Czy mogę zamontować grzejniki kanałowe w podpiwniczonym domu?

Czy mogę zamontować grzejniki kanałowe w podpiwniczonym domu?

Duże okna tarasowe powodują znaczne straty ciepła z salonu, co utrudnia utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu podczas mrozów. W pobliżu okien tarasowych panuje wyraźnie niższa temperatura niż w pozostałej części salonu, a montaż tradycyjnych grzejników w tym miejscu jest niemożliwy ze względu na brak przestrzeni. Czy montaż grzejników kanałowych w podłodze jest możliwy w domu podpiwniczonym?

 Umieszczenie grzejników kanałowych w podłodze zależy od rodzaju stropu i ułożenia jego elementów nośnych. Montaż pod oknami tarasowymi jest możliwy, jeśli warstwy nadstropowe (jastrych i ocieplenie) są wystarczająco grube (około 10 cm), aby pomieścić kanały grzejników.

W stropie monolitycznym montaż grzejników nie stanowi problemu. Wystarczy wyciąć odpowiednie otwory.

W stropie gęstożebrowym montaż jest możliwy, jeśli belki biegną równolegle do okien tarasowych. W przypadku belek prostopadłych konieczne jest zastosowanie krótszych grzejników połączonych w szereg.

Popularne stropy Teriva mają zbyt mały rozstaw belek (do 60 cm), co uniemożliwia montaż dłuższych grzejników. W takiej sytuacji można zastosować krótsze grzejniki połączone w szereg i przykryte jednym rusztem maskującym.

Krótsze grzejniki mają mniejszą moc (około 150 W przy parametrach zasilania 65/55/20°C). Aby uzyskać odpowiednią efektywność ogrzewania, można połączyć je w szereg.

Głębokość kanału instalacyjnego zależy od mocy grzejników i może obejmować całą grubość stropu lub sięgać tylko do niezbędnego poziomu. Kanały od strony piwnicy należy ocieplić, a podłączenia do instalacji grzewczej wykonać od dołu, pod stropem.

Zamiast grzejników kanałowych można zastosować kurtynę powietrzną - wąskie kanały w podłodze z wylotem wentylatorowego nadmuchu powietrza ogrzewanego w nagrzewnicy ustawionej w piwnicy.

Na zdjęciu otwierającym: Grzejniki kanałowe wymagają zagłębienia na przynajmniej 10 cm. W podłodze na gruncie nie jest to problemem, jednak na stropie trzeba naruszyć już jego warstwy konstrukcyjne. (fot. Verano)

Komentarze

Gość Bogusław
26-01-2018 13:23
Przynajmniej 10 cm? Błąd! Istnieją grzejniki kanałowe o głębokości do 8 cm. Moc grzejników kanałowych można zwiększyć i płynnie kontrolować poprzez zastosowanie wariantu z bardzo cicho pracującym wentylatorem. Pracę szybko reagujących grzejników można kontrolować zdalnie ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz