektowaną i wykonaną instalacją to nie tylko czystsze, pozbawione drobnoustrojów powietrze przez cały rok oraz oszczędności finansowe, ale także powietrze o optymalnej wilgotności, co ma znaczenie zwłaszcza w okresie grzewczym. Sprawdź wyjątkowo wydajny rekuperator obrotowy ENSY AHU 400.

W codziennych warunkach mieszkalnych najwięcej niezdrowego powietrza kumuluje się w dwóch pomieszczeniach: w kuchni, w której gotujemy oraz w łazience, w której bierzemy prysznic lub robimy pranie. Dzieje się tak dlatego, że unoszące się opary nie są dostatecznie sprawnie wydalane na zewnątrz (zwłaszcza zimą!). Wtedy też najczęściej odczuwamy dyskomfort w oddychaniu. Rekuperatory ENSY za pomocą higrostatu (czujnik wilgotności) nieustannie monitorują poziom wilgotności wewnątrz budynku, dobierając automatycznie optymalne ustawienia dla naszego komfortu. Dodatkowo opcjonalny włącznik szybkiego przewietrzenia pozwoli na pozbycie się z mieszkania przykrych zapachów.

Wszystkie urządzenia norweskiego producenta wyróżniają się sprawnością na poziomie aż do 90%, co oznacza, że odzyskują do 90% ciepła z powietrza wydalanego na zewnątrz.

Co ciekawe, działają bez konieczności użycia grzałki w temperaturach do -15°C (bez ryzyka zamarznięcia), uruchamiając ją dopiero przy skrajnych mrozach. Cały system jest inteligentny i funkcjonalny, co oznacza, iż przy doborze odpowiednich ustawień działa w zasadzie bezobsługowo. Opcjonalnie może też zostać wyposażony m.in. w czujnik badający stężenie dwutlenku węgla.

Gdy w pomieszczeniach przebywa więcej osób i jego emisja wzrasta, zwiększa się moc przepływu świeżego powietrza. Urządzenie jest także w stanie błyskawicznie eliminować z domu nieprzyjemne zapachy. Można je bowiem podłączyć do dedykowanych okapów kuchennych, usprawniając skuteczność cyrkulacji. W ofercie firmy Ecomax dostępny jest także specjalny rekuperator już ze zintegrowanym okapem. Model AHU 250 Slim, bo o nim mowa, występuje także w wersji do zabudowy i jest w stanie wymienić do 240 m3 powietrza na godzinę.

Para na kanapie

A my na to jak na lato

Rekuperatory to również skuteczny sposób na wakacyjne upały. Gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, obrotowy wymiennik ciepła ENSY dzięki zaawansowanej funkcji Cool Recovery, potrafi obniżyć temperaturę nawiewanego powietrza chłodniejszym powietrzem wydalanym z wewnątrz (schłodzonym np. przez odrębny system klimatyzacji). Dodatkowo urządzenia te nie wymagają odprowadzania skroplin, a więc nie musimy się martwić czyszczeniem zapchanego odpływu i nieprzyjemnymi zapachami.

Zarówno wymiana jak i chłodzenie odbywają się praktycznie bezgłośnie, bo rekuperator wyposażony jest w wysokiej klasy, oryginalny wymiennik obrotowy renomowanej, szwedzkiej marki Heatex, który generuje - w zależności od ustawionej mocy - jedynie minimalny pogłos. W rezultacie urządzenie jest tak ciche, że nawet będąc w pobliżu nie zakłóca snu. Centrale norweskiego producenta mają też w standardzie zaawansowane przeciwpyłkowe filtry powietrza F7, (zatrzymujące cząstki o wielkości do 0,4), co jest sporą ulgą dla alergików. Przy samych filtrach należy zatrzymać się nieco dłużej, bowiem dodatkowym atutem wpływającym na wydajność całego urządzenia jest ich rozmiar.

Centrale marki ENSY wyposażone zostały w filtry niemal trzykrotnie większe niż zwykle stosowane. Co to oznacza? Znacznie większa powierzchnia to sprawniejszy przepływ powietrza, a tym samym mniejsze obciążenie urządzenia - niższe zużycie energii i cichsza praca. To także dłuższa przydatność samego filtra, a więc rzadsza potrzeba jego wymiany. Za dopłatą możemy też zamówić filtry najwyższej klasy F9, które poza wszystkimi walorami filtrów F7 pochłaniają dodatkowo uciążliwe zapachy (np. dym tytoniowy lub smog).
Skuteczność filtrów ENSY klasy F7 i F9

 

Zawsze świeże powietrze w komfortowej temperaturze:

  • wysoki odzysk ciepła i optymalna wilgotność
  • eliminacja drobnoustrojów
  • wydajne działanie w najniższych temperaturach nawet bez użycia grzałki
  • zaskakująco niskie zużycie energii
  • bardzo cicha praca - już od 5 dB!
  • integracja z okapem kuchennym
  • przyjazne dla alergików z wyjątkowo skuteczną filtracją pyłków
  • sprawdzone w surowych norweskich warunkach

Profesjonalny montaż, domowa konserwacja

Przygotowania do montażu rekuperatora należy zacząć od przygotowania dokumentacji techniczno-projektowej. W dokumentacji powinno zostać określone zapotrzebowanie danego budynku na powietrze wentylacyjne, przebieg kanałów nawiewnych oraz umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych. Następnie należy rozprowadzić w budynku kanały wentylacyjne. Sam rekuperator montuje się na ścianie lub na suficie - firma ENSY ma w ofercie modele przystosowane do obu sposobów montażu. Dodatkowo wszystkie z nich, poza rekuperatorem z okapem, dostępne są w wersji lewej i prawej.

Serwis urządzenia jest bardzo prosty, bowiem większość elementów znajduje się na specjalnych szynach montażowych, a do ich wymiany nie potrzeba narzędzi. Do najczęstszych zabiegów serwisowych należą czyszczenie wymiennika ciepła i wnętrza urządzenia, okresowa wymiana filtrów oraz pomiar parametrów systemu wentylacyjnego wraz z regulacją jego pracy. Urządzeniem sterować możemy poprzez panel kontrolny w postaci intuicyjnego, ściennego wyświetlacza (możemy go umieścić w dowolnie wybranym pomieszczeniu), wprowadzając określone ustawienia manualne lub wybierając tryb automatyczny.

Opcjonalnie można to też robić zdalnie, nawet spoza domu, za pośrednictwem aplikacji mobilnej i sieci WiFi. Dzięki temu kontrolujemy i monitorujemy system gdziekolwiek jesteśmy, na ekranie naszego telefonu.

Akcesoria i dodatki

System rekuperacji rozbudować można o wiele ciekawych rozwiązań podnoszących jego funkcjonalność, a także bezpieczeństwo domowników. Jednym z udogodnień jest opcjonalny filtr z aktywnym węglem, który poza wszystkimi cechami filtra przeciwpyłkowego pochłania także uciążliwe domowe zapachy.

Innym udogodnieniem jest czujnik ruchu, który uruchamia urządzenie po wykryciu obecności w danym pomieszczeniu. Gdy dojdzie do wycieku gazu lub w budynku pojawi się dym, centrala natychmiast automatycznie dostosuje odpowiednią moc wymiany powietrza, zwiększając ją maksymalnie lub odcinając zupełnie. Wszystko to sprawia, że o nasz komfort oraz bezpieczeństwo w zasadzie nie musimy się martwić. Wystarczą jedynie właściwe ustawienia.

Rekuperator ENSY

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
ECOMAX
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA