Wszystko co zawsze chciałeś wiedzieć o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym

Wszystko co zawsze chciałeś wiedzieć o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i, kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. Dlatego podczas budowy czy remontu warto szczególnie uważnie przeanalizować potrzeby mieszkańców i świadomie zaplanować system grzewczy.

Podłogówka czy grzejniki?

Grzejniki stanowią zwyczajowo pierwszy wybór - lub po prostu są już zamontowane w budynku, który będziemy remontować. Warto jednak rozważyć wersję łączoną zawierającą obydwa systemy.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie tylko szybko się nagrzewa ale również dostarcza ciepło równomiernie w całym pomieszczeniu i utrzymuje optymalną temperaturę w strefie, gdzie przebywają domownicy. Jest higieniczne i przyjazne dla alergików - mniejsze ruchy konwekcyjne (wznoszące kurz w powietrzu), a podłogi w mokrych pomieszczeniach wysychają znacznie szybciej.

Rozkład temperatury przy zastosowaniu konwencjonalnego systemu ogrzewania z grzejnikami. Duże różnice temperatur w pomieszczeniu (18–65°C).
Rozkład temperatury przy zastosowaniu konwencjonalnego systemu ogrzewania z grzejnikami. Duże różnice temperatur w pomieszczeniu (18-65°C).
Rozkład temperatury przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego. Małe różnice temperatur (20–25°C) w pomieszczeniu i ciepło tam, gdzie go potrzebujesz.
Rozkład temperatury przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego. Małe różnice temperatur (20-25°C) w pomieszczeniu i ciepło tam, gdzie go potrzebujesz.

Izolacja cieplna budynku a podłogówka

Rodzaj i jakość izolacji cieplnej budynku musi być wzięta pod uwagę przy doborze mocy grzewczej systemu. Standardowo zaleca się:

 

Moc grzewcza W/m2 stare budownictwo (wysokie straty ciepła) dla budynków nowych lub po termoizolacji (przeciętne straty ciepła) budownictwo pasywne (niskie straty ciepła)
140 W/m2 - 160 W/m2 + +  
90 W/m2 - 100 W/m2   + +
40 W/m2 - 70 W/m2     +

Systemy o wyższej mocy nagrzewają się szybciej - w krótszym czasie osiągają temperaturę określoną na termostacie czyli w efekcie pracują krócej. Systemy o niższej mocy grzewczej nagrzewają się wolniej ale pracują dłużej. Dlatego można powiedzieć że obydwa rodzaje systemów zużywają podobną ilość energii elektrycznej.

Jaki system wybrać?

System dobiera się w zależności od rodzaju planowanej posadzki oraz głębokości instalacji ogrzewania podłogowego.

Dla posadzek wrażliwych na temperaturę takich jak drewno, panele podłogowe, wykładziny czy linoleum zalecany jest samoregulujący przewód grzejny nVent RAYCHEM T2Red, który automatycznie dostosowuje swoją moc grzewczą do zewnętrznych źródeł ciepła (światło słoneczne, grzejniki, oświetlenie, żywe stworzenia) utrzymując jednakową temperaturę podłogi na całej powierzchni. Dzięki swojej budowie nie ma możliwości nagrzania się powyżej temperatury maksymalnej (ok 32°C). Można go bezpiecznie stosować do każdego rodzaju posadzki, również do płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego.

Dla posadzek wrażliwych na temperaturę takich jak drewno, panele podłogowe, wykładziny czy linoleum zalecany jest samoregulujący przewód grzejny nVent RAYCHEM T2Red

Jeśli możliwe jest nieznaczne podniesienie poziomu podłogi (13 mm) zaleca się stosowanie płyt izolacyjnych nVent RAYCHEM Reflecta zbudowanych ze styropianu o wysokiej gęstości i pokrytych cienką warstwą aluminium. Skracają one czas nagrzewania systemu o 65% a dalsze 20% dodatkowej oszczędności uzyskuje się dzięki ograniczeniu strat ciepła w dół podłogi. Rowki dopasowane do średnicy przewodu T2Red ułatwiają równomierne ułożenie przewodu w pomieszczeniu.

nVent RAYCHEM Reflecta

Dla posadzek z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego można wybrać stałooporowe systemy grzewcze.

Maty grzewcze nVent RAYCHEM QuickNet układane tuż pod powierzchnią w warstwie kleju do płytek sprawdzą się najlepiej gdy mamy prostą powierzchnię do ogrzania oraz zależy nam na możliwie krótkim czasie nagrzewu (np. w łazienkach czy kuchniach). Dostępne w wersji 90 W/m² i 160 W/m².

Maty grzewcze nVent RAYCHEM QuickNet

Przy głębszej instalacji lub gdy mamy do ogrania nieregularną, złożoną powierzchnię wybieramy stało-oporowy, zakończony fabrycznie przewód nVent RAYCHEM T2Blue na szpulce.

Przewód nVent RAYCHEM T2Blue na szpulce

Precyzyjne sterowanie temperaturą za pomocą inteligentnego termostatu nVent RAYCHEM SENZ WIFI umożliwi ustawienie różnych temperatur w zależności od rodzaju pomieszczenia oraz zapewni dodatkowe oszczędności. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest dostosowane preferencji i potrzeb mieszkańców i działa przez cały rok a nie tylko w sezonie grzewczym.

Termostat nVent RAYCHEM SENZ WIFI

Aplikacja InstallPRO360.com nie tylko dla instalatora

Aby ułatwić dobór systemu nVent RAYCHEM stworzyliśmy polską aplikację, gdzie można skorzystać z kreatora projektów oraz wydrukować zestawienie materiałowe i pełną dokumentację systemu dla użytkownika wraz z 20-letnią gwarancją.

Logo nVent RAYCHEM
nvent.com/RAYCHEM
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz