Dlatego takie pompy ciepła najczęściej pracują wykorzystując powietrze z pomieszczeń w budynku. Przy takim rozwiązaniu należy pamiętać, aby kubatura pomieszczenia, z którego czerpane jest powietrze, była wystarczająca. Przy zbyt małej kubaturze pomieszczenia, może okazać się, że zostanie ono wychłodzone, co uniemożliwi pracę pompy ciepła. Informacja o minimalnej kubaturze pomieszczenia jest podawana w instrukcji montażu pompy ciepła.
Na rynku są jednak dostępne również
pompy ciepła, których zakres pracy temperatury powietrza sięga nawet -10 stopni. Oznacza to, że takie urządzenie może pracować teoretycznie cały rok, czerpiąc energię z powietrza spoza budynku, ponieważ tak niskie temperatury występują dosyć rzadko w ciągu roku. Pompy ciepła pracujące przy takich niskich temperaturach, muszą mieć system odmrażania, który pozwoli na pozbycie się szronu lub lodu z wymiennika ciepła czerpiącego energię z powietrza.
Podsumowując
pompy ciepła przeznaczone do podgrzewania c.w.u. mogą pracować wykorzystując zarówno powietrze wewnętrzne, jak i zewnętrzne, zależy to tylko od zakresu temperatur pracy takiego urządzenia.
Grzegorz Łukasik
Product Manager
Bosch Termotechnika
fot. Buderus