Klimatyzator - nie daj się nabrać! Zwróć uwagę na te parametry

Klimatyzator - nie daj się nabrać! Zwróć uwagę na te parametry

O efektywności klimatyzatora decyduje moc chłodnicza (podawana przez producentów jako nominalna), liczona w kW - im większa, tym urządzenie lepiej chłodzi.

Rzeczywista wydajność chłodzenia zmienia się, ponieważ zależy również od innych czynników, np. różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu. Przyjmuje się, do schłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15- 30 m2, wystarczy klimatyzator split o mocy 2-2,5 kW.

Dla ułatwienia producenci podają powierzchnię wnętrza, które wydajnie ochłodzi konkretny model. Jest to jednak wartość wyłącznie orientacyjna. Moc klimatyzatora powinien dobrać specjalista, uwzględniając przy tym nie tylko powierzchnię pomieszczenia, ale przede wszystkim to, jak bardzo nagrzewa się ono pod wpływem słońca wpadającego przez okna. Tu zaś znaczenie ma ich wielkość, to na jaką stronę świata są skierowane oraz czy wyposażono je w osłony (markizy, rolety itd.).

Bardzo ważnym parametrem jest poziom głośności, dokładniej poziom ciśnienia akustycznego, podawany w decybelach (dB). Im wyższa jest ta wartość, tym hałas będzie większy. Jeśli urządzenie ma kilka biegów, na każdym kolejnym pracuje głośniej - nie dajmy się wprowadzić w błąd sprzedawcy, który zaprezentuje pracę klimatyzatora na najniższym biegu. Ciągły poziom hałasu akceptowalny we wnętrzach to około 25 dB.

Warto też zwrócić uwagę na efektywność pracy urządzenia, którą opisuje klasa energetyczna (np. A, B). Najmniej energii zużywają modele klasy A+++, nieco więcej A++, potem A+, A, B itd. Klimatyzator w niższej klasie energetycznej jest tańszy, lecz zużywa więcej prądu, co przy obecnych cenach energii ma znaczenie.

Dowiedz się więcej o klimatyzacji ➡️ Kto potrzebuje klimatyzacji?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: FREE/GREE

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz