Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

5 powodów, przez które zapragniesz posiadać fotowoltaikę. Teraz!

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
5 powodów, przez które zapragniesz posiadać fotowoltaikę. Teraz!

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnim czasie zyskały na popularności. Dzieje się tak dlatego, że fotowoltaika ma wiele zalet. Czym cechuje się fotowoltaika i dlaczego warto zainwestować w nią akurat teraz?

aktualizacja: 2020-10-21 10:21:43

Fotowoltaika jest bezobsługowa. I ma długoletnie gwarancje.

Na pewno słyszałeś już wiele opinii na temat fotowoltaiki, ponieważ coraz częściej widujemy te urządzenia na polskich dachach. Schemat działania instalacji jest bardzo prosty - produkuje ona prąd z promieniowania słonecznego. W skład systemu wchodzą m.in. moduły i inwerter, ale nie można zapominać też o niezbędnych zabezpieczeniach czy uzgodnieniach pożarowych. To one sprawiają, że zarówno Twoja instalacja fotowoltaiczna, jak i domowa instalacja elektryczna, będą bezpieczne w użytkowaniu oraz chronione przed awarią czy przepięciami.

Często słyszysz, że fotowoltaika jest bezobsługowa i nie wymaga regularnego serwisowania. Aby tak było, produkty powinny posiadać długoletnie gwarancje producentów na swoje działanie. Oczywiście, że posiadają! Obecnie standardem jest długość gwarancji wynosząca dla modułów 25 lat, a dla inwertera (falownika) 10 lat, z możliwością przedłużenia do 20 lat. Nie musisz więc obawiać się, że instalacja zepsuje się, zanim zdąży się zwrócić.

Fotowoltaika ma szybki okres zwrotu. Sam zdziwisz się, jak szybki.

Koszt fotowoltaiki powinien zwrócić się możliwie najszybciej. Skoro wiesz już, że posiadasz długoletnią gwarancję, a koszt instalacji wynosi kilkanaście tysięcy złotych, to oczekujesz, że Twoja inwestycja szybko się zwróci. I dokładnie tak jest.

Po pierwsze, instalację należy dobrać dokładnie do Twoich potrzeb - nie potrzebujesz instalacji ani mniejszej, ani większej niż Twoje zużycie prądu. Pozwoli Ci to nie przepłacać za samą wielkość instalacji, a także zapewni bilansowanie się kosztów za prąd.

Po drugie, wybierz produkty wysokiej jakości. Nie jest sztuką kupić tanio - sztuką jest kupić tanio produkty, które są warte Twoich pieniędzy. Poszukaj informacji na temat produktów, które mają wchodzić w skład Twojej instalacji, zwracaj uwagę na długość gwarancji czy ich obecność w rankingach typu TIER1.

Po trzecie - wybierz Wykonawcę, dzięki któremu będziesz mógł spać spokojnie. To Wykonawca ręczy za jakość Twojej instalacji, a co za tym idzie - jej bezawaryjność i szybki zwrot.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu jednorodzinnego

Fotowoltaika obniży Twój rachunek za prąd do kilkunastu złotych.

Przy poprawnie dobranej mocy instalacji, wysokość Twojej produkcji w rocznym okresie rozliczeniowym wyniesie dokładnie tyle, ile w tym samym okresie zużyjesz. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Sam montaż instalacji trwa zazwyczaj jeden dzień, ale jeszcze musisz poczekać, aż Zakład Energetyczny wymieni Twój licznik na dwukierunkowy. Jest to bezpłatne i trwa do 30 dni, a Twoja instalacja będzie mogła zacząć pracować dopiero po jego wymianie.

Zakład Energetyczny przyśle też pierwsze rachunki z wysokością prognozy jak dotychczas - musisz pamiętać, że masz już teraz własną instalację, która będzie produkować energię. Możesz więc (a nawet powinieneś) wystąpić do Zakładu Energetycznego o zmniejszenie prognozy zgodnie z przewidywaną produkcją. Od tego czasu, Twoja instalacja powinna produkować tyle, by z pominięciem straty na bilansowaniu zaspokoić całe Twoje zapotrzebowanie (dla instalacji do 10 kWp jest to 20% prądu przesłanego do Zakładu).

Oznacza to, że odtąd Twój nowy rachunek będzie wynosić tylko tyle, ile wynoszą opłaty stałe - czyli kilkanaście złotych miesięcznie.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu

Na fotowoltaikę otrzymasz dotację i rozliczysz ulgę. Bo jesteś eko.

Obecnie możesz skorzystać z atrakcyjnych programów, by obniżyć koszt swojej instalacji fotowoltaicznej. Zdecydowanie najpopularniejszym z nich jest rządowy program Mój Prąd. Objęte nim są instalacje dla domów jednorodzinnych, o mocy od 2 do 10 kWp. Bezzwrotna dotacja wynosi 5000 zł. Wydaje się mało? Jeśli płacisz za prąd miesięcznie około 150 zł, dotacja będzie stanowić 40% Twojego kosztu instalacji. Dodatkowo, jako posiadacz instalacji fotowoltaicznej, skorzystasz z ulgi termomodernizacyjnej.

Sama ulga obejmuje wiele przedsięwzięć proekologicznych i może wynieść łącznie do 53 tysięcy złotych. Na samą fotowoltaikę odliczysz jednak ulgę w wysokości Twojego podatku PIT, czyli min. 17%. Dotacje znacząco wpływają na wielkość kosztu inwestycji w system fotowoltaiczny. Jednak chociaż budżet Mojego Prądu wynosi 1 miliard złotych, wnioski są przyjmowane tylko do końca tego roku, a zainteresowanie bardzo duże - obecnie masz więc ostatnią chwilę, by z niego skorzystać.

Dom jednorodzinny z instalacją fotowoltaiczną

Fotowoltaikę montujesz w jeden dzień. Musisz jednak poczekać, aż zacznie pracować.

Niestety, mimo, że instalacja jest gotowa do pracy w ten sam dzień, w którym zostanie zamontowana, to ze względu na jej przyłączenie do sieci elektroenergetycznej musi poczekać na kroki ze strony Zakładu Energetycznego. Po złożonym wniosku o przyłączenie instalacji, Zakład musi wymienić licznik na dwukierunkowy, który pozwoli na zliczanie, ile energii zostało przez Ciebie wprowadzone, a ile pobrane z sieci.

Dopiero od momentu wymiany licznika i dnia podpisania umowy kompleksowej, Twoja instalacja będzie mogła zostać uruchomiona i zacząć produkować Twój własny prąd ze słońca. Zakład Energetyczny powinien wymienić licznik w ciągu 30 dni. Taki okres czasu, w którym Twoja instalacja nie produkuje energii, w lecie jest sporą stratą dla produkcji rocznej, ale w okresie jesiennym już dużo mniejszą. Pod względem strat, korzystniej byłoby zdecydować się na montaż instalacji w okresie zimowym, jednak zmienność warunków atmosferycznych wpływa wtedy na czas oraz termin samego montażu.

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na stelażu (montaż na gruncie)

Właśnie teraz jest czas na fotowoltaikę!

Podsumowując najważniejsze punkty, dla których warto zdecydować się na posiadanie fotowoltaiki:

  • bezpieczeństwo użytkowania i bezawaryjność - instalacja po prostu pracuje,
  • szybki okres zwrotu - około 5 lat przy jednoczesnej gwarancji 25 lat,
  • nowy rachunek za prąd wyniesie jedynie kilkanaście złotych,
  • instalacje objęte są korzystnymi dotacjami, które pozwolą zaoszczędzić na kosztach,
  • idealna pora roku na montaż - najmniejsza strata w produkcji rocznej.

Jeśli zastanawiałeś się już nad montażem swojej własnej instalacji fotowoltaicznej, to idealny czas na podjęcie decyzji o jej realizacji. Profesjonalni wykonawcy, jak Erato Energy, służą poradą, pomocą w uzyskaniu finansowania, doborem wielkości instalacji, fachowym montażem, a także kompletem formalności. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy, by umówić się na bezpłatne spotkanie z Doradcą i już wkrótce móc cieszyć się Twoją własną fotowoltaiką.

ERATO ENERGY SP. Z O.O.
Szeligowska 42, 01-320 Warszawa
22 299 10 70, WWW.ERATOENERGY.COM

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje