Wentylacja grawitacyjna to za mało. Poznaj wentylację mechaniczną ENSY

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wentylacja grawitacyjna to za mało. Poznaj wentylację mechaniczną ENSY

Obowiązujące wyśrubowane normy dotyczące poziomu energooszczędności budynków, niosą ze sobą konieczność stosowania rozwiązań zapewniających wysoką termoizolację ścian i szczelność stolarki otworowej. Wpływa to jednak niekorzystnie na mikroklimat panujący we wnętrzach i w konsekwencji prowadzi do gromadzenia się wilgoci, powstawania wykwitów pleśni i grzybów. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie poradzić sobie z tym problemem. Niezbędne jest zatem zastosowanie innych technologii dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji.

aktualizacja: 2023-01-03 09:53:00
ECOMAX
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak działa wentylacja mechaniczna?
  • Czy rekuperator pomaga w pozbyciu się nadmiernej wilgoci w domu?
  • Jaką sprawność mają rekuperatory?
  • Czy rekuperator jest polecany alergikom?
  • Jak sterować rekuperatorem?
  • Jak zamontować rekuperator?

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja grawitacyjna opiera się na wyciągu powietrza z pomieszczenia na zewnątrz, przy użyciu naturalnego ciągu. Zwykle taki przepływ możliwy jest wtedy, gdy po dwóch stronach pomieszczenia znajdują się otwory wentylacyjne. Gdy jednak dom wyposażony jest w dobrą termoizolację, a jego użytkownikom zależy na jak najmniejszej stracie ciepła, pomieszczenia stają się bardzo szczelne i naturalny ciąg powietrza jest zbyt mały, aby usunąć na zewnątrz nadmiar wilgoci. W takiej sytuacji pomocna może się okazać wentylacja mechaniczna, wspomagana energią. Jej walorem jest możliwość kontrolowania temperatury oraz zapewnienia stałego dostępu do świeżego powietrza.

Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń, które zapewniają mechaniczny wyciąg powietrza. Do najbardziej skutecznych zaliczyć można rekuperatory obrotowe. Ich wyższość nad rekuperatorami przeciwprądowymi przejawia się chociażby w odporności na niskie temperatury. Dobrym przykładem jest tu rekuperator ENSY z odzyskiem ciepła, który jest w stanie efektywnie pracować bez użycia grzałki nawet na nieocieplanym poddaszu, aż do temperatury sięgającej -10°C.

Rekuperator ENSY w zimne dni odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza. Latem natomiast pozyskuje z niego chłód, który pozwala na zachowanie w pomieszczeniach przyjemnej dla człowieka temperatury.

Gdy wilgoć stanowi poważny problem

Większość użytkowników nowych domów lub mieszkań w niedawno oddanych do użytku blokach, narzeka na problemy wynikające z gromadzącej się wilgoci - a zatem pojawiające się na ścianach, roślinach czy fugach grzyby i pleśń. Są one generowane zwłaszcza przez dwa pomieszczenia - kuchnię i łazienkę. Warto wiedzieć, że rekuperator ENSY można podłączyć do okapu kuchennego, dzięki czemu zbierane przez niego nieczystości wędrują osobnym kanałem bezpośrednio do odpowiedniego wejścia w rekuperatorze, a stamtąd są wyrzucane na zewnątrz, z pominięciem wymiennika ciepła. Rekuperator bilansuje powietrze nawiewane i wywiewane w całym domu, gdy korzystamy z okapu marki Ensy. Powietrze wydalane z kuchni jest dodatkowo oddzielone od innych pomieszczeń. 

Rekuperator ENSY sprawdzi się również w łazience, która wyposażona jest w czujnik wilgoci, czyli higrostat. Dzięki niemu możliwe będzie zoptymalizowanie poziomu wilgoci do takiego, który zapewni użytkownikom komfort. Ciekawym rozwiązaniem jest także włącznik szybkiego przewietrzania, stanowiący wyposażenie opcjonalne. Nie tylko dostarczy świeżego powietrza, ale także usunie z pomieszczeń przykre zapachy.

Schemat systemu wentylacji mechanicznej
Schemat systemu wentylacji mechanicznej

Wysoka sprawność

ENSY to uznany norweski producent, którego urządzenia wykonane są z najwyższą dbałością i z zastosowaniem najnowszych technologii. Tak jest również w przypadku rekuperatorów - cechują się one sprawnością na poziomie aż 90%, co w praktyce oznacza, że odzyskują do 90% ciepła ze zużytego powietrza. Do działania nie jest konieczne użycie grzałki wtórnej, która służy do podwyższenia temperatury i nie pracuje w trybie ciągłym. Grzałkę można wyłączyć przy użyciu sterownika. Rekuperator wyposażony został w system smart, który przy wprowadzeniu odpowiednich ustawień wyjściowych, jest w stanie w sposób automatyczny zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Dodatkowo urządzenie można wyposażyć w czujnik dwutlenku lub tlenku węgla.

REKUPERATOR ENSY InoVent 700 (840m3/h)

Miły chłód latem i czyste powietrze

Jak już wspomnieliśmy, rekuperator ENSY pozyskuje z powietrza nie tylko ciepło zimą, ale i chłód latem. Umożliwia to zaawansowana funkcja Cool Recovery. Gdy na zewnątrz panują upały, temperatura w pomieszczeniach jest zwykle niższa, np. dzięki zastosowaniu klimatyzacji. Powietrze z zewnątrz jest schładzane od zużytego, na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania zimą. Odbywa się to bez konieczności odprowadzania skroplin, co znacznie upraszcza obsługę. Warto dodać, że działanie rekuperatora jest niezwykle ciche (już od 5 dBl), dzięki zastosowaniu wysokiej klasy, oryginalnego wymiennika obrotowego szwedzkiej firmy Heatex.

Firma ENSY wyposaża swoje centrale również w przyjazne alergikom, najlepsze przeciwpyłowe filtry F7, które są w stanie zatrzymać cząstki nawet o wielkości do 0,4 µm. Marka ENSY Inovent dodatkowo posiada filtry precyzyjne, które przechwytują pyłki PM1, zaliczane do najgroźniejszych dla zdrowia ludzi i zwierząt, odpowiedzialnych za wywołanie wielu niebezpiecznych chorób. Opcjonalnie zamówić można filtry najwyższej klasy F7 z aktywnym węglem, które poza wszystkimi walorami pochłaniają dodatkowo uciążliwe zapachy (np. dym tytoniowy lub smog).

Skuteczność filtrów ENSY

Rekuperator Okap

Większość modeli rekuperatorów ENSY można podłączyć do dedykowanych im okapów ENSY. Warto także zastanowić się nad pójściem o krok dalej i zakupem markowego rekuperatora obrotowego, który jednocześnie jest wydajnym okapem kuchennym. Rozwiązanie to znalazło już sobie spore uznanie w Skandynawii, a zwłaszcza w domach o powierzchni do 110 m2.

Za pomocą rekuperatora Okap można jednocześnie pozbyć się oparów z kuchni i dokonać wymiany powietrza z odzyskiem ciepła w całym domu. Urządzenie uzyskuje wydajność do 260 m³/h. Co istotne, w wymienniku, już w standardzie znajduje się sensor wilgotności powietrza, dzięki któremu powietrze wewnątrz budynku nie będzie za suche.

Sterowanie urządzeniem

Rekuperatorem ENSY można sterować z pozycji panelu kontrolnego wyposażonego w intuicyjny wyświetlacz. Możliwe jest wprowadzenie zarówno ustawień automatycznych jak i manualnych. Można także posłużyć się aplikacją mobilną opartą na sieci WiFi. Pozwala to na sprawowanie kontroli nad urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie.

Panel kontrolny oraz aplikacja do sterowania rekuperatorami ENSY
Panel kontrolny oraz aplikacja do sterowania rekuperatorami ENSY

Jak zamontować rekuperator?

Przede wszystkim trzeba znać poziom zapotrzebowania budynku na powietrze wentylacyjne, przebieg kanałów nawiewnych i lokalizację punktów nawiewnych i wywiewnych. Tego typu informacje znaleźć można w dokumentacji techniczno-projektowej budynku. Na ich podstawie należy przygotować kalkulację wydatków powietrza i z jej uwzględnieniem opracować koncepcję projektu. Rekuperator można zamontować na ścianie bądź suficie (w zależności od modelu). W ofercie firmy ENSY dostępne są zarówno lewe jak i prawe wersje urządzenia.

Dla prawidłowego działania rekuperatora bardzo istotny jest cykliczny serwis. Nie powinien on sprawić kłopotu - w urządzeniu ENSY większość podzespołów zamontowana jest na specjalnych szynach, dzięki czemu nie ma konieczności zastosowania dodatkowych narzędzi. Do najczęstszych zabiegów serwisowych należą: czyszczenie wymiennika ciepła i wnętrza urządzenia, okresowa wymiana filtrów oraz pomiar parametrów systemu wentylacyjnego wraz z regulacją jego pracy.

Dodatkowe akcesoria

Miłośników inteligentnych rozwiązań zainteresuje fakt, że rekuperator ENSY można wyposażyć w czujnik, przy użyciu którego urządzenie uruchamia się po wykryciu ruchu. Co więcej - w przypadku awarii instalacji gazowej lub pojawienia się w budynku zadymienia, centrala jest w stanie automatycznie dostosować moc wymiany powietrza do zaistniałego zagrożenia, zapewniając domownikom bezpieczeństwo.

Możliwości rekuperatora ENSY - piktogramy
Możliwości rekuperatora ENSY - piktogramy
Materiały do pobrania:
pdf icon
Obrotowe rekuperatory powietrza

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
ECOMAX