Wentylacja mechaniczna od ENSY w Twoim domu!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wentylacja mechaniczna od ENSY w Twoim domu!

Dom jest miejscem, w którym spędzamy większą część doby. Zatem o komforcie życia decyduje w znacznej mierze jakość powietrza, jakim na co dzień oddychamy. Jeśli jest ono na bieżąco wymieniane i odpowiednio filtrowane, ma właściwą temperaturę oraz wilgotność, zapewni znacznie lepsze samopoczucie oraz zdrowie domowników, które, zwłaszcza w obecnych czasach, powinno być na pierwszym miejscu.

aktualizacja: 2021-11-08 09:12:58
ECOMAX
Wentylacja mechaniczna, a więc wspomagana energią, to najbardziej efektywny sposób wymiany powietrza wewnątrz pomieszczenia. Umożliwia bowiem stałą kontrolę temperatury oraz zapewnia jego optymalną świeżość i jakość. Rekuperatory obrotowe są znacznie skuteczniejszymi i nieco droższymi jednostkami w porównaniu do przeciwprądowych, chociażby z uwagi na to, że wymienniki nie zamarzają. Rekuperator ENSY może pracować na nieocieplonym poddaszu do -10 °C i działać bez użycia grzałki. Warto więc zainwestować w wydajny, markowy rekuperator obrotowy z odzyskiem ciepła, który pomoże zminimalizować rachunki za ogrzewanie, a podczas letnich upałów częściowo odzyska zbawienny chłód.
Medytująca kobieta
Rekuperatory ENSY to prawdopodobnie najcichsze urządzenia na rynku

Zdrowie i komfort domowników

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rekuperator rzeczywiście jest im potrzebny, czy zwykła wentylacja nie będzie wystarczająca. Od kilkudziesięciu lat technologia budowania domów wciąż ulega zmianom. Buduje się coraz bardziej szczelne domy, gdzie wentylacja grawitacyjna jest bardzo słaba lub często nie ma jej wcale. Z rekuperacją wiąże się wiele korzyści, z których często nie zdajemy sobie sprawy.

Dobra jakościowo oraz wydajna centrala wraz z właściwie zaprojektowaną i wykonaną instalacją, to nie tylko czystsze, pozbawione drobnoustrojów powietrze przez cały rok oraz oszczędności finansowe, ale także powietrze o optymalnej wilgotności, co ma znaczenie zwłaszcza w okresie grzewczym.

Rodzina w kuchni

W codziennych warunkach mieszkalnych najwięcej niezdrowego powietrza kumuluje się w dwóch pomieszczeniach, a mianowicie w:

 • kuchni - w której gotujemy i przy tym możemy wykorzystać rekuperator ENSY, który można bezpiecznie połączyć z okapem kuchennym. Podłączenie takie oznacza, że nieczystości z okapu kuchennego wędrują osobnym kanałem bezpośrednio do dedykowanego wejścia w rekuperatorze, gdzie następnie zostanie wyrzucone  na zewnątrz omijając wymiennik ciepła. Rekuperator automatycznie zbilansuje różnice ciśnienia w domu, przeliczając to wyciągane przez okap. 
 • łazience - w której to higrostat (czujnik wilgotności) będzie odpowiedzialny za pilnowanie odpowiedniej wilgotności powietrza wewnątrz budynku, dobierając automatycznie optymalne ustawienia dla poprawy naszego komfortu.

Dodatkowo opcjonalny włącznik szybkiego przewietrzenia pozwoli na pozbycie się z domu i mieszkania przykrych zapachów, również z kuchni i łazienek.

Wszystkie urządzenia norweskiego producenta wyróżniają się sprawnością na poziomie aż do 90%, co oznacza, że odzyskują do 90% ciepła z powietrza wydalanego na zewnątrz.

Co ciekawe, rekuperatory te działają w miejscach nieocieplonych, np. poddaszach lub strychach w temperaturach do -10 °C bez ryzyka zamarznięcia. Mogą również działać bez użycia grzałki wtórnej, którą można wyłączyć w sterowniku, a która służy do podbicia temperatury i nie pracuje w systemie ciągłym. Cały system jest inteligentny i funkcjonalny, co oznacza, iż przy doborze odpowiednich ustawień działa w zasadzie bezobsługowo. Opcjonalnie może też zostać wyposażony m.in. w czujnik badający stężenie dwutlenku węgla, czy czujnik dymu.

Urządzenie jest też w stanie błyskawicznie eliminować z domu nieprzyjemne zapachy. Można je bowiem podłączyć do dedykowanych okapów kuchennych, usprawniając skuteczność cyrkulacji. W ofercie Ecomax dostępny jest także specjalny rekuperator już ze zintegrowanym okapem. Model Inovent 200 Slim, bo o nim mowa, występuje także w wersji do zabudowy i jest w stanie wymienić do 260 m3 powietrza na godzinę.

A jak zapatrujemy się na lato?

Rekuperatory to również skuteczny sposób na wakacyjne upały. Gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, obrotowy wymiennik ciepła ENSY, dzięki zaawansowanej funkcji Cool Recovery, potrafi obniżyć temperaturę nawiewanego powietrza chłodniejszym powietrzem wydalanym z wewnątrz (schłodzonym np. przez odrębny system klimatyzacji). Dodatkowo urządzenia te nie wymagają odprowadzania skroplin, a więc nie musimy się martwić czyszczeniem zapchanego odpływu i nieprzyjemnymi zapachami.

Zarówno wymiana, jak i chłodzenie, odbywają się praktycznie bezgłośnie, bo rekuperator wyposażony jest w wysokiej klasy, oryginalny wymiennik obrotowy renomowanej szwedzkiej marki Heatex, który generuje - w zależności od ustawionej mocy - jedynie minimalny pogłos. W rezultacie urządzenie jest tak ciche, że nawet będąc w pobliżu nie zakłóca snu. Centrale norweskiego producenta mają też w standardzie zaawansowane przeciwpyłkowe filtry powietrza F7, (zatrzymujące cząstki o wielkości do 0,4µm), co jest sporą ulgą dla alergików. Przy samych filtrach należy zatrzymać się nieco dłużej, bowiem dodatkowym atutem, wpływającym na wydajność całego urządzenia, jest ich rozmiar.

Centrale marki ENSY Inovent wyposażone zostały w filtry precyzyjne, które przechwytują nawet tak drobne zanieczyszczenia jakimi są pyłki PM1. To najgroźniejsze dla zdrowia ludzi i zwierząt drobinki które przenikają nawet do krwiobiegu i wywołują groźne choroby.

Filtry ENSY są niemal trzykrotnie większe niż zwykle stosowane. Stosowanie takich filtrów, nawet przy mocnym ich zabrudzeniu, skutecznie zapobiega tworzeniu się oporu instalacji. Dzięki temu filtry wykazują się dłuższą przydatnością, a więc możemy je rzadziej wymieniać. Za dopłatą możemy też zamówić filtry najwyższej klasy F9, które poza wszystkimi walorami filtrów F7, pochłaniają dodatkowo uciążliwe zapachy (np. dym tytoniowy lub smog).

Grafika: kobieta i świeże powietrze w domu

Akcesoria i dodatki

System rekuperacji rozbudować można o wiele ciekawych rozwiązań podnoszących jego funkcjonalność, a także bezpieczeństwo domowników. Jednym z udogodnień jest opcjonalny filtr z aktywnym węglem, który poza wszystkimi cechami filtra przeciwpyłkowego, pochłania także uciążliwe, domowe zapachy.

Innym udogodnieniem jest czujnik ruchu, który uruchamia urządzenie po jego wykryciu w danym pomieszczeniu. Gdy dojdzie do wycieku gazu lub w budynku pojawi się dym, centrala natychmiast automatycznie dostosuje odpowiednią moc wymiany powietrza, zwiększając ją maksymalnie lub odcinając zupełnie. Wszystko to sprawia, że o nasz komfort oraz bezpieczeństwo w zasadzie nie musimy się martwić. Wystarczą jedynie właściwe ustawienia.

Infografika: Skuteczność filtrów ENSY
Prawdziwie czyste i zdrowe powietrze w twoim domu

Najważniejsze zalety rekuperatorów ENSY:

 • wysoki odzysk ciepła i optymalna wilgotność;
 • jednostka może pracować przy -10 °C i nie zamarznie;
 • wydajne działanie w najniższych temperaturach nawet bez użycia grzałki;
 • brak odprowadzania skroplin;
 • eliminacja drobnoustrojów;
 • zaskakująco niskie zużycie energii;
 • bardzo cicha praca - już od 5 dB!;
 • integracja z okapem kuchennym lub rekuperator z okapem;
 • przyjazne dla alergików z wyjątkowo skuteczną filtracją pyłków;
 • sprawdzone w surowych norweskich warunkach.

Rekuperator ENSY  

Profesjonalny montaż, domowa konserwacja

Przygotowania do montażu rekuperatora należy zacząć od przygotowania dokumentacji techniczno-projektowej. W dokumentacji powinno zostać określone zapotrzebowanie danego budynku na powietrze wentylacyjne, przebieg kanałów nawiewnych oraz umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych. Wykonujemy kalkulacje wydatków powietrza oraz tworzymy koncepcję projektu dobierając odpowiedni osprzęt i kanały wentylacyjne. Sam rekuperator montuje się na ścianie lub na suficie - firma ENSY ma w ofercie modele przystosowane do obu sposobów montażu. Dodatkowo wszystkie z nich, poza rekuperatorem z okapem, dostępne są w wersji lewej i prawej.

Serwis urządzenia jest bardzo prosty, bowiem większość elementów znajduje się na specjalnych szynach montażowych, a do ich wymiany nie potrzeba narzędzi. Do najczęstszych zabiegów serwisowych należą: czyszczenie wymiennika ciepła i wnętrza urządzenia, okresowa wymiana filtrów oraz pomiar parametrów systemu wentylacyjnego wraz z regulacją jego pracy. Urządzeniem sterować możemy poprzez panel kontrolny w postaci intuicyjnego, ściennego wyświetlacza (możemy go umieścić w dowolnie wybranym pomieszczeniu), wprowadzając określone ustawienia manualne lub wybierając tryb automatyczny.

Można to też robić zdalnie, nawet spoza domu, za pośrednictwem aplikacji mobilnej i sieci WiFi. Dzięki temu kontrolujemy i monitorujemy system gdziekolwiek jesteśmy, na ekranie naszego telefonu.

Sterowanie rekuperatorami ENSY za pośrednictwem aplikacji mobilnej i sieci WiFi

Firma Ecomax jest wyłącznym dystrybutorem jednych z najbardziej zaawansowanych rekuperatorów obrotowych norweskiej marki ENSY, testowanych na co dzień w wymagających warunkach atmosferycznych. Niemal 120-letnie doświadczenie w produkcji mechanicznych urządzeń wentylacyjnych, unikalna technologia oraz norweski know-how, pozwoliły osiągnąć bezkompromisową wydajność działania, umożliwiającą zatrzymanie optymalnej ilości ciepła, przy zachowaniu wyjątkowej świeżości i jakości powietrza - również pod względem wilgotności. ENSY to nie tylko synonim nowoczesności i ekologii, to także realna oszczędność, bowiem wszystkie modele rekuperatorów zużywają minimalną ilość energii.

Rekuperatory ENSY

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
ECOMAX
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje