Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

Odpowiedź eksperta: Pompa ciepła to nowoczesne, praktycznie bezobsługowe rozwiązanie będące synonimem komfortu i luksusu. Jest ekologicznym źródłem czystej, zielonej i praktycznie darmowej energii. Dzięki zaawansowanej technologii pozwala na ogrzewanie budynku energią z zasobów naturalnych: powietrza lub gruntu. Wyposażona w inteligentny sterownik umożliwia zarządzanie pracą pompy zdalnie za pomocą tabletu lub smartfonu.

Pompa ciepła jest rozwiązaniem, które najczęściej wybierane jest jako system ogrzewania nowo budowanych domów, przede wszystkim w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Warto jednak pamiętać, że pompy ciepła zarówno gruntowe jak i powietrzne, mogą być stosowane również w instalacjach mieszanych, gdzie ogrzewanie podłogowe łączone jest z grzejnikami, ale również w budynkach, w których występują tylko grzejniki. W każdym z tych przypadków inaczej dobiera się moc urządzenia niezbędnego do komfortowego ogrzania budynku.

W instalacjach z grzejnikami należy uwzględnić zbiornik c.o., który będzie pełnił funkcję bufora ciepła dostarczanego przez pompę ciepła i zasilał instalację grzewczą.

Dystrybucja ciepła na poszczególne obiegi grzewcze obsługiwana jest przez sterownik pompy ciepła. Bez względu na rodzaj pompy ciepła i instalacji wybierając urządzenie do konkretnego budynku należy zadanie to powierzyć dedykowanym instalatorom lub projektantom.

mgr inż. Julia Sobaszek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
GALMET
fot. Galmet

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz