Kominek zamknięty z efektem otwartego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominek zamknięty z efektem otwartego

Najbardziej jestem zadowolony z unoszonej szyby. Dzięki temu rozwiązaniu przy otwieraniu kominka po pierwsze - dym nie zasysa się do pokoju, a po drugie... - mówi Piotr, czytelnik Budujemy Dom.

Obudowa kominka wykonana jest z ognioodpornych płyt g-k i wykończona szarym marmurem
Obudowa kominka wykonana jest z ognioodpornych płyt g-k i wykończona szarym marmurem

Parametry domu: budynek parterowy z poddaszem użytkowym, 124 m2 powierzchni użytkowej. Murowany z Porothermu grubości 25 cm, ocieplony 15 cm styropianu. Na poddaszu – 25 cm wełny mineralnej.

 

Główne źródło ciepła: kocioł gazowy Vitopend 100.

 

Parametry kominka: wkład narożny Arysto A10/510 o mocy 14 kW, z szybą giętą, otwieraną do góry. Korpus spawany z płyt stalowych, wnętrze wyłożone szamotem.

 

Drewno: drewno najlepiej kupować u sprawdzonych sprzedawców. Nie znając się za bardzo na tym, kupiliśmy kilka m3 brzozowych polan. Mimo, że były suche, paliły się słabo w porównaniu z drewnem z brzozy, które sam porąbałem i suszyłem tylko rok.

 

Im większe polana, tym lepiej, choć do pierwszej fazy spalenia wymagają rąbania na mniejsze kawałki, żeby mogły szybciej zapalić się od sosnowej żywicznej rozpałki.

 

Eksploatacja: po każdym paleniu zamiatamy popiół na środek kratki, przez którą spada na dół, a co 3–4 palenia opróżniamy pojemnik. Zależnie od jakości drewna, po 4–6 paleniach w kominku czyszczę szybę przeznaczoną do tego pianą albo samym ręcznikiem papierowym.

 

Decyzja: kominek miał stanowić główną dekorację salonu, tworzyć nastrój oraz stanowić alternatywne źródło ogrzewania na wypadek awarii kotła lub przerwy w dostawie prądu czy gazu.

 

Zależało nam na tym, aby ogień był bardzo dobrze widoczny z każdego miejsca, dlatego wybraliśmy tak dużą powierzchnię szyby (670 × 510 mm) przy stosunkowo niewielkich wymiarach wkładu (730 × 510 mm). Cały kominek (korpus, obudowa i kamień) doskonale pasują do nowoczesnego stylu salonu i kuchni. System DGP nie wymagał szczególnie dużej dopłaty, a pozwala na ogrzanie pozostałej części domu.

Po uniesieniu szyby można uzyskać efekt otwartego kominka Po uniesieniu szyby można uzyskać efekt otwartego kominka

Porady i przestrogi:

 • Na instalację kominka zdecydowaliśmy się w drugim roku użytkowania domu, choć komin spalinowy i rura doprowadzająca powietrze były przygotowane już na etapie budowy. Pozostałe prace były prowadzone w zamieszkanym domu. Ku naszemu zdziwieniu ekipa instalacyjna przeprowadziła wszystkie prace szybko i bez większego bałaganu, choć konieczne było przebicie się przez strop.

   

 • Wybrany wkład ma kilka szczególnie praktycznych rozwiązań, które sprawiają, że śmiało mogę go wszystkim polecić. Najbardziej jestem zadowolony z unoszonej szyby. Dzięki temu rozwiązaniu przy otwieraniu kominka po pierwsze – dym nie zasysa się do pokoju, a po drugie – gorące drzwiczki nie otwierają się na salon, a chowają do wnętrza obudowy. Poza tym, jeśli drewno jest dobrze wysuszone i nie strzela iskrami, to unosimy czasem szybę do końca i mamy kominek otwarty. Bardzo fajna możliwość.

   

 • Wkład jest wysoki, dlatego można wkładać polana o długości do 50 cm, a po rozgrzaniu całkiem zamknąć dopływ powietrza i wypływ spalin – języki ognia i tak tańczą w całej przestrzeni wkładu, rozświetlając przy tym pokój.

   

 • Rury DGP w każdej sypialni umieszczone są daleko od drzwi, żeby powietrze miało jak najdłuższą drogę cyrkulacji. Regulator ustawiony jest na temperaturę 35°C. Dodatkowo, w sterowniku zarządzającym domem dopisany został podprogram, który pozwala z panelu w salonie włączać turbinę oraz ustawiać czas jej pracy.

   

 • W odległości 2 m od kominka zamontowana jest czujka przeciwpożarowa, która uruchamia się, gdy za bardzo napalimy w kominku. Powinna być umieszczona dalej od kominka.

Koszty inwestycyjne: wkład kominkowy – ok. 7000 zł, obudowa (materiały + montaż) – 5000 zł, system DGP (materiały + montaż) – ok. 2000 zł.

 

Koszty eksploatacyjne: trudno przewidzieć, ile drewna wypalimy do końca sezonu. Od września zużyliśmy ok. 5–6 mp drewna, z czego kupiliśmy tylko 2 po 260 zł/mp.

Bardzo dobrym patentem jest popielnik umieszczony w centralnej części wkładu. Podczas jego opróżniania popiół nie wysypuje się na zewnątrz i nie brudzi obudowy
Bardzo dobrym patentem jest popielnik umieszczony w centralnej części wkładu. Podczas jego opróżniania popiół nie wysypuje się na zewnątrz i nie brudzi obudowy
Turbina zamontowana jest na strychu i ustawiona na dwóch kawałkach odpornej na wysoką temperaturę izolowanej wełny mineralnej
Turbina zamontowana jest na strychu i ustawiona na dwóch kawałkach odpornej na wysoką temperaturę izolowanej wełny mineralnej

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość jsjs

19 Wrz 2013, 09:44

szkoda iż nie wykorzystane jest ciepło ze spalin. Tam idzie ok 400 C

time image

16 Lis 2012, 12:13

Dokładnie tak, jak napisano wyżej- przy otwieraniu kominka dobrze jest otworzyć leciutko szybę (tak na 10 sekund) a następnie otworzyć ją całą. Nie ma wówczas niebezpieczeństwa zadymienia pomieszczenia w środku. Odnośnie kominka opisanego w artykule, uważam że jest piękny. Bardzo ...

time image

Gość p

15 Lis 2012, 20:29

Aby dym z kominka nie leciał do pokoju to należy najpierw lekko otworzyć drzwiczki aby była przerwa 1-2 cm, zaczekać z 10sek. aby ciśnienie w kominku się wyrównało z tym w pokoju i następnie dopiero wtedy otworzyć drzwi całkowicie..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny