Kocioł na groszek węglowy a rosnące ceny paliwa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kocioł na groszek węglowy a rosnące ceny paliwa

Wadą palenia groszkiem węglowym jest brud, konieczność dźwigania ciężkich worków, kłopot z kupnem paliwa dobrej jakości, no i ciągle wzrastająca cena groszku. Na początku za tonę groszku płaciłem 600 zł, a obecnie już 1000 zł i więcej... - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który kocioł użytkuje 2 lata.

Dom: parterowy z garażem; ściany szkielet drewniany, ocieplenie z wełny mineralnej o gr. 15 cm i styropianu o gr. 10 cm; powierzchnia ogrzewana 110 m2. Kotłownia 10 m2, z dostępem z zewnątrz. Komin systemowy, ceramiczny. Składzik na opał w garażu.

 

Instalacja grzewcza wodna, z grzejnikami na ścianach.

 

Wentylacja grawitacyjna.

 

Kocioł: stalowy, dwupaleniskowy; moc 15 kW; sprawność nominalna do 90,7%; gwarancja 5 lat na szczelność wymiennika ciepła. Wyposażony w zasobnik paliwa, podajnik ślimakowy, palnik rynnowy w dolnej komorze spalania, czujnik otwarcia klapy, podwójne zabezpieczenie przed zapłonem paliwa w koszu zasypowym.

 

Paliwo zalecane: groszek węglowy o granulacji 5–25 mm, miał węglowy kwalifikowany, ziarna zbóż, pellety.

 

Paliwo zastępcze: węgiel, drewno.

 

Przygotowanie c.w.u.: do ogrzania wody w zasobniku o poj. 300 l przez cały rok wykorzystuję kocioł grzewczy z tym jednak, że latem przełączam go na tryb letni, a jeden wsad groszku wystarcza wtedy na ponad miesiąc. Zasobnik c.w.u. jest tak duży, bo zamierzam w przyszłości zamontować kolektory słoneczne.

 

Sterowanie: ciekłokrystaliczny regulator dotykowy na kotle współpracuje z dodanym do układu sterownikiem zaworu mieszającego, regulatorem pogodowym i pokojowym. Na kotle ustawiam temperaturę 60°C dla c.o. i 40°C dla c.w.u. Dla dnia i nocy ustawienia są jednakowe. Na sterowniku pokojowym wprowadziłem stałą temperaturę 22°C.

Nowoczesny kocioł z zasobnikiem paliwa i palnikiem rynnowym przez cały rok przygotowuje c.w.u. w zasobniku o poj. 300 l Dotykowy regulator kotła
Nowoczesny kocioł z zasobnikiem paliwa i palnikiem rynnowym przez cały rok przygotowuje c.w.u. w zasobniku o poj. 300 l Dotykowy regulator kotła

Decyzja: kiedy rozpoczynałem budować dom pod miastem, popytałem przyszłych sąsiadów, czym ogrzewają własne domy. Użytkownicy gazu płynnego odradzali mi to paliwo z powodu wysokich kosztów. Dlatego kupiłem, od uznanego producenta, nowoczesny i "modny" model kotła na groszek i pellety, z długą stałopalnością, palnikiem rynnowym i podobno mniej usterkowym podajnikiem ślimakowym. Wyszukałem sprzedawcę z Mińska Mazowieckiego, który dawał największe rabaty na kocioł i przedłużał gwarancję o 2 lata.

 

Dodałem do instalacji grzewczej zawór mieszający czterodrogowy, który zapewnia oszczędniejsze dysponowanie ciepłem, wyprodukowanym przez kocioł. Fabryczne sterowanie kotła rozbudowałem o regulator pogodowy i pokojowy, i dopiero podczas rozgryzania instrukcji dowiedziałem się, że kocioł ma własną "pogodówkę". Z kotła jestem bardzo zadowolony. Natomiast metoda grzewcza, oparta na paliwach stałych, jest niestety uciążliwa nawet dla młodych i silnych mężczyzn, takich jak ja obecnie, i coraz mniej opłacalna.

Pracę zaworu mieszającego czterodrogowego reguluje sterownik, współpracujący z regulatorem na kotle Regulator pokojowy ma na stałe ustawioną temperaturę 22°C
Pracę zaworu mieszającego czterodrogowego reguluje sterownik, współpracujący z regulatorem na kotle Regulator pokojowy ma na stałe ustawioną temperaturę 22°C

Kocioł na groszek węglowy - rady i przestrogi:

 • Wadą palenia groszkiem węglowym jest brud, konieczność dźwigania ciężkich worków, kłopot z kupnem paliwa dobrej jakości, no i ciągle wzrastająca cena groszku. Na początku za tonę groszku płaciłem 600 zł, a obecnie już 1000 zł i więcej.

