Rekuperacja - oszczędność energii i komfort życia w Twoim domu!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Rekuperacja - oszczędność energii i komfort życia w Twoim domu!

Wentylacja mechaniczna skutecznie poprawia jakość powietrza w domu, ale również przyczynia się do strat ciepła. Aby zminimalizować te straty, warto rozważyć system nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację.

aktualizacja: 2024-06-05 10:45:58

Wentylacja mechaniczna jest skuteczniejsza od grawitacyjnej, ale również przyczynia się do strat ciepła, bo przecież ucieka ono z domu wraz z usuwanym powietrzem wentylacyjnym. Aby je zatrzymać, warto rozważyć zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji.

Najważniejszym elementem takiego systemu jest centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik ciepła, czyli właściwy rekuperator. To on odzyskuje energię cieplną ze zużytego powietrza usuwanego z pomieszczeń i przekazuje ciepło powietrzu świeżemu, które nawiewane jest do domu.

Przepływ powietrza przez wymiennik oraz w całej instalacji wymuszają wentylatory - nawiewny i wywiewny. Istotną rolę w centrali pełnią filtry, dzięki którym powietrze trafiające do domu jest osuszone i pozbawione pyłów, alergenów oraz cząsteczek smogu.

Ich innym zadaniem jest zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem wentylatorów, wymiennika i sieci kanałów wentylacyjnych. Precyzyjne regulowanie intensywności wymiany powietrza jest możliwe dzięki sterownikowi.

Centrala połączona jest z wentylowanymi pomieszczeniami wspomnianą siecią kanałów. Ukrywa się je w warstwach podłogowych lub w suficie, dlatego rekuperację najlepiej zaplanować na etapie budowy domu.

Później też jest to możliwe, ale trzeba się liczyć z tym, że rozmieszczanie kanałów w użytkowanym domu będzie sporym wyzwaniem. Zwłaszcza że im są one dłuższe oraz im bardziej kręty mają przebieg, tym większe są opory powietrza i mniejsza sprawność instalacji.

Rekuperator może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC), czyli instalacją umieszczoną obok budynku lub pod fundamentami, która wykorzystuje naturalne ciepło lub chłód zakumulowany w gruncie.

Powietrze trafiające z GWC do domowego systemu wentylacji jest wstępnie ogrzewane (zimą) albo schładzane (latem), a następnie oczyszczane, co pozwala dodatkowo ograniczyć zużycie energii i poprawić jego jakość.

Dowiedz się więcej o rekuperacji ➡️ Rekuperacja - sposób na walkę z wilgocią w domu

Redakcja BD
Fot. otwierająca: GALMET

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!