Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła działa zupełnie inaczej niż elektryczny kocioł lub grzejnik. Jak to możliwe, że zużywa nawet 5 razy mniej prądu niż oddaje ciepła do budynku? Ile prądu musi ona zużyć, żeby ogrzać typowy dom? I co najważniejsze - ile ten prąd będzie kosztować?

Wiele osób wciąż nieufnie podchodzi do pomp ciepła. Zastanawiają się jak to możliwe, że pompa oddaje w postaci ciepła kilka razy więcej energii, niż pobrała jej w postaci prądu. Co ma np. oznaczać sprawność 400%?

Tymczasem nie ma tu żadnego oszustwa. Ta dodatkowa energia nie bierze się z niczego, lecz pochodzi z otoczenia. Bo pompa ciepła tak naprawdę sama nie jest źródłem ciepła. Jej zadanie polega na czerpaniu go z otoczenia i przekształcaniu go na użyteczną dla nas postać, czyli taką, której będzie można użyć w instalacji grzewczej. Cały problem polega bowiem na tym, że chociaż zasoby ciepła (energii) wokół nas są ogromne, to zwykle jest to tzw. ciepło niskotemperaturowe. Bez trudu można np. schłodzić powietrze przepływające przez pompę z +5 do +4°C i dzięki temu pozyskać z niego ciepło. Ale jak to ciepło wykorzystać, przekazać wodzie w obiegu centralnego ogrzewania, która ma ok. 30°C? Do tego właśnie potrzebna jest pompa ciepła.

Naprzemiennie sprężając i rozprężając krążący w zamkniętym obiegu gaz (czynnik roboczy pompy) przekazuje ona ciepło od ciała chłodniejszego (powietrze zewnętrzne) do cieplejszego (woda w obiegu c.o.). To ruch ciepła niejako pod górę, odwrotnie niż w naturalnych warunkach (od ciała cieplejszego do chłodniejszego). Żeby go wymusić pompa (a właściwie jej sprężarka) musi wykonać pracę, do czego właśnie zużywa prąd.

Mamy tu więc podstawową różnicę pomiędzy ogrzewaniem kotłem i pompą ciepła. Kocioł zawsze oddaje do budynku nieco mniej energii (ciepła), niż zawierało jej zużyte paliwo. Bo zawsze występują pewne straty - ucieczka ciepła do komina, niepełne spalanie itd. Natomiast pompa ciepła oddaje kilka razy więcej ciepła, niż pobrała energii z sieci elektrycznej. 

Co oznacza COP?

Miarą tego jak dobrze pompa radzi sobie z "wyciąganiem" ciepła z otoczenia jest współczynnik COP (Coefficient of Performance), nazywany współczynnikiem efektywności. To stosunek ilości energii (ciepła) oddanej do instalacji grzewczej oraz ilości energii elektrycznej zaczerpniętej z sieci. Innymi słowy, jeżeli COP wyniesie np. 4, to znaczy, że pompa pobierając 1 kWh prądu z sieci dostarcza do budynku aż 4 kWh ciepła. Z tego 3 kWh to ciepło zabrane z otoczenia, np. z powietrza zewnętrznego, natomiast 1 kWh prądu z sieci też ostatecznie trafia do budynku w postaci ciepła.

Różnice w w funkcjonowaniu pompy ciepła i kotła
Różnice w w funkcjonowaniu pompy ciepła i kotła

Wiedząc o tym łatwo zrozumiemy, dlaczego wysoka wartość COP jest taka ważna. To nie jakiś abstrakcyjny współczynnik, który ma dobrze wyglądać w katalogu, od niego wprost zależy zużycie prądu z sieci, a za niego płacimy. Każdy powinien zapamiętać podstawową regułę - im wyższy jest współczynnik COP, tym niższe są nasze rachunki za prąd. Dokładniej mówiąc, tyle ile wynosi COP, tyle razy są one mniejsze, w porównaniu z sytuacją kiedy używalibyśmy prądu wprost do ogrzewania - zasilając elektryczne grzejniki, kocioł, czy maty podłogowe. Na przykład współczynnik COP pomp Panasonic Aquarea przekracza nawet 5, czyli za 1 kWh ciepła płacimy zaledwie 1/5 ceny 1 kWh prądu.

Kiedy pompa ciepła pracuje efektywnie?

Trzy wykresy pokazujące standardy WT2014, WT2017, WT2021 - ilość zużywanej energii elektrycznej oraz ciepła z otoczenia  

Standardy WT2014 - ilość zużywanej energii elektrycznej oraz ciepła z otoczenia
Standardy WT2017 - ilość zużywanej energii elektrycznej oraz ciepła z otoczenia
Standardy WT2021 - ilość zużywanej energii elektrycznej oraz ciepła z otoczenia

Ile prądu zużywa pompa ciepła zależy przede wszystkim od dwóch czynników:

  • zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania pomieszczeń oraz do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), bo zwykle również to zadanie spoczywa na pompie;
  • sprawności pompy ciepła (COP), osiąganej w tym konkretnym budynku.
Utrzymanie niskiej temperatury wody w obiegu c.o. (ok. 35°C), gwarantuje wysoką sprawność pompy ciepła. Ale pompy Panasonic utrzymują wysoki COP (ok. 3,5) nawet przy 55°C.
Utrzymanie niskiej temperatury wody w obiegu c.o. (ok. 35°C), gwarantuje wysoką sprawność pompy ciepła. Ale pompy Panasonic utrzymują wysoki COP (ok. 3,5) nawet przy 55°C.

Pierwszy czynnik, to kwestia standardu energetycznego budynku oraz jego wielkości. Oczywiste, że mając bardziej energochłonny dom, o gorszej izolacji ścian, okien itp. będziemy więcej płacić za ogrzewanie, niż w budynku o lepszym standardzie energetycznym. Tak będzie nawet, jeżeli w obu przypadkach instalacja grzewcza będzie równie wysokiej jakości.

Druga sprawa to sprawność samej pompy ciepła - osiągany przez nią współczynnik COP. Ten zaś zależy nie tylko od budowy i jakości samej pompy, ale też od warunków w jakich ona pracuje. W przypadku pomp typu powietrze/woda zasadnicze znaczenie ma tu temperatura powietrza zewnętrznego oraz temperatura wody w obiegu c.o. Temperatura zewnętrzna zmienia się w bardzo szerokim zakresie i w zasadzie nie mamy na nią wpływu.

Chociaż w pewnym stopniu możemy decydować, kiedy będzie działać pompa. Wiosną i jesienią praca w środku dnia będzie niewątpliwie bardziej efektywna niż działanie nocą, kiedy zdarzają się już przymrozki. Za to od naszej decyzji i budowy instalacji grzewczej zależy temperatura wody w obiegu c.o. Podstawową zasadą jest utrzymywanie jej na jak najniższym możliwym poziomie. Bo im niższa jest temperatura wody, tym lepsza jest sprawność pompy, jej współczynnik COP rośnie.

Dlatego właśnie tak popularne jest ogrzewanie płaszczyznowe - podłogowe, rzadziej sufitowe lub ścienne. W jego przypadku do efektywnego działania ogrzewania wystarcza temperatura wody ok. 35°C. Natomiast w instalacji z typowymi grzejnikami ściennymi temperatura wody w obiegu musi być o wiele wyższa, na poziomie 55°C. Zaś dla każdej pompy 20°C to ogromna różnica, która wyraźnie przekłada się na sprawność (COP) i koszty działania.

W tej sytuacji najlepiej posłużyć się tzw. sezonowym współczynnikiem efektywności SCOP. To tak naprawdę COP w postaci uśrednionej, po uwzględnieniu zmian temperatury zewnętrznej, jakie następują w ciągu sezonu. Nie jest to wskaźnik doskonały, idealnie obrazujący warunki pracy, lecz i tak bez porównania lepszy, niż COP wyznaczone dla jednej konkretnej temperatury zewnętrznej. Dlatego SCOP używa się do obliczenia ile energii zużyje pompa, żeby pokryć zapotrzebowanie na ciepło w ciągu sezonu grzewczego.

Na trzech przykładach (wykresach) pokazujemy ile ciepła na potrzeby ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody trzeba dostarczyć do domów o powierzchni 150 m2, wybudowanych w trzech standardach energetycznych. Podstawą są tu roczne limity zużycia energii według kolejnych wersji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT). To odpowiednio:

  • WT2014 - 18 000 kWh;
  • WT2017 - 13 000 kWh;
  • WT2021 - 9500 kWh.

Zakładamy ogrzewanie tych domów pompami ciepła Panasonic, pokazując przy tym jaką część będzie stanowiła energia elektryczna (za którą płacimy), oraz darmowe ciepło pobrane z otoczenia. Za każdym razem są to dwa warianty.

Pierwszy to ogrzewanie niskotemperaturowe, np. podłogowe. Temperatura wody grzewczej wynosi wówczas 35°C, co w przypadku tych nowoczesnych pomp daje bardzo wysoki wskaźnik SCOP wynoszący aż 4,9.

Drugi wariant to zaś dom z tradycyjnymi grzejnikami ściennymi, a co za tym idzie wymagający podgrzewania wody do 55°C. W tym przypadku SCOP jest wyraźnie niższy i wynosi 3,5. Trzeba bowiem podkreślić, że nawet w przypadku bardzo dobrych pomp takich jak High Performance oraz T-CAP, które są wstanie podgrzewać wodę nawet do 65°C, jej wysoka temperatura w obiegu odbija się negatywnie na sprawności. Tego zjawiska nie unikniemy w żadnej pompie ciepła. Różnicę w zapotrzebowaniu na prąd wyraźnie widać na naszych wykresach. Dlatego każdy kto budują lub modernizując dom myśli o zastosowaniu pompy ciepła powinien zadbać nie tylko o jego energooszczędność, ale także pomyśleć o zapewnieniu możliwie niskiej temperatury w obiegu c.o.


Czy Aquarea High Performance All in One Compact to najlepsza pompa ciepła powietrze woda? (panasonic.eu)

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Wykres kosztów ogrzewania domów o powierzchni 150 m2, w różnym standardzie energetycznym
Wykres kosztów ogrzewania domów o powierzchni 150 m2, w różnym standardzie energetycznym

Tak naprawdę dla niewielu osób, małe zużycie energii jest celem samym w sobie. Zwykle chodzi raczej o niskie rachunki za ogrzewanie. A przecież nawet utrzymanie energooszczędnego domu może sporo kosztować, jeżeli będziemy ogrzewać go drogim paliwem, takim jak gaz płynny, a tym bardziej prąd. Myślenie o kosztach ogrzewania jest jak najbardziej uzasadnione, bo w polskich warunkach klimatycznych to właśnie ono stanowi największą część kosztów utrzymania domu. 
Certyfikat Passive House Institute to potwierdzenie najwyższej efektywności. Pompa 5 kW osiąga SCOP aż 5,1 przy temperaturze wody 35°C oraz 3,5 przy 55°C.

Obecnie to właśnie pompy ciepła oferują najniższe koszty ciepła oraz ogrzewania domu. Wprawdzie wykorzystują one niewątpliwie drogi nośnik energii w postaci prądu elektrycznego, ale gospodarują nim w sposób niezwykle efektywny. Samo obliczenie jednostkowego kosztu ciepła (za 1 kWh) jest bardzo łatwe, gdy znamy cenę z 1 kWh prądu oraz wartość COP lub SCOP. Wystarczy je przez siebie podzielić, tak więc przy cenie za prąd wynoszącej obecnie 0,65 zł/kWh otrzymujemy odpowiednio:

  • 0,13 zł/kWh - SCOP 4,9;
  • 0,19 zł/kWh - SCOP 3,5.

Tak więc, im wyższa jest sprawność, tym niższe są koszty eksploatacji. Liczy się przy tym sprawność w ciągu całego sezonu, a nie chwilowa wartość COP, określona przez producenta wyłącznie w najkorzystniejszych warunkach. Rzetelne, obiektywne dane to podstawa. Niektóre pompy Panasonic mają zaś nawet certyfikat wydany przez Passive House Institute. Nie chodzi bynajmniej o to, że są przeznaczone tylko do domów pasywnych. Certyfikat Passive House Institute potwierdza, że zostały zbadane przez niezależną od producenta instytucję, a ich wysoką sprawność potwierdzono w pełnym zakresie warunków pracy.

Warto sobie uświadomić, że cena ciepła z innych źródeł może być nawet kilka razy wyższa i wynosi obecnie około:

  • 0,20 zł/kWh - węgiel kamienny;
  • 0,27 zł/kWh - gaz ziemny (z sieci);
  • 0,37 zł/kWh - gaz płynny (jeśli mamy zbiornik na własność, a nie dzierżawimy go od dostawcy).

Ogrzewanie pompą ciepła okazuje się więc nie tylko wyraźnie tańsze nawet od wykorzystania gazu z sieci, ale też od ogrzewania węglem. I to nawet wówczas, jeżeli pompa musi zasilać wysokotemperaturowe grzejniki ścienne (SCOP 3,5). 

Jak jednak te ceny ciepła przekładają się na roczne koszty ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u.? To pokazujemy na wykresie. Znów w trzech wariantach standardu energetycznego, wynikającego z warunków technicznych (WT), oraz przy różnym SCOP. Zestawiamy to zaś z kosztami ogrzewania domu za pomocą gazu płynnego (propanu), kupowanego w umiarkowanej cenie 2 zł/l. To paliwo jest bowiem najczęściej postrzegane jako alternatywa dla ogrzewania pompą ciepła. Jednak od razu widać, że różnica w kosztach jest duża. Nowy dom (WT 2021) ogrzejemy pompą za ok. 1200 zł/rok, zaś propan kosztowałby 3000 zł/rok. 

Na czym polega zdalny serwis i diagnostyka pompy ciepła?

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Pl

24 Lis 2021, 21:35

Niestety zapowiedziane pidwyzki 17% rocznie przez najblizsze 10 lat nie prognozuja dobrze dla pomp ciepla, jedynie z fotowoltaika jest sens inwestowac.., ale znow koszt idzie w gore   Czytam, ze 4MWh wystarczaja na cale gospodarstwo w pompa, a ja dla 5 osobowej rodziny oplacam co ...

time image

Gość Czytalnik

16 Lis 2021, 10:01

Informacje dla sceptyków: Mam pompę ciepła gruntową. Całkowite roczne zużycie prądu 4,07MWh. Tj. ogrzewanie domu, ciepłej wody i przyrządzanie posiłków (płyta indukcyjna, podwójny piekarnik) w tym zużycie energii na pranie, suszenie, lodówka i światło. Mam również panele ...

time image

19 Paź 2021, 18:10

7 godzin temu, Gość Marek napisał: życie tez jest założeniem ale trzeba jakoś planować. dzis fakty sa takie, że prąd jest już drogi i trudno by znacznie wzrósł. za to gaz był wstrzymywamy i ceny będa uwalnianie. nie mówiąc już o ekogroszku. 5 ton po 1200 = ...

time image

Gość Zszokowana cenami gazu

19 Paź 2021, 17:45

Po podwyżce gazu ziemnego o 173% to raczej ogrzewanie gazowe stało się luksusem. Kosztem jest założenie, ale użytkowanie może okazać się tańsze.

time image

Gość Marek

19 Paź 2021, 10:27

życie tez jest założeniem ale trzeba jakoś planować. dzis fakty sa takie, że prąd jest już drogi i trudno by znacznie wzrósł. za to gaz był wstrzymywamy i ceny będa uwalnianie. nie mówiąc już o ekogroszku. 5 ton po 1200 = 6 tysiaków. nie ma opcji, by w takim klimacie nie rosła ...

time image

16 Paź 2021, 09:32

Wszelkie kalkulacje i wyliczenia radzę na razie zostawić w spokoju. Bo dzisiaj mogą być prawdziwe, ale tylko do jutra. Przy tej inflacji, niepewności na rynkach i skokowych wzrostach cen, to jest już wróżenie, a nie wyliczanie. 

time image

16 Paź 2021, 09:32

2 godziny temu, Gość RYSZARD napisał: Pompa to luksusowe ogrzewanie. Dla mnie. Jak dla Ciebie, to żyj w luksusie... albo marz o życiu w luksusie... marzenia - dobra rzecz...

time image

16 Paź 2021, 07:01

Ze swoim zdaniem jest jak ze śpiewem, każdy może, ale nie każdy musi tego słuchać. Po 18 latach mieszkania i ogrzewania domu prądem bez XIX wiecznego układu wodnego do ogrzewania (co) inwestycja w gaz i taką instalację jeszcze była by bardziej kosztowna niż ogrzewanie elektryczne. ...

time image

Gość RYSZARD

16 Paź 2021, 06:54

Każdy ma własne zdanie. Pompa to luksusowe ogrzewanie. Dla mnie.

time image

16 Paź 2021, 06:40

10 godzin temu, Gość Andrzej napisał: Pompa ciepła wraz z rekuperacją to wygoda a nie ekonomia. Koszt pompy plus reku zwraca się gdzieś po 60 latach wp porównaniu z gazem, nie liczę tutaj kosztów serwisu który jest obowiązkowy. Ale zważywszy na kierunek marszu ...

time image

16 Paź 2021, 06:17

9 godzin temu, Gość Andrzej napisał: Pompa ciepła wraz z rekuperacją to wygoda a nie ekonomia Bardzo celna uwaga!!! 9 godzin temu, Gość Andrzej napisał: Koszt pompy plus reku zwraca się gdzieś po 60 latach wp porównaniu z gazem A ...

time image

Gość Andrzej

15 Paź 2021, 20:38

Pompa ciepła wraz z rekuperacją to wygoda a nie ekonomia. Koszt pompy plus reku zwraca się gdzieś po 60 latach wp porównaniu z gazem, nie liczę tutaj kosztów serwisu który jest obowiązkowy. Ale zważywszy na kierunek marszu świata to jest nieuniknione.

time image

Gość BOGUŚ

14 Paź 2021, 18:26

Załóżmy filtry na kominy takie które spełniają normy i po sprawie

time image

13 Paź 2021, 13:48

1 godzinę temu, Gość mirek napisał: Nie ma odwrotu od pomp.    To samo mówili kiedyś o Unii. Że nasze miejsce tylko w Europie. A tu się nagle okazuje, że niekoniecznie.

time image

Gość mirek

13 Paź 2021, 12:24

Nie ma odwrotu od pomp. rozumiem wszystkich tu komentujacych ekspertów, bo polak wie najlepiej, zna sie na wszystkim ale prawda jest taka, ze pompa daje szerego korzysci w porownaniu do pieca. nie wspominam juz o syfie, ktory sie z tego pieca wydobywa (a mowie to z autopsji, bo sam ma pompe ...

time image

12 Paź 2021, 08:52

1 godzinę temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał: Rozumiem, że to pytanie retoryczne? Dla jednego 8 tys., dla drugiego 50 tys. zł. Nie to pytanie o stosowany język i dookreślone sformułowanie, po co pisać papkę która nic nie wnosi?    PS To ...

time image

12 Paź 2021, 07:47

21 godzin temu, gawel napisał: ile to jest sporo? Rozumiem, że to pytanie retoryczne? Dla jednego 8 tys., dla drugiego 50 tys. zł.

time image

11 Paź 2021, 11:31

1 minutę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Koszt pompy ciepła + koszt instalacji PV+ montaż = suma końcowa na fakturze. Teraz pytanie, czy to sporo? Otóż to - jedni rozliczą sobie inwestycję w odliczeniach, dostaną dotację i od tej sumy odejmą różnicę ...

1 godzinę temu, gawel napisał: ile to jest sporo? Koszt pompy ciepła + koszt instalacji PV+ montaż = suma końcowa na fakturze. Teraz pytanie, czy to sporo? Otóż to - jedni rozliczą sobie inwestycję w odliczeniach, dostaną dotację i od tej sumy odejmą różnicę ...

time image

11 Paź 2021, 10:06

56 minut temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał: To przecież dotyczy każdego nowoczesnego źródła ciepła, ale też np. rekuperacji. Żeby w przyszłości oszczędzać, trzeba najpierw sporo zainwestować.    ile to jest sporo?

time image

11 Paź 2021, 09:09

To przecież dotyczy każdego nowoczesnego źródła ciepła, ale też np. rekuperacji. Żeby w przyszłości oszczędzać, trzeba najpierw sporo zainwestować.   

time image

Gość Emeryt

10 Paź 2021, 12:43

Ceny pomp ciepła dalej są bardzo wysokie chociaż od kilkunastu lat systematycznie spadają bez dofinansowania i odpowiedniej polityki cenowej prądu ludzie zawsze będą szukać alternatywy .Jak przekonać emeryta który ma 1.5 tys 2 lub nawet 3 tyś na życie mieszka w nie ocieplonym budynku ...

time image

Gość Wiciu

08 Paź 2021, 07:01

Mam 65 lat dom jednorodzinny wolno stojący, koszt pompy to około 30 - 40 tyś. Teraz za ogrzewanie gazem płacę około 400 zł.na dwa miesiące to jast 2400 rocznie, sam zwrot kosztów zakupu pompy to 15 lat mojego ogrzewania a gdzie koszty prądu zużytego przez pompę, serwisu, to kolejne ...

time image

07 Paź 2021, 06:29

2 godziny temu, Gość Yaho napisał: Sama modernizacja to nieźle koszty. Dobra pompa 40k, wymiana na podłogówkę z 50k, fotowoltaika pod pompę z 45k i 150k się uzbiera jak nic. A i rekuperacja jeszcze z 50k. Za taki pieniądz to 25 lat gazem będę ogrzewał i w majtkach ...

time image

Gość Yaho

07 Paź 2021, 04:23

Sama modernizacja to nieźle koszty. Dobra pompa 40k, wymiana na podłogówkę z 50k, fotowoltaika pod pompę z 45k i 150k się uzbiera jak nic. A i rekuperacja jeszcze z 50k. Za taki pieniądz to 25 lat gazem będę ogrzewał i w majtkach chodził po domu.

time image

Gość Sts

06 Paź 2021, 18:23

Prąd może ji kosztuje 0,66zł/kWh jednak drugie tyle kosztuje rzesył 1 kWh. Omyłka cz oszustwo?

Dnia 2.10.2021 o 08:59, Gość Naukowiec napisał: A od kiedy to pompa wykorzystuje konwertuje zużyty prąd na ciepło? Prąd idzie na sprężarkę więc na 1kW zużycia pompa musi przepompować 4kW ciepła przy COP 4 a nie 3kW jak autor napisał. W trybie ogrzewania ...

time image

Gość Analiza

05 Paź 2021, 07:38

Hmmm, to przy ogrzewaniu kominkowym z DGP jestem tańszy. Na 100m2 powierzchni użytkowej i uzyskanej, stałej temperaturze 22+23°, zużywam na sezon 4m³ drewna i koszt mam ok. 1000zł/sezon. Koszty instalacji znacznie niższe. I niestraszny mi brak prądu. Jednakże, skoro pompa ciepła, ...

time image

Gość Karol Szymański

04 Paź 2021, 17:39

A ja jestem na etapie zakupu pompy i ten tekst jest dla mnie ok. trudno by autor napisał tu pracę dyplomowa a tak chyba niektórzy oczekują. Musi upraszczac i to jest normalne. my Polacy, to kiedyś na autach, a teraz na pompach ciepła znamy się najlepiej. No i ten pozytywny post o ekogroszek ...

time image

Gość Greg24

04 Paź 2021, 15:44

Bzdury. Ciekawe skąd autor wziął ceny kWh dla różnych źródeł ciepła. Z autopsji wyliczyłem że ekogroszek z podajnikiem (a tylko taki można teraz rozważać) to 12-14gr/kWh. Gaz ziemny 16gr/kWh. Prąd to prawie 70gr/kWh. Przy COP=3,5 dla większości docieplonych domów daje 15gr/kWh. ...

time image

Gość Zlazou

04 Paź 2021, 08:09

Następny lobbing jak z solary i fotowoltaika

time image

Gość Inżynier energetyk

04 Paź 2021, 07:23

Nasi rządzący stawiając w owczym pędzie na masowe instalowanie pomp ciepła nie biorą pod uwagę b. ważnego problemu. Polska nie leżyw obszarze basenu można Śródziemnego. Z tego powodu, że o dkilku lat mamy cieplejsze zimy, to nie znaczy, że nie pojawią się dni gdzie temperatura ...

time image

Gość Sdf

03 Paź 2021, 17:59

Bajki dla dorosłych

time image

Gość grucha

03 Paź 2021, 17:13

A jak się ma instalacja pompy ciepła / klimatyzacji powietrznej do tej na wodę ? I jeszcze te obleśne grzejniki wszędzie tylko zabierające miejsce - nie lepiej założyć mini split ? Jak ktoś nie lubi mieć na ścianie pudełka to przecież można w suficie założyć kasetony

time image

03 Paź 2021, 13:19

1 godzinę temu, Gość Tratatata. napisał: Mój znajomy zima miał rachunek 2000 za 2miesiace...   To cienko. Jeden gość miał rachunek za 1 kolację z knajpy na ponad 4300 zł

time image

Gość Tratatata.

03 Paź 2021, 12:14

Mój znajomy zima miał rachunek 2000 za 2miesiace...

time image

03 Paź 2021, 07:15

1 godzinę temu, gawel napisał: Uku a może zamiast umieszczać pompę na grzejnikach lepiej umieścić ją na bloczkach fundamentowych lub stelażu? Proponowane przez Ciebie rozwiązanie jest bez sensu jakby umieszczać balie na 3 pralkach automatycznych aby się nie kiwała.    Musi ...

time image

03 Paź 2021, 05:40

9 godzin temu, Gość Gość napisał: Pompa ciepła może być na grzejnikach tylko trzeba je zwiększyć i będzie git nieuki Uku a może zamiast umieszczać pompę na grzejnikach lepiej umieścić ją na bloczkach fundamentowych lub stelażu? Proponowane przez Ciebie ...

time image

Gość Gość

02 Paź 2021, 19:51

Pompa ciepła może być na grzejnikach tylko trzeba je zwiększyć i będzie git nieuki

time image

Gość Ja

02 Paź 2021, 17:59

Dokładnie was z tym opisem powaliło

time image

Gość Ciekawy

02 Paź 2021, 12:49

A gdzie porównanie kosztów inwestycji w standardzie WT2014, 2017 i 2021. Gdzie koszt pompy? Gdzie informacja o kosztach serwisowania i przeglądów. Gdzie koncowa analiza calkowitego kosztu kWh w perspektywie 20 kolejnych lat? Co, nie chce sie? Już tak kolorowo nie jest?

time image

Gość Pompa ciepła

02 Paź 2021, 10:33

Baranki proponuję zamieszkać w jaskini i rozpalić ognisko. Ciemnogród. Tyczy się przeciwników pomp ciepła

time image

Gość Marek Ekodom-OZE Warszawa

02 Paź 2021, 09:57

Proszę Państwa! Ja używam piec elektryczny i w ubiegłym roku zużyłem 4000 kWh na dom 160 M2. Tajemnicą jest nie to czy pompa czy piec lecz to jaki mamy ocieplony dom i jak rozwiązane grzejniki w pokojach Także niech nikt nie pisze bredni podpierając się wywodami firm produkujących ...

time image

Gość Grażyna Rzepniewska

02 Paź 2021, 07:51

Mam pompe Daikin 8 kw od 2 lat, ogrzewanie podlogowe i w sypialniach grzejniki. Zima tego roku byla mroźna, od lutego wiec zwiększyłam opłatę miesieczna z 200 zl na 300 zl do czerwca i po odczytaniu licznika, nie placilam za lipiec. Koszt caloroczmy ogrzania domu i cieplej wody to 2000 ...

time image

Gość Pio

02 Paź 2021, 07:42

Dobre pytanie. Jaki jest koszt pompy? Ile kosztuje coroczny serwis?

time image

Gość Naukowiec

02 Paź 2021, 06:59

A od kiedy to pompa wykorzystuje konwertuje zużyty prąd na ciepło? Prąd idzie na sprężarkę więc na 1kW zużycia pompa musi przepompować 4kW ciepła przy COP 4 a nie 3kW jak autor napisał.

time image

Gość Tom

02 Paź 2021, 06:58

A jaki jest współczynnik COP zimą przy tem.--5C.?

time image

Gość Sebastian

02 Paź 2021, 06:30

Dlaczego nikt nie wspomina o tym że w kazdej pompie ciepła zamontowana jest zwykła grzałka elektryczna 1200 kwh . Dlaczego i po co ona tam jest ? :)))

time image

Gość SJ

02 Paź 2021, 06:30

Każdy dom i każdy użytkownik jest inny, jeden ma nowoczesny dom szczelne okna i grzeje do 22st ma wszędzie podłogowe ogrzewanie to będzie tanio. Drugi ma dom nie modernizowany wszędzie kaloryfery dobrane na 60st okna niby nowe a wieje oknami i 24stopnie w domu to cokolwiek by nie założył ...

time image

Gość Gsdfg

02 Paź 2021, 06:14

Najtańsze to tylko na ulotce w rzeczywistości koszt pompy bardzo duży co już się przekłada że za to ciepło zapłaciliśmy bardzo wysoką cenę. Dodatkowo za miesiąc przeciętnie płacimy ok 5 tys. rocznie . Nie polecam to pic na wodę.

time image

Gość Juri

02 Paź 2021, 06:06

No cóż , kpimy z tego czego nie znamy . Ja jestem użytkownikiem pompy ciepła od dwóch lat i nie zamieniłby jej na nic innego. Odziwo, koszty za co i cwu spadły o 50% w stosunku do ogrzewania ecogroszkiem. Nie wspomnę o bezobsługowości . Ważne żeby dobrać odpowiednią pompę ,nie ...

time image

Gość Dadi

02 Paź 2021, 05:28

Właśnie przez tydzień -20 i licznik się urwie ,a w pięknym salonie trzeba będzie rozpalić ognisko. Ceny prądu będą szły w górę i serwis takiej pompy też kosztuje.

time image

Gość Jacek

02 Paź 2021, 04:56

Jestem na etapie wymiany pieca węglowego na pompę ciepła. Mam dom docieplony grzejniki na ścianie dom 220m2 Pompa będzie zamontowana 12kw Mam zamontowane fotowoltaiczne panele 3 kw 4lata . Ciekawy jestem ile kosztować mnie będzie ogrzewanie w zimie.

time image

Gość Sceptyk

02 Paź 2021, 04:48

Już widzę takie niskie koszty jak na dworze jest - 20 stopni a musisz podgrzać wodę do 55 stopni. Licznik za prąd to chyba się ukręci z szybkości

time image

Gość Robil

02 Paź 2021, 04:42

Kup sobie versati COP powyżej 5 jakość też 5 a cena smiech

time image

Gość Inżynier

02 Paź 2021, 04:35

Ale bzdury. Dawno czegoś takiego nie czytałem. Dlaczego nikt nie napisał o dużych kosztach zakupu pompy i drogim serwisie, który po kilku latach już jest potrzebny.

time image

02 Paź 2021, 04:31

Pompa ciepła działa zupełnie inaczej niż elektryczny kocioł lub grzejnik. Jak to możliwe, że zużywa nawet 5 razy mniej prądu niż oddaje ciepła do budynku? Ile prądu musi ona zużyć, żeby ogrzać typowy dom? I co najważniejsze - ile ten prąd będzie kosztować? Pełna treść ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje