Jakie kanały stosować w DGP?

Jakie kanały stosować w DGP?

Podstawowym wymogiem jest odpowiednio duży przekrój. Kanały okrągłe mają średnicę min. 80 mm, prostokątne zaś wymiary 50 × 150 mm lub większe. Inaczej trudno zapewnić wystarczający przepływ powietrza. W kanałach okrągłych powstaje przy tym mniej zawirowań i opory przepływu są mniejsze.

Najczęściej spotyka się przewody z blachy aluminiowej lub stalowej, rzadziej ze specjalnych tworzyw albo folii usztywnionej drucianą spiralą. Wykonawcy bardzo chętnie używają do wykonania całej instalacji elastycznych przewodów (flex) ze ściśniętych w "harmonijkę" rur aluminiowych, bo bardzo łatwo się je układa. Jednak takie nierozprostowane do końca przewody stwarzają znaczne opory dla ruchu powietrza, dlatego lepiej stosować rury o gładkich ściankach.

Kanały izoluje się warstwą wełny mineralnej, aby zredukować straty ciepła i zapobiec wykraplaniu się wilgoci na wychłodzonych przewodach; wełna stanowi też izolację akustyczną i utrudnia przenoszenie się drgań.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Elastyczne rury izolowane zapewniają cichą pracę systemu DGP (fot. Alnor)

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz