Elektryczne maty i folie grzewcze: nowoczesne rozwiązanie podczas remontu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Elektryczne maty i folie grzewcze: nowoczesne rozwiązanie podczas remontu

Dawno wybudowany dom lub mieszkanie w starszym budownictwie czy zabytkowej kamienicy nie muszą oznaczać rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Cenisz sobie komfort, ekologię i estetykę? Planujesz remont i chcesz wymienić panele, terakotę lub płytki na nowe? Marzy ci się ciepła podłoga w łazience lub całym mieszkaniu? Żałujesz, że przy pierwotnym planie domu zapomniałeś o takiej możliwości? To idealny moment, żeby pozbyć się starych, wysłużonych kaloryferów i wymienić je na elektryczne ogrzewanie podłogowe. Pytanie brzmi: które rozwiązanie wybrać? Kable, maty czy folie grzewcze? Choć wszystkie będą dobre, w przypadku remontu szczególnie polecamy folie i maty ELEKTRA. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego.

aktualizacja: 2024-06-03 11:43:55

Niewidoczne źródło ciepła

Powodów, dla których ogrzewanie podłogowe staje się coraz częstszym wyborem jest mnóstwo. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • komfort cieplny zbliżony do idealnego: ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne i przyjemne ciepło w pomieszczeniach, eliminując chłód zimnych podłóg
  • estetyka pomieszczeń: niewidoczne źródło ciepła, brak grzejników i powiększenie powierzchni użytkowej
  • niskie nakłady inwestycyjne w porównaniu np. do pompy ciepła
  • ogrzewanie niecentralne daje możliwość ogrzewania jedynie wybranych pomieszczeń, co może znacząco ograniczyć wysokość rachunków
  • ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem niskotemperaturowym (podłoga osiąga temperaturę ok 26°C), a grzejnikiem jest powierzchnia całej podłogi, dzięki czemu unikamy m.in. wysuszania powietrza oraz spalania i unoszenia się kurzu - rozwiązanie idealne dla alergików!
Mata grzewcza ELEKTRA MD
Mata grzewcza ELEKTRA MD

Wodne czy elektryczne?

Czemu decydując się na remont lepiej wybrać ogrzewanie podłogowe elektryczne, a nie wodne? To pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ogrzewanie wodne to nic innego jak system rurek, które montowane są pod podłogą. Wymaga więc poprowadzenia rur, co wiąże się z dużą ingerencją w istniejącą już konstrukcję, a co za tym idzie wysokimi kosztami i długim czasem instalacji. W takiej technologii czas niezbędny na wykonanie prac to minimum 5-6 tygodni, bo tyle potrzebujemy na usunięcie starej podłogi, czyli skucie grubej warstwy wylewki koniecznej do rozmieszczenia rurażu (co w wielu wypadkach wręcz uniemożliwia wykonanie ogrzewania wodnego, gdyż powoduje ingerencję w warstwę konstrukcyjną budynku), położenie nowej izolacji termicznej, montaż rur, wykonanie nowej wylewki i cykl wygrzewania (wilgoć z wylewki musi odparować). Długo, a przeprowadzając remont zazwyczaj chcemy go zrobić jak najszybciej i jak najprościej - bez długotrwałego kucia i wywożenia gruzu. Warto pamiętać też, ogrzewanie wodne wymaga późniejszych kontroli szczelności, które podnoszą koszty eksploatacji.

W przypadku remontu korzystniejszym rozwiązaniem od podłogówki wodnej jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Szczególnie maty i folie grzewcze, przeznaczone do montażu na wylewce, bezpośrednio pod posadzką. Dlaczego? Nie wymagają wysokich kosztów inwestycyjnych ani jakichkolwiek kosztów serwisowych, a czas montażu - który jest na tyle prosty, że można go wykonywać nawet samodzielnie - jest nieporównywalnie krótszy.

Folia grzewcza ELEKTRA WoodTec™
Folia grzewcza ELEKTRA WoodTec™

Maty czy folie?

Gdy planujemy remont jednym z najistotniejszych pytań jest: czy ogrzewanie podłogowe nie podniesie poziomu podłogi? Wiadomo, że tutaj każdy centymetr jest na wagę złota, bo chcemy uniknąć podwyższania drzwi i generowania dodatkowych kosztów. Właśnie dlatego to maty i folie są idealnym wyborem - są bowiem ultracienkie, ich grubość wynosi zaledwie kilka milimetrów. W domach o słabej izolacji w podłodze, w przypadku konieczności położenia dodatkowej warstwy izolacyjnej, polecanym przez nas rozwiązaniem jest położenie Thermopaneli - cienka (6 mm), lekka, wytrzymała i wodoodporna płyta izolacyjna, która również nie podniesie poziomu podłogi, a daje możliwość montażu bezpośrednio pod matą grzejną (nie wymaga gruntowania ani stosowania podkładów). Thermopnel pozwala na znaczny wzrost efektywności ogrzewania, gdyż prawie całe ciepło będzie kierowane na materiał wykończeniowy podłogi.

A co w przypadku, jeśli możemy pozwolić sobie na podniesienie poziomu podłogi? Warto wiedzieć, że maty grzejne można kłaść na istniejącą podłogę ceramiczną, bez jej skuwania. To, oczywiście, znacznie obniża koszty remontu. Niestety, nie ma takiej możliwości w przypadku podłogi drewnianej.

Kiedy mata, a kiedy folia?

Tutaj odpowiedź jest prosta: wydajność energetyczna maty i folii jest w niemalże identyczna, więc wszystko zależy od rodzaju wykończenia podłogi. Folia grzewcza ELEKTRA WoodTec™ jest przeznaczona do suchego montażu, czyli podłóg wykonanych z paneli podłogowych lub desek warstwowych. Układa się je bezpośrednio na warstwie wyrównującej. Z kolei maty grzewcze ELEKTRA MD to system dedykowany pod podłogi z płytek ceramicznych, terkoty czy kamienia. Kolejny krok to wybór odpowiedniej mocy maty lub folii.

Przed zakupem należy obliczyć potrzebną moc grzewczą biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz rodzaj i izolację podłogi. Warto pamiętać, że niedostateczna moc może skutkować niewystarczającym ogrzewaniem, a większa moc wcale nie spowoduje większego zużycia energii, a jedynie przyspieszy osiągnięcie odpowiedniej temperatury. Nad zużyciem energii "czuwa" bowiem termostat. Chcesz przed ostatecznym wyborem i zakupem upewnić się, jakie rozwiązanie będzie idealne do twojego domu lub mieszkania? Specjaliści ELEKTRA służą darmową poradą.

Więcej informacji na elektra.pl
Firma powiązana:
Elektra

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!