Czy pompy ciepła mogą współpracować z gazowym kotłem kondensacyjnym?

Czy pompy ciepła mogą współpracować z gazowym kotłem kondensacyjnym?

Pompy ciepła dzięki inteligentnemu sterownikowi, mogą współpracować z kotłami kondensacyjnymi, a taki układ nazywamy hybrydą. Kocioł kondensacyjny pełni wówczas rolę szczytowego źródła ciepła.

Szczytowe źródło ciepła to urządzenie które uruchamiane jest kiedy pompa ciepła nie jest w stanie sama zagwarantować odpowiedniej ilości ciepła aby zapewnić komfort cieplny. Parametrem decydującym o uruchomieniu szczytowego źródła ciepła jest temperatura zewnętrzna, a dokładniej punkt biwalentny. Jeśli wiemy jakie jest zapotrzebowanie na ciepło naszego domu i dysponujemy wykresem danej pompy ciepła możemy wyznaczyć punkt biwalentny, czyli punkt do którego nasza pompa ciepła może pracować samodzielnie. Kiedy temperatura spadnie poniżej tego punktu uruchamia się dodatkowe źródło ciepła. Ustawień punktu włączenia/wyłączenia źródeł ciepła dokonujemy najczęściej w sterowniku zarządzającym pracą pompy ciepła.

Warto podkreślić że współpraca pompy ciepła z kotłem kondensacyjnym jest bardzo korzystna z punktu widzenia zarówno instalacji grzewczej jak i naszego portfela. Dzięki takiemu połączeniu nie trzeba zawyżać mocy pompy ciepła pod kątem kilkunastu mroźnych dni w roku. Należy pamiętać również że niskotemperaturowe instalacje grzewcze zaprojektowane dla pompy ciepła znakomicie współpracują z kotłami kondensacyjnymi zapewniając najwyższe możliwe oszczędności energii.

Ekspert TERMET S.A.

Komentarze

Gość Gość
11-09-2022 22:14
Przy wyborze pompy cieplnej trzeba pamiętać , ze nie które będą wycofywane , te najbardziej szkodliwe dla atmosfery 
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz