Ile zaoszczędzimy na instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-07-24 09:45:18
Ile zaoszczędzimy na instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem?

Oszczędzanie energii jest dziś w modzie. Oszczędności szukamy w wielu miejscach, a jednym z nich jest instalacja wentylacyjna. Sposobem na pogodzenie konieczności wymiany powietrza z energooszczędnością jest najczęściej mechaniczna nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA DYSKUSYJNA
Ile zaoszczędzimy na instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem?
(fot. Went-Dom)

Większość osób liczy przede wszystkim na zyski w kosztach ogrzewania budynku. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet w najszczelniejszym domu, poprzez wentylację tracimy ok. 50–60% ciepła. Pozostałych strat nie da się uniknąć, bez zamurowania i ocieplenia drzwi i okien oraz odcięcia kanalizacji. Dlatego też zawsze będziemy musieli mieszkanie dogrzewać.

 

Większość rekuperatorów ma sprawność rzędu 60–70%. Oczywiście w warunkach laboratoryjnych można uzyskiwać parametry dużo wyższe, ale liczy się przecież to, co klient uzyska zimą w mieszkaniu, a nie to, co teoretycznie potrafi wymiennik ciepła. Tak więc najczęściej poruszany zysk w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, to realne zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30%

 


Rzeczywiście, podawana w katalogach sprawność ponad 90% jest nie do uzyskania dla całej instalacji z rekuperatorem, jednak 30% zmniejszenie kosztów ogrzewania to liczba „wzięta z sufitu”. Bez solidnego audytu energetycznego nie sposób przewidzieć, jaka będzie różnica w zużyciu energii pomiędzy domem wyposażonym w wentylację z odzyskiem ciepła i bez niej.

 

Nie chodzi o to, że takich oszczędności nie można osiągnąć – można, ale będzie to zależało od tego jak duże są pozostałe straty ciepła, intensywność wymiany powietrza, sprawność rekuperacji i wreszcie zużycie energii prze wentylatory. Przykładowo w domu o słabej izolacji przegród zewnętrznych, samo poprawienie wentylacji da niewiele.

 

Oczywiście można, i warto, przynajmniej wstępnie policzyć, ile ciepła rzeczywiście ucieka za sprawą wentylacji.

 

Podaję opis do wzoru, każdy może sobie policzyć sam, dając inne wartości
V = 200 m3/h – strumień powietrza
q = 1,2 kg/m3 – gęstość powietrza
c = 1kJ/kg·K – ciepło właściwe powietrza
dt = 23 K – średnia dobowa różnica temperatury dla okresu listopad–marzec (+20°C w pomieszczeniu –3°C na zewnątrz)
X = 0,5 – sprawność rekuperatora

 

To nam daje w ciągu doby (24h): Q = V·q·c·dt·X·24 h = 66240 kJ = 18,1 kWh

 

Jeśli przyjmiemy zużycie energii przez centralę 50 W · 24 h = 1,2 kWh zostaje nam Q = 16,9 kWh.
Uprzedzam od razu, że to obliczenia tylko przybliżone, np. dla średniej wilgotności powietrza. No i strumień jest stosunkowo niewielki. (…) No i nie uwzględniamy tego, że wymianę można ograniczyć, gdy nie ma nas w domu.

 


Licząc, że rekuperator będzie pracował rocznie przez 150 dni daje to 2535 kWh.

 

Jak duże będą to oszczędności w przeliczeniu na złotówki, zależy oczywiście od tego jak drogi jest nasz nośnik energii używany do ogrzewania (najdroższe to prąd, gaz płynny i olej opałowy).

 

Dlatego często podkreśla się inne, nieekonomiczne aspekty.

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to faktycznie przede wszystkim komfort. Co do tych oszczędności to nie jest tak różowo jak piszą w prasie/reklamach i niektórym czy nawet większości może ta inwestycja nigdy się nie zwrócić.

 


Tyle, że by poprawić rzeczywiście często niewydolną w domach jednorodzinnych wentylację grawitacyjną wystarczy mechaniczna wentylacja wyciągowa – zdecydowanie łatwiejsza do wykonania i tańsza inwestycyjnie. Jednak bywa i tak, że z pozoru niezbyt duże oszczędności osiągane dzięki rekuperacji pozwalają wyraźnie zmniejszyć koszt wykonania innych instalacji.

 

Nie tylko komfort. U mnie licząc zyski ze zastosowania rekuperatora można powiedzieć, że wychodzą one na zero (ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła). Jednak bez zastosowania rekuperatora musiałbym dać pompę ciepła o mocy grzewczej ok. 2 kW większej. To wiązałoby się z większym wymiennikiem gruntowym, zamiast 3 pętli byłyby 4 i zajęte dodatkowe 70 m2 działki.
To też warto brać pod uwagę.

 

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Roman

15 May 2020, 15:35

Witam Co mogę wyliczyć dzięki temu wzorowi? Najpierw jest napisane że dzięki temu wyliczeniu można określić "ile ciepła rzeczywiście ucieka za sprawą wentylacji", a później zużycie prądu przez wentylatory zamiast doliczyć do strat jest od nich ujęte

Gość AK47

17 Feb 2013, 14:53

reku ma ok 15- 200w mocy czyli w w ciągu doby może pobrac max 4,8 kWh jak tu wyszło 2535 kWh

Gość BlueNet

07 Aug 2012, 18:45

A co z kosztem wybudowania kominów wentylacji grawitacyjnej? Czy nie bilansuje on choć w części kosztów poniesionych na WM?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!