Remont domu a zmiana ogrzewania - technologie, które się sprawdzą
Remont domu a zmiana ogrzewania - technologie, które się sprawdzą
W czasach "kryzysu gazowego i węglowego", kiedy to ceny tych paliw drastycznie idą w górę, lub w przypadku braku do nich dostępu warto rozważyć ogrzewanie elektryczne. Takie ogrzewanie starego domu może być bardzo wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem zarówno w przypadku wybierania głównej, jak i pomocniczej metody grzania - najważniejszy jest dobór odpowiedniej technologii. Szczególnie korzystne finansowo jest połączenie elektrycznego ogrzewania z instalacją fotowoltaiczną.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2022-12-02
Data aktualizacji: 2023-02-10
Pierwszym krokiem przed inwestycją w nowe ogrzewanie w starym domu jest poprawa jego właściwości termoizolacyjnych. Stare konstrukcje mogą zużywać nawet 200 kWh/m2 rocznie. Nowoczesne, tradycyjne budownictwo zużywa około dwa razy mniej energii, a domy pasywne i niskoenergetyczne - 15-30 kWh/m2 rocznie. Tak duże różnice przekładają się oczywiście na koszty eksploatacji instalacji grzewczej, dlatego wymiana ogrzewania staje się naprawdę opłacalna dopiero wtedy, gdy budynek zostanie odpowiednio ocieplony.
Pompa ciepła - czy zawsze to dobry wybór?
Ostatnio pompy ciepła stały się bardzo popularne ze względu na niskie koszty eksploatacji. Jednak rozwiązanie to ma również pewne wady - wysokie koszty instalacji. Wybierając pompę ciepła jako instalację grzewczą w istniejącym domu trzeba pamiętać, że jej specyfika pracy wiąże się z niską temperaturą wody grzewczej, dlatego w tradycyjnym układzie grzejnikowym nie ma ona racji bytu. Zdecydowanie dobrze zaś funkcjonuje w niskotemperaturowych układach płaszczyznowych, typu ogrzewanie podłogowe.
Dlatego decydując się na pompę ciepła w domu należy pamiętać o dostosowaniu instalacji grzewczej, co może wiązać się z kapitalnym remontem i tym samym wyższymi kosztami niż przy budowie nowego domu.
Stosunkowo tanim w instalacji i mało ingerującym sposobem ogrzewania elektrycznego są nowoczesne elektryczne grzejniki na podczerwień, które wraz z odpowiednim systemem regulacji temperatury za pomocą termostatów, mogą okazać się opłacalną inwestycją.
Grzejniki na Podczerwień - alternatywa do pomp ciepła
Działanie technologii opiera się na elektrycznych emiterach ciepła, które wykorzystują widmo promieniowania cieplnego do ogrzewania określonego obszaru. Tzw. panele grzewcze na podczerwień nie ogrzewają powietrza, ale przedmioty i ludzi. Wydzielają energię podobną w odczuwaniu do promieni słonecznych.
Zazwyczaj, ogrzewanie konwekcyjne potrzebuje około 40 W/m3, żeby zapewnić odpowiednią temperaturę. Ze względu na to, że panele na podczerwień nie podgrzewają powietrza, mogą potrzebować tylko 25 W/m3 do efektywnego funkcjonowania. Istotnym atutem paneli/grzejników na podczerwień jest bardzo łatwa i tania instalacja - wieszane są na ścianach lub sufitach i podłączane są do sieci elektrycznej.
Technologia cechuje się uniwersalnością. Grzejniki na podczerwień mogą być stosowane jako rozwiązanie dla całego domu, a także montowane w wybranych pomieszczeniach, pełniąc funkcję grzejnika uzupełniającego. Ich montaż nie musi być poprzedzony dostosowaniem infrastruktury budynku. Wystarczy sprawna sieć elektryczna.
Dobrą wiadomością jest to, że przy zakupie tego typu grzejników można skorzysta z programów dofinansowania na termomodernizację.
Ogrzewanie na podczerwień niestety często ma złe recenzje w sieci. Wynika to często ze złego doboru technologii do ogrzewania lub mocy grzejników. A niestety często może to być spowodowane złą konstrukcją samego grzejnika, który mimo deklaracji producenta nie jest grzejnikiem na podczerwień. W przypadku dobrej klasy promienników czy paneli emisja promieni podczerwonych to 98%. Można znaleźć na rynku również bardzo tanie, niskiej jakości grzejniki na podczerwień. Duża część tych urządzeń nazywana jest "grzejnikami na podczerwień", mimo iż emisyjność podczerwieni jest znacznie poniżej 50%. Dlatego grzejniki na podczerwień warto kupować w specjalistycznych sklepach, gdzie sprzedawcy "wiedzą co sprzedają" i doradzą, które i jakie rozwiązanie będzie w danym przypadku odpowiednie.
Budowa panela na podczerwień Grosmann
Panele na Podczerwień Grosmann
Sprawdzoną marką jest Grosmann, która ma w swojej ofercie różne wersje energooszczędnych grzejników na podczerwień. Wszystkie produkty Grosmann są produkowane w fabrykach w Europie i zostały przebadane na zgodność z wymogami unijnymi w zakresie bezpieczeństwa i kompatybilności elektromagnetycznej. Wybrane produkty oferowane na rynku w Polsce posiadają certyfikaty i testy prowadzone wg najbardziej wymagających norm TUV obowiązujących m.in. w Niemczech.
Wszystkie produkty Grosmann są produkowane w fabrykach w Europie
Sztandarowym produktem marki to seria paneli na podczerwień Grosmann Infra ISP. Konstrukcja grzejnika to przede wszystkim bardzo efektywne źródło ciepła infrared, ukryte w wysokiej jakości, płaskiej, termicznie izolowanej od spodu obudowie. Panele z serii Infra są wykonane z solidnej stali malowanej proszkowo, wytrzymałe i jednocześnie eleganckie. Są wodoodporne, szczelnie zaizolowane, wydajne i wyposażone w ochronę przed przegrzaniem. Szczególną zaletą paneli Grosmann Infra ISP to montaż: zarówno na ścianach, jak i sufitach - w pozycji skośnej, pionowej i poziomej - jest prosty.
Możliwości montażu paneli na podczerwień Grosmann Infra ISP
Panele Grosmann Infra ISP można nabyć w wersji o mocy od 350 do 1100 W. Dzięki czemu można optymalnie dobrać moc grzejnika(ów) m.in. odpowiednio do kubatury pomieszczenia. Producent zapewnia 5 lat gwarancji. W doborze odpowiedniej mocy pomoże kalkulator mocy, który można znaleźć na stronie https://grosmann.pl/kalkulator/.
Automatyczne sterowanie kluczem do energooszczędności
Ważne jest, aby przy zastosowaniu grzejników na podczerwień do stałego ogrzewania (jako główne źródło ciepła), zapewnić odpowiednie, najlepiej automatyczne, sterowanie, tak aby utrzymywały one właściwą temperaturę w pomieszczeniu. Większy komfort i mniejsze zużycie energii uzyskamy dzięki zastosowaniu zewnętrznego regulatora, który ma znacznie dłuższą żywotność i mniejszą awaryjność niż termostat elektroniczny zintegrowany z grzejnikiem. Na rynku dostępny jest bogaty wachlarz termostatów - gniazdkowych, przewodowych, bezprzewodowych i sterowanych poprzez Wi-Fi. W dobrych sklepach sprzedawcy zawsze pomogą w doborze odpowiedniego rozwiązania do potrzeb. Dlatego zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami oraz na stronę sklep.enerzon.pl, gdzie dostępne są produkty marki Grosmann oraz bogata oferta regulatorów.