Jak dobierać pompę ciepła do budynku o lekkiej konstrukcji?

Jak dobierać pompę ciepła do budynku o lekkiej konstrukcji?

Odpowiedź eksperta: Dobierając pompę ciepła do budynku należy pamiętać, że pracuje ona najlepiej - i w sposób najbardziej ekonomiczny – z ogrzewaniem niskotemperaturowym.

Dodatkowo budynki o lekkiej konstrukcji szkieletowej, drewnianej lub o ścianach z betonu komórkowego charakteryzują się bardzo małą zdolnością do akumulacji ciepła. Oznacza to, że pomieszczenia szybko się nagrzewają jak i wychładzają, gdy wyłączy się ogrzewanie. Dlatego w takich domach najlepiej funkcjonują systemy ogrzewania o małej bezwładności cieplnej.

W połączeniu z technologią pomp ciepła najlepiej zastosować ogrzewanie powietrzne przy użyciu klimakonwektorów. Jeżeli zdolność akumulacji ciepła została poprawiona przez wykonanie murowanych wewnętrznych ścian nośnych i stropów, a ogrzewanie rozwiązane jako system wodny, to pompy ciepła mogą współpracować z ogrzewaniem powierzchniowym podłogowym lub ściennym.

 

Moc pompy ciepła powinna zostać dobrana tak samo jak w przypadku domów murowanych. Różnica polega na konieczności akumulacji ciepła w zbiorniku buforowym. Pojemność bufora powinna wynosić od 60 do 80 l na 1 kW mocy cieplnej pompy. Dzięki temu instalacja szybko reaguje na zmiany zapotrzebowania na ciepło, a równocześnie wydłuża się długość cyklu pracy pompy i włącza się ona rzadziej.

Robert Kałużny
Doradca techniczny ds. pomp ciepła Hewalex

Komentarze

Gość Altermal
13-09-2012 09:59
Chyba nie do końca tak. Wieloletnie doświadczenie mówi, że jeżeli decydujemy się na niskotemperaturową pompę ciepła, konstrukcja ścian budynku ma raczej niewielki wpływ na dobór pompy. Oczywiście pomijam fakt, że dom musi być naprawdę dobrze i fachowo ocieplony, przy czym mam ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz