Dodatkowo budynki o lekkiej konstrukcji szkieletowej, drewnianej lub o ścianach z betonu komórkowego charakteryzują się bardzo małą zdolnością do akumulacji ciepła. Oznacza to, że pomieszczenia szybko się nagrzewają jak i wychładzają, gdy wyłączy się ogrzewanie. Dlatego w takich domach najlepiej funkcjonują systemy ogrzewania o małej bezwładności cieplnej.
W połączeniu z technologią pomp ciepła najlepiej zastosować ogrzewanie powietrzne przy użyciu klimakonwektorów. Jeżeli zdolność akumulacji ciepła została poprawiona przez wykonanie murowanych wewnętrznych ścian nośnych i stropów, a ogrzewanie rozwiązane jako system wodny, to pompy ciepła mogą współpracować z ogrzewaniem powierzchniowym podłogowym lub ściennym.
Moc pompy ciepła powinna zostać dobrana tak samo jak w przypadku domów murowanych. Różnica polega na konieczności akumulacji ciepła w zbiorniku buforowym. Pojemność bufora powinna wynosić od 60 do 80 l na 1 kW mocy cieplnej pompy. Dzięki temu instalacja szybko reaguje na zmiany zapotrzebowania na ciepło, a równocześnie wydłuża się długość cyklu pracy pompy i włącza się ona rzadziej.
Robert Kałużny
Doradca techniczny ds. pomp ciepła Hewalex