   

  Przy tego rodzaju kotle, w zasadzie nie można wyjechać na dłużej, bo nawet przy dużym zasobniku paliwa, kocioł trzeba regularnie ładować i kontrolować. No, chyba że zrobi to za nas dobry sąsiad, ale jest to niepotrzebne uzależnienie się i robienie komuś kłopotu.

   

  Dla mnie obsługa kotła, choć jest nowocześnie wyposażony, staje się coraz większą udręką. Muszę pamiętać o wielu szczegółach, m.in. czyszczeniu popielnika co 4–5 dni oraz komina 3 razy w roku, bo wymaga tego umowa ubezpieczyciela domu.

   

 • Do zasobnika na paliwo wchodzi 6 worków po 30 kg groszku. Taki wsad wystarcza na 3 tygodnie, gdy nie ma mrozu, i na ok. 2 tygodnie, jeśli jest mróz. W listopadzie 2014 r. przy stale dodatniej temperaturze spaliłem przez miesiąc 240 kg groszku. Wynikało to nie tylko z łagodnej aury, ale również z doskonałej termoizolacji domu, na którą stawiałem nacisk podczas budowy.

   

  Mam sprawdzonego dostawcę groszku węglowego, który z hałdy pakuje paliwo do worków. Jego groszek ma wysoką jakość – nie jest mokry, ani zanieczyszczony. Doświadczyłem, że groszek od różnych dostawców, wymaga różnych ustawień: dmuchawy, podajnika itd. A to każdorazowo jest żmudna i długa zabawa. Dlatego warto znaleźć solidnego dostawcę, oferującego dobrej jakości groszek i raz ustawić regulator kotła.

Kocioł na groszek węglowy - koszt:

 • kocioł 9800 zł (po rabacie 2500 zł), zawór czterodrożny i regulator pogodowy i pokojowy 900 zł. Montaż 500 zł. 
 • użytkowanie 2,5–3 t groszku węglowego 2500–3000 zł. 
 • czyszczenie komina 3 razy w roku 3×100 zł. 
 • serwisowanie kotła 300 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Gru 2017, 18:34

  Emitują emitują - mniej ale emitują. Może warto wiedzieć że: http://www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/zagrozenia-dla-zdrowia/co-emitujemy-podczas-spalania 

time image

Gość mati

05 Gru 2017, 18:04

do tego pellety nie zanieczyszczają środowiska naturalnego nie emitują C02 do atmosfery do tego są ogólnodostępne można je kupić również przez internet.

time image

Gość Greś

12 Paź 2017, 08:05

My właśnie zmieniliśmy kocioł z węglowego na taki do spalania pelletu. Uważam że drewniany pellet ale taki z czystych odpadów drewnianych ,jest lepszy, od spalania groszku.

time image

18 Wrz 2017, 12:09

Pellet nie jest ekologicznym, tylko odnawialnym paliwem - daje tak samo "czadu" jak kocioł węglowy. Przypominam, że za kilka lat, taka jak Twoja "konstrukcja", będzie podlegała wymianie na kocioł o klasie  piątej. 

time image

Gość Rafał

18 Wrz 2017, 10:22

Moim paliwem jest ekologiczny pellet. Co do pieca mam stary przerobiony na specjalny palnik, który obsługuje tego typu paliwo.

time image

25 Lut 2015, 10:28

Elektrycznie ogrzewanie wyjdzie taniej owszem jeśli energia elektryczna tylko służy do zasilania pompy ciepła. No ewentualnie jak ma się dom energooszczędny to jeszcze uwierzę że ogrzewanie elektryczne wyjdzie taniej niż na paliwa stałe.

time image

Gość Mariko

03 Lut 2015, 07:26

A ciekawe jak taki ekogroszek wychodzi w porównaniu z innymi materiałami do palenia. Co jest najtańsze, a co najdroższe?

time image

Gość gawel

02 Lut 2015, 10:05

Mam prawie identyczny dom jeżeli chodzi o technologię i parametry ocieplenia, jednak ogrzewam go elektrycznie plus kominkiem i kosztowo wychodzi mi połowa co w przypadku domu z niniejszego artykułu. Rozumiem niechęć do gazu, ale nie rozumiem strachu przed ogrzewaniem elektrycznym.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny