Zapomnij o hałasie! Poznaj ciche klimatyzatory split

Zapomnij o hałasie! Poznaj ciche klimatyzatory split

Klimatyzatory typu split, dzięki swojej dwuczłonowej konstrukcji, oferują wydajne i ciche rozwiązanie do chłodzenia pomieszczeń w domach jednorodzinnych. Składające się z wewnętrznej jednostki chłodzącej oraz zewnętrznego agregatu, zapewniają komfort termiczny bez naruszania ciszy domowego ogniska.

W naszym artykule zgłębimy, jak odpowiednio wybrać i zainstalować te urządzenia, aby maksymalizować ich efektywność oraz komfort użytkowania. Podkreślimy znaczenie prawidłowego umiejscowienia jednostek, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, uwzględniając takie czynniki jak nasłonecznienie, długość rurek łączących czy możliwości montażowe, które wpływają na wydajność chłodzenia.

Ponadto, omówimy różnorodność dostępnych modeli – od przysufitowo-przypodłogowych, przez kasetonowe, aż po kanałowe, zwracając uwagę na ich zastosowanie nie tylko w przestrzeniach mieszkalnych, ale i komercyjnych. Zajmiemy się również ważnym aspektem montażu, podkreślając rolę profesjonalistów w zapewnieniu bezpiecznej i zgodnej z przepisami instalacji, co jest kluczowe dla długotrwałej i bezawaryjnej pracy systemu.

Zapraszamy do lektury, która przybliży zalety i możliwości, jakie niesie ze sobą wybór klimatyzatora split, stanowiącego efektywne rozwiązanie dla każdego, kto szuka skutecznego sposobu na upały.

Klimatyzatory typu split

Urządzenia tego typu składają się z dwóch części - w miarę cichej jednostki wewnętrznej (z parownikiem i zespołem nawiewnym), wychładzającej pomieszczenie, oraz montowanego na zewnątrz agregatu wymuszającego przepływ ciepła. Korzystanie z takiego sprzętu umożliwia ulokowanie głośnej sprężarki w odległości nawet kilkunastu metrów od chłodzonego pomieszczenia.

Najczęściej jednostkę wewnętrzną umieszcza się przy ścianie zewnętrznej, tak żeby rurki łączące ją z jednostką zewnętrzną były krótkie. Powinno to być miejsce zacienione. W nasłonecznionym urządzenie będzie się intensywnie nagrzewać, działać z gorszą sprawnością, mniej ekonomicznie. W niektórych przypadkach, warto przenieść jednostkę zewnętrzną na inną ścianę, ustawić na gruncie, albo pod okapem dachu. Przedtem trzeba koniecznie sprawdzić, jaką maksymalną długość rur i różnicę poziomów pomiędzy jednostkami dopuszcza producent.

Jednostkę wewnętrzną zawiesza się na ścianie, pod sufitem albo ustawia na podłodze. Aby osiągać wymaganą cyrkulację powietrza i umożliwić konserwację urządzenia, podczas montażu należy zachować minimalną odległość od sufitu i po bokach.

Oba te urządzenia połączone są hermetycznie cienkimi rurkami, którymi przepływa czynnik chłodniczy.

Montaż trzeba powierzyć fachowcowi z odpowiednim sprzętem oraz uprawnieniami do pracy z gazowymi czynnikami chłodniczymi (tzw. f-gazami).

Spośród klimatyzatorów split do wyboru są jeszcze modele przysufitowo-przypodłogowe, kasetonowe i kanałowe, stosowane głównie w obiektach biurowych i przemysłowych. Klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowe można zaplanować zarówno pod sufitem, jak i przy podłodze. W pomieszczeniach z sufitem podwieszanym, najlepiej sprawdzą się wersje kanałowe lub kasetonowe.

Dowiedz się więcej o systemach typu split ➡️ Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora typu split?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Lindab

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